czwartek, 23 listopada 2017

Film na dziś: Siedem przystanków na drodze do raju


Urodzony w 1958 r. Ryszard Nyczka, twórca filmu "Siedem przystanków na drodze do raju", reżyserował sztuki teatralne na różnych scenach w kraju i w Teatrze TV, widowiska artystyczne i filmy dokumentalne. Był współscenarzystą filmów i serialu dla młodzieży. W 2002 r. jego "Kobieta z papugą na ramieniu" otrzymała nagrodę główną w Konkursie Kina Niezależnego na FPFF w Gdyni. "Siedem przystanków..." uhonorowano Srebrnym Zamkiem za oryginalny scenariusz i osobisty ton na MFF "Off Cinema" w Poznaniu w 2003 r.

Dzieło Ryszarda Nyczki to poetycka, pełna subtelnych metafor, historia dwóch bardzo blisko ze sobą związanych przyjaciółek, Małgosi i Marioli. Pewnego dnia Małgosia dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora. Lekarz daje jej kilka miesięcy życia, może rok. Oczywiście, może zastosować kurację - chemioterapię, odpowiednie medykamenty, ale nie ręczy za efekt tych działań. Proponuje więc dziewczynie leki, które przynajmniej sprawią, że będzie dużo spała i śniła piękne sny. Nie mając nic do stracenia, przyjaciółki wyruszają samochodem do słynącego z cudownych uzdrowień sanktuarium w Świętej Górce. Po drodze natykają się na zagadkowe postaci mające swoje odpowiedniki w Starym i Nowym Testamencie, są także świadkami zdarzeń ilustrujących siedem grzechów głównych: pychę, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew oraz lenistwo. Spotykają więc kolejno aktora-narcyza, żyjącego tylko własną sławą, gasterbeitera, harującego latami za granicą na wymarzony dom, lecz nie zastającego po powrocie ani żony, ani owego domu, producenta filmów pornograficznych z Holandii, mężczyznę, który trzy tygodnie wcześniej pochował narzeczoną i już rozgląda się za nowymi dziewczynami, ciężarną kobietę o niepohamowanym apetycie, młodą mężatkę, która nie doceniając troskliwości męża, domaga się, by ten bił ją i poniżał, oraz wiele, innych osób - śmiesznych, dziwacznych, nieszczęśliwych, żałosnych. Stopniowo staje się jasne, że podróż nie odbywa się na jawie, ale w świadomości bohaterek, w kolorowych snach Małgosi, które obiecał jej lekarz. Rzeczywistość będzie już mniej kolorowa. (Film Polski)

„Siedem przystanków na drodze do raju” jest to lesbijska opowieść w naszej polskiej kinematografii to rzadkość. Relację dwóch kobiet i jeszcze duchowe poszukiwanie, poddające redefinicji patriarchalną religijność.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz