niedziela, 30 sierpnia 2020

Piknik Równości zamiast marszu równości w Pile



Kilkadziesiąt osób wzięło udział w pierwszym w Pile Pikniku Równości. - Cieszę się, że Piła dołączyła do miast, które walczą o równość, sprawiedliwość i solidarność - mówiła obecna na pikniku Joanna Senyszyn.

W Pikniku Równości udział wzięło około 60 osób, a gośćmi wydarzenia były m.in. parlamentarzystki - Joanna Senyszyn i Katarzyna Ueberhan. Także byli działacze wsparcie z inny stowarzyszeń miedzy innymi Tęczowe Opole i Marszu Równości Gniezno.

Piknik zastąpił planowany na sierpień Marsz Równości, który nie mógł się odbyć z uwagi na zagrożenie epidemiczne.Uczestnicy dyskutowali o dyskryminacji osób LGBT, istniejących podziałach w polskim społeczeństwie oraz o upowszechnianiu idei równości.

- To do Was będzie należała przyszłość. A ta przyszłość będzie taka, jak ją stworzycie. Bardzo bym chciała, żeby była zdecydowanie lepsza niż dzisiejsza rzeczywistość - mówiła do uczestników pikniku Joanna Senyszyn.

Bardzo często osoby nieheteronormatywne mówią, że kochają inaczej. Nie mówcie tak, bo to jest samodyskryminacja. Kochacie tak samo. Tak samo jak wszyscy - mówiła do uczestników Pikniku Równości w Pile Joanna Senyszyn.

Podczas Pikniku Równości poruszane były również problemy osób z niepełnosprawnościami - zycie.pila.pl/asta24.pl.




Z dnia na dzień przybywa ataków na osoby LGBT. Już nie tylko są to pobicia na tle homofobicznym, ale doszły do tego akty wandalizmu i szykanowanie. W Wałczu ofiarą agresji padło dwóch nastoletnich chłopców, bo napastnikowi nie spodobały się ich kolorowe włosy.

- To między innymi samorządowe karty praw rodzin, które zostały przez ekspertów uznane jako te, które powodują wykluczenie społeczności LGBT z polskiego społeczeństwa, ale również to, że w Polsce nie ma możliwości zawierania związków partnerskich - wymienia Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

Głos w dyskusji czym jest LGBT zabrał biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego. Jerzy Samiec podkreśla że w ich wspólnocie są osoby LGBT i nie są ideologią, a siostrami i braćmi w Chrystusie.

– Kościół ewangelicki jest kościołem chrystocentrycznym i w centrum nauczania kościoła jest nauka Chrystusa i ani razu w ewangeliach nie pojawia się potępienie jakiejkolwiek osoby przez Jezusa Chrystusa, więc w naszym kościele nie ma w ogóle możliwości potępienia drugiego człowieka ze względu na jego seksualność - mówi ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile.

– Jest potrzeba zwrócenia uwagi na potrzeby osób LGBT, na idę równości, na to, że wszyscy jesteśmy równi, że powinniśmy być równi wobec prawa, mieć taką samą możliwość życia według tych samych reguł - mówi Kamil Bocian, współorganizator Pikniku Równości w Pile. (asta24.pl)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz