czwartek, 12 października 2017

W Kosowie odbyła pierwsza parada Gay Pride


W Kosowie stolicy Prisztina, odbyła się parada Pride, w wielkich środkach bezpieczeństwa z powodu anonimowymi donosów homofobiczny wobec uczestników. Prezydent Kosowa Hashim Thaçi, "Nie pozwolimy, aby ktokolwiek w Kosowie strach i groźby wobec jakiejkolwiek osoby lub grupy były akceptowane" - mimo nie uczestniczył w paradzie.

Ambasador USA Greg Delawie dołączył do tłumu pod koniec parady. "Cieszę się, że dziś widzę tylu ludzi, tak wielu zwolenników", dodał "chcę, powiedzieć że ambasada USA jest z wami".

Premier Kosowa Ramush Haradinaj wziął udział w uroczystości otwarcia festiwalu Pride Week 6 października. Obiecał, że instytucje państwowe będą chronić prawa społeczności LGBT i powiedział że pierwsza parada Pride pokazuje zaangażowanie Kosowa w poszanowanie praw społeczności LGBT. Sam nie wziął udział z powodu kampanii wyborczej w tym miesiącu są wybory.

Wiele jest do zrobienia w Kosowie, społeczność LGBT napotykają dużą dyskryminację w większości muzułmańskim kraju, gdzie społeczeństwo jest bardzo konserwatywne.

Badanie amerykańskiego Narodowego Instytutu Demokratycznego, Kosowo zalicza się w regionie najbardziej homofobicznym, a członkowie społeczności LGBT cierpią na powszechną dyskryminację. (Radio Free Europe)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz