wtorek, 7 listopada 2017

News: Ellen DeGeneres, Związki partnerskie, Tęczowy hidżab, Para lesbijek, Polski faszyzm, Broń ...


Lepiej późno niż wcale: Dlaczego nie mamy polskiej Ellen DeGeneres? Gośćmi Katarzyny Szustow byli Joann Drozda i Radosław Korzycki.

Obejściem prawa byłaby zgoda na transkrypcję brytyjskiego aktu małżeństwa dwóch mężczyzn - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Stosowanie prawa obcego miałoby skutki sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce - dodał sąd.

Kierownik USC powołał się na art.18 Konstytucji, mówiący o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny. Ponadto art. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia. Co więcej w rubryce o danych małżonków jest mężczyzna i kobieta, a wiec nie ma gdzie wpisać nazwiska drugiego pana.

Prokurator Marek Maciejko z Prokuratury Okręgowej dowodził, że Konstytucja RP nie pozwala na transkrypcję brytyjskiego aktu małżeństwa, Od lat orzecznictwo w zakresie art. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest jednolite, zaś transkrypcja nie może służyć obejściu prawa. (lex.pl)

80 procent wszystkich wrażeń, jakie odbieramy zmysłami, to doznania wzrokowe. Kolory dostrzegamy jako pierwsze: barwę budynku widzimy, zanim jeszcze w oczy rzuci się nam jego bryła; barwę ubrań oceniamy szybciej niż ich fason. To ogromy błąd, że żyje się obecnie głównie pośród czerni, bieli i szarości - pisze Dagny Thurmann-Moe, norweska dizajnerka, autorka książki "Kolorowa rewolucja".

Ciężko byłoby wyobrazić sobie życie i świat bez kolorów. Bez radości, jaką dają nam barwne wschody i zachody słońca, rozkwitające wiosną rośliny, jesień mieniąca się odcieniami pomarańczu i czerwieni, turkusowe morze albo pogodne, błękitne niebo. A jednak przez ostatnie 10-15 lat kolory stopniowo znikają z naszego otoczenia. Miasta, domy i ubrania stają się coraz bardziej stonowane; wielu Norwegów żyje obecnie głównie pośród czerni, bieli i szarości. Może nie powinno nas dziwić, że na ten sam okres przypada gwałtowny wzrost sprzedaży leków antydepresyjnych?

Kolory realnie wpływają na organizm człowieka i mogą zmieniać jego zachowanie. Zastosowanie niebieskiego oświetlenia na japońskich stacjach kolejowych wydatnie zmniejszyło liczbę samobójców, rzucających się pod koła pociągów. Wyniki badań sugerują, że niebieskie światło sprawia, że jesteśmy bardziej czujni i skupieni.

Gdy przebywamy w otoczeniu, w którym kolorów jest mało bądź nie ma ich wcale, mózg pracuje gorączkowo w poszukiwaniu szczegółów i kontrastów, na których można by skupić wzrok. W białych wnętrzach do siatkówki oka dociera tyle światła, że staje się ona przestymulowana. Organizm przechodzi w tryb gotowości bojowej. Całkowicie białe otoczenie dla człowieka, który przebywa w nim przez dłuższy czas, może być niebezpieczne. Nie tylko przeciąża zmysł wzroku, ale utrudnia również utrzymanie stałej temperatury ciała. Biel dla człowieka pierwotnego oznaczała zagrożenie. Poruszając się w naturalnym środowisku, biel dostrzegamy jako pierwszą, mimo że to czerwień jest najintensywniejszym kolorem. Nic więc dziwnego, że biel może wywoływać migreny i że to w białych pomieszczeniach popełniamy najwięcej błędów podczas rozwiązywania testów. Nasz mózg szybko się męczy, zaś oczy narażone są na duży wysiłek. (...) - Gazeta.pl

Muzułmański projektant mody Azahn Munaa z Australii stworzył “tęczowy hidżab”, aby pokazać swoje poparcie referendum na rzecz małżeństw osób tej samej płci.

"Pod koniec dnia wszyscy powinni czuć się dumni z tego, kim są, niezależnie od ich koloru skóry, przekonań religijnych czy orientacji seksualnej, każdy zasługuje mieć prawo do miłości i być kochanym".

Dodaje Pokazać że nawet wśród muzułmanów są osoby LGBT. "członkowie społeczności LGBTIQ istnieją we wszystkich religiach, w tym w islamie, co jest niestety jednym z najbardziej homofobicznych na świecie." (BuzzFeed/NewNowNext

Osoby korzystające z kolei w Indiach będą miały możliwość wybrania trzeciej płci przy zamówieniu (oznaczonej literką T). Jest to ukłon i w stronę osób transpłciowych, i niebinarnych. Szacuje się, że w Indiach jest ok. 2 milionów osób deklarujących trzecią płeć.

Indie nie są bynajmniej rajem dla osób LGBT+; homoseksualność jest tam ścigana prawem. Niemniej z uwagi na tradycyjną obecność trzeciej płci w tej kulturze, paradoksalnie osoby trans i niebinarne mogą tam czuć się lepiej niż w Polsce. (Akceptacja)

Słowo "asertywność" w ostatnich latach stało się bardzo modne. "Bądź asertywna!", "Musisz być asertywny!", "W pracy musisz postępować asertywnie!", "Załatwię to asertywnie, nie przyjmę tej propozycji" - wszystko jest asertywne, więc czasem trudno połapać się w tym, co to tak naprawdę znaczy.
Jeżeli chcesz zdefiniować asertywność i dowiedzieć się, jak korzystać z niej w życiu codziennym, weź udział w bezpłatnych warsztatach "Komu i kiedy pokazać który palec"! Podczas dwóch spotkań spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
• Jak efektywnie postawić i przyjąć zarzut?
• Co jest naprawdę moje, a co tylko wydaje mi się moje?
• Jaka jest procedura działania z osobami, które mają od nas wyższą i/lub niższą rangę?
• Co oznacza "siła mniejszości"?
• Tolerancja czy nietolerancja?
Warsztat realizowany jest w ramach projektu "Razem przeciwko dyskryminacji. Poradnictwo dla grup szczególnie zagrożonych dyskryminacją" współfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Osoba prowadząca: Mirek Sikora Mirek o sobie: "Pracuję z osobami doświadczającymi trudności osobistych, relacyjnych i zawodowych. W pracy skupiam się na poszerzaniu świadomości, pomocy klientom/kom w dostrzeganiu i odkrywaniu ich wzorców życiowych i potrzeb oraz w przezwyciężaniu osobistych barier i blokad.

Zajmuje mnie praca z doświadczającymi problemów wynikających z przynależenia do mniejszości, w tym szczególnie z osobami ze środowiska LGBT oraz osobami doznającymi trudności wynikającymi z silnych symptomów (problemy onkologiczne, pozawałowe, etc.). W pracy warsztatowej interesuje mnie wchodzenie w doświadczenie zmiany indywidualnej i dynamiki relacji za pomocą wykorzystania technik improwizacyjnych i narzędzi psychologii procesu".

Termin: 18-19 listopada, 14:00-18:00 Miejsce: Lambda Warszawa ul. Żurawia 24a lok. 4 Zapisy TUTAJ

Któregoś wieczoru na Facebooku mignął mi link do nietypowej zbiórki: dwie gdańszczanki chcą wziąć ślub w Danii. Gdy piszę do Sandry, by umówić się na rozmowę, zanim podaje mi adres, pyta: "Ale na pewno nie chcesz oblać nas kwasem?". Na początku śmieję się pod nosem. Kilka dni później już wiem, że ostrożność nie jest przypadkowa – obie ze względu na swoją orientację doświadczyły już wiele złego, a narzeczona Sandry, Ania, raz już została pobita.

Rodzice Ani są bardzo religijni, mają prawicowe poglądy. Nie można jednak powiedzieć, że są ludźmi starej daty. Jeżdżą po świecie, zwiedzają, poznają ludzi. Mimo to, odmienna orientacja zawsze jednak była w ich domu tematem tabu. Przy rodzinnym stole prędzej można było usłyszeć raczej homofobiczne komentarze niż poparte argumentami opinie. Bardzo dużo było w tej kwestii niedopowiedzeń i przemilczanych kwestii. Nie wiedzieli nawet o tym, że gdy Ania szła za rękę z byłą dziewczyną, została pobita. Przez "bojówkarzy" z rodzinnej Rumi, facetów, w biało-czerwonych bluzach z orłami, którzy źle zrozumieli słowo "patriotyzm".

Sandra: – Moja mama uważa, że wszystkie inne jej znajome mają normalne dzieci i tylko jej się przytrafiło takie nieszczęście jak córka lesbijka. Kiedy zaproponowałam jej udział w grupie wsparcia dla rodziców homoseksualistów, obruszyła się, że to ja powinnam się leczyć, a nie ona. (...) - Wirtualna Polska.

Kandydat na radnego i przewodniczący lokalnej Młodzieży Wszechpolskiej wraz z trzecim kolegą nie pozwolili gimnazjalistom spotkać się we własnym gronie. W trakcie spotkania zorganizowanego dla młodzieży stwierdzili, że będą kontrolować o czym młodzi ludzie rozmawiają. 28 października w Milanowskim Centrum Kultury miało rozpocząć się spotkanie młodzieżowej grupy dyskusyjnej „Rozmowy na dobry wieczór”. Dyskusje są organizowane cyklicznie, tym razem miała dotyczyć związków partnerskich.

Dyskusje odbywają się bez dorosłych. Tym razem jednak dorośli – i to obcy – pojawili się na sali. Był to Piotr Filipek, p.o. przewodniczącego Młodzieży Wszechpolskiej w Grodzisku Mazowieckim i prezes warszawskiego Ruchu Narodowego, Dawid Maciuszek – kandydat na radnego Milanówka z ramienia Prawicy Rzeczypospolitej, oraz trzeci mężczyzna, który nie pełni funkcji publicznych.

Organizatorki poprosiły o opuszczenie przez panów sali. Ale panowie stwierdzili, że nigdzie nie idą, oni sobie będą słuchać. Bo przeprowadzają „kontrolę obywatelską”.

Niewiarygodne, prawda? Piotr Filipek powoływał się na swoje wpływy u posła, którego miał być asystentem i żądał natychmiastowego wydania dokumentów stowarzyszenia Milanowianki, które organizowało spotkanie. Jednak nie podał nazwiska posła.

Organizatorki nie miały innego wyjścia jak wezwać policję. Piotr Filipek natychmiast uciekł, natomiast funkcjonariusze spisali dane pozostałych dwóch panów. „Uważamy, że tego typu zachowanie ma na celu zastraszanie i jest formą przemocy. Przemocy, która koncentrowała się na prowadzących spotkanie kobietach. Milanowianki są stowarzyszeniem, które przeciwstawia się wszelkim formom przemocy, a szczególnie wobec kobiet.” – oświadczają organizatorki spotkania. (Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych)

Piekło dzieci w rodzinie zastępczej. „Zamykali nas w klatce dla psa”. Były bite, głodzone, zastraszane. – Przez kilka godzin klęczałam na klatce schodowej z rękami podniesionymi do góry. Trzymałam ważący kilka kilo nawóz do kwiatów – tak Patrycja relacjonuje to, czego doświadczyła w zawodowej rodzinie zastępczej. O znęcanie się psychiczne i fizyczne nad czwórką rodzeństwa oskarżona jest zastępcza matka. - Związała mi ręce, nogi i kazała leżeć w wannie, w ciemnej łazience. Przystawiła mi nóż do brody - TVN Uwaga.

To, co robi PiS, przypomina Niemcy lat 30. III Rzesza miała nadczłowieka. My mamy Nadpolaka i mit superpaństwa, które wstaje z kolan - mówi "Newsweekowi" Jolanta Urbańska, częstochowska radna PO, szefowa Stowarzyszenia Demokratyczna RP - Newsweek.

Mam wielką obawę, że w Polsce duchowieństwo i biskupi, jak gdyby zmierzali do tego, żeby pozbawić Kościół katolicki cechy powszechności. Dążą do tworzenia Kościoła partyjnego, to jest wielki dramat - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 biskup Tadeusz Pieronek.

Społeczeństwo się odbuduje i wymiecie PiS-owców - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" prof. Jadwiga Staniszkis. Nie zabrakło także mocnych słów o Andrzeju Dudzie, Patryku Jakim czy Jarosławie Kaczyńskim - Gazeta.pl

Pinksixty News wiadomości LGBT



Sam Smith wywiad dla Vice i-D


Politycy, gwiazdy muzyki i wielkie koncerny. W dokumentach z międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego określanego mianem Paradise Papers pojawiają się nazwiska z pierwszych stron gazet.

W dokumentach Paradise Papers są również dowody na to, że dwie rosyjskie państwowe spółki: bank VTB i Gazprom inwestowały w serwisy społecznościowe Twitter i Facebook za pośrednictwem firm powiązanych z Jaredem Kushnerem, który jest bliskim doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, a prywatnie mężem Ivanki Trump (córki prezydenta) - TVN24BIS.


Democracy Now! na temat białego chrześcijanina który zastrzelił 26 osób w kościele, mimo był karalny za przemoc wobec żony i dziecka, dostał brawo do broni. Zaledwie miesiąc po strzelaninie w Las Vegas, gdzie inny biały człowiek, Stephen Paddock, otworzył ogień podczas koncertu, zabijając 59 osób, w tym siebie.

Większość masowych masakry strzelanin przeprowadzają biali mężczyźni. Aby dowiedzieć się więcej na temat związków między rasą, rasistami, rozmawia DN z George'em Ciccariello-Maherem, profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Drexel i autorem "Decolonizing Dialectics". Zbadał dlaczego masowe strzelaniny w Stanach Zjednoczonych prawie zawsze są to biali mężczyźni.





W poniedziałek po południu ulicami Warszawy przeszedł marsz milczenia, upamiętniający śmierć Piotra Szczęsnego. Mężczyzna pod koniec października dokonał samopodpalenia przed Pałacem Kultury i Nauki. Kilka dni później zmarł. (gazeta.pl)


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz