środa, 4 października 2017

News: Lambda Warszawa, Egipt, Tunezja, Las Vegas, Malta, Stonewall UK, Homofobia szkolna ...


Mija właśnie 20 lat od powstania Lambda Warszawa, jednej z najważniejszych – i najdłużej działającej – polskiej organizacji LGBT. Z tej okazji mamy w najnowszej „Replice” wywiad z Michałem Pawlęgą, współzałożycielem i wieloletnim działaczem Lambdy:

„20 lat temu, gdy byłem ledwo pełnoletnim człowiekiem, mieliśmy czasopismo „Inaczej” i jeszcze parę innych – erotycznych. Do tego kilka klubów gejowskich, ale źle się tam czułem. Internet ledwo raczkował. I tyle. A ja chciałem być częścią społeczności, ale niekoniecznie tej klubowej, i chciałem zmieniać rzeczywistość”

„Razem z Krzyśkiem Kliszczyńskim, który do dziś jest zaangażowany w Lambdę Warszawa (…) przed wakacjami 1997 r. zdecydowaliśmy, że założymy własne stowarzyszenie. (…) Trudnością okazało się zebranie podpisów 15 osób do komitetu założycielskiego. Ludzie bali się podawać swoje dane. Jednak się udało i Lambda Warszawa powstała w październiku 1997 r.”

„Z perspektywy czasu cała ta działalność wydaje się dziś prawie jak podziemna. Nie było mowy o oficjalnych kontaktach na przykład z samorządem. Cała działalność była finansowana w ramach zwalczania HIV/AIDS, żadne LGBT nie wchodziło w grę."

W ciągu 20 lat istnienia w Lambdzie Warszawa m.in.
- miało miejsce 15 087 rozmów Telefonu Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich (22 628 52 22)
- miało miejsce 5600 godzin poradnictwa psychologicznego
- zgromadzono 1117 książek w naszej bibliotece LGBT
- 73 osoby skorzystały z wsparcia hostelu interwencyjnego dla osób LGBT zagrożonych bezdomnością
Ponadto w Lambdzie Warszawa m.in.:
- w 2006 r. zaczął się ruch sojuszniczy rodziców osób LGBT, gdy Elżbieta Szczęsna, mama geja, jako pierwsza w Polsce, rozpoczęła dyżury doradcze. Dziś jest prezeską stowarzyszenia Akceptacja;
- w 2007 r. zorganizowano pierwszą w Polsce Żywą Bibliotekę
- w 2014 r. ruszył pierwszy w Polsce klub seniora LGBT

Lambda Warszawa – DZIĘKUJEMY i życzymy wszystkiego najlepszego na kolejne 20 lat. A cały wywiad z Michałem Pawlęgą, którego autorem jest Hubert Sobecki - do przeczytania w najnowszej "Replice".

Malutki kroczek do przodu w Tunezji: zapowiedziano, że analne badania na homoseksualizm nie będą już wykonywane bez zgody zainteresowanego.

W Tunezji homoseksualizm jest nielegalny i zagrożony karą do 3 lat więzienia. Przepis niestety nie jest martwy: w kwietniu br. kolejnych dwóch mężczyzn zostało skazanych (na 8 miesięcy więzienia) oraz poddanych analnemu badaniu.

Dla tych, którzy być może nie wiedzą: analne badanie polega na włożeniu przez lekarza palca do tyłka (względnie jakiegoś przedmiotu) po to, by... zbadać, czy tyłek jest "luźny". Jeśli lekarz stwierdzi, że jest luźny, znaczy, że anal był, kropka.

Nie wchodząc w szczegóły (a może powinniśmy jednak?): każdy, kto anal w życiu miał, wie dobrze, jak idiotyczne i całkowicie arbitralne jest to wnioskowanie. (pomijamy już, że przecież homoseksualizm - nie równa się automatycznie - anal)

Tymczasem w Egipcie to się nadal dzieje. W zeszłym tygodniu za homoseksualizm aresztowano tam sześciu młodych mężczyzn - zapowiedziano im, że będą poddani analnym badaniom.

Zastanawiacie się, jak ich złapano? Przyszli na koncert rockowego libańskiego zespołu Mashrou’ Leila w Kairze i podczas występu machali tęczowymi flagami.

Tyle. Mamy rok 2017... Dlaczego machali tęczowymi flagami? Wokalista Mashrou’ Leila - 29-letni Hamed Sinno jest wyoutowanym gejem i aktywistą LGBT. W jego ojczystym Libanie homoseksualizm też zresztą jest nielegalny.

To teraz pomyślcie, jakim twardzielem trzeba być, by być wyoutowanym piosenkarzem na Bliskim Wschodzie - i np. pomyślcie, ile mamy wyoutowanych piosenkarzy w Polsce, gdzie homoseksualizm jest legalny od 1932 r.

Ten smutny w sumie post (mimo dobrej wiadomości z Tunezji) kończymy załączając fotkę Hameda Sinno, który dla tych sześciu egipskich chłopaków - i zapewne wielu innych - jest, i słusznie, idolem. I nadzieją. (Replika)

Pinksixty News wiadomości LGBT


Czarny protest w całej Polsce odbywały się wśród miedzy innymi działacze LGBT wzięli udział Miłość Nie Wyklucza, KPH, czy Grupa Stonewall.Prezes Human Rights Campaign Chad Griffin na temat masakry w Las Vegas, dodatkowo przypomniał inne masakry i namawia do ograniczenia prawa do broni.

Podobnie wzywają do ograniczenia prawa do broni Gays Against Guns, lobbują u polityków i edukują lokalne społeczności. Organizują też manifestacje i marsze przeciwko łatwemu dostępowi do broni - m.in. wczoraj w Nowym Jorku.


Największy operator telekomunikacyjny na Malcie, w najnowszej reklamie z udziałem pary gejów.


Rodzina tęczowa Barrie i Tony Drewitt-Barlow, oraz dzieci przyłączyli się do kampanii Stonewall, “ Come Out For LGBT”.


Dwa lata temu 14-letni Dominik z Bieżunia popełnił samobójstwo. Jak mówi mama chłopca – nie wytrzymał szykan ze strony kolegów ze szkoły i nauczycielki. Fala hejtu, która pojawiła się w sieci po jego śmierci, pokazała okrucieństwo ludzi.

Rok minął i co zmieniło się nic! Mamy następną ofiarę, gratulację dla minister edukacji i rządu, polityków, ale też kościół i dorosły, po nikt nie urodził nienawiści, tylko nauczył się. Do dorośli są wini, dziś w szkole jest lepiej nie jest gorzej większe poniżanie. Jak np religii obraża się osób homoseksualny, rzekomo religia jest chrześcijańska i mówi że uczy miłosierdzia i szacunku, ale do widać nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Paranoją i nienawiścią, szukają sobie ofiary i znęcają się nad nią.Następna polska młodzież jak znęcali się nad 7 latkiem, wszyscy dorośli wiedzieli i nie interweniowali cóż chcieli następnego Dominika lub Kacpra.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicoweBrak komentarzy:

Prześlij komentarz