środa, 11 października 2017

News: Interseksualizm, Niemcy, Grzegorz Niziołek, Michał Piróg, Izabela Jaruga Nowacka, Grecja ...


Jak pomóc interseksualnemu dziecku, czyli posiadającemu zarówno męskie jak i żeńskie narządy płciowe? W Dzień Dobry TVN: seksuolog Izabela Jąderek i ekspert ds. zdrowia, kampania przeciw homofobii Marcin Rodzinka.

Tydzień po wejściu w życie w Niemczech przepisów zrównujących prawa par homoseksualnych i równość małżeństw, pierwsza para gejów - Michael i Kai Korok - adoptowali syna Maximiliana. O decyzji sądu w dzielnicy Berlina Tempelhof-Kreuzberg poinformowała we wtorek agencja dpa.

Para opiekuje się dzieckiem, którego wieku nie podano, od urodzenia. Michael i Kai Korok zawarli tydzień temu na podstawie nowych przepisów związek małżeński. Wcześniej żyli w związku partnerskim.

Ustawa o otwarciu instytucji małżeństwa dla osób tej samej płci obowiązuje od 1 października. Bundestag uchwalił nowe prawo 30 czerwca.

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2015 roku w Niemczech mieszkało 94 tys. par homoseksualnych, z czego 43 tys. zarejestrowało swój związek jako "związek partnerski". (TVN24/PinkNews)

Teatrolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Grzegorz Niziołek mówi w wywiadzie w najnowszej „Replice” o rewolucji w swym życiu - będąc po 50-tce i po wielu latach życia jako heteroseksualny mężczyzna, mąż i ojciec, zrobił coming out.

„(…) to się wie dość wcześnie, gdzieś od wieku dojrzewania. Tylko kwestia, co robisz z tą wiedzą. Na tym pierwszym etapie nie nazywa się tego „homoseksualną orientacją”, ale się wie. (…)”

„Nie chcę wszystkiego zwalać na kulturę, na otoczenie, na kraj, w którym człowiek się wychował, ale gdy dorastałem, to kategorii „gej” nie było. Pochodzę z katolickiej rodziny, edukacja seksualna nie istniała ani w szkole, ani w domu.

- Istniała kategoria „pedała”, „cioty”, „zboczeńca”. No, właśnie – i chcesz się w nią wpisywać? Gdy jesteś zupełnie niewinnym nastolatkiem? Nawet jak już potem wiedziałem, że nie jestem sam i istnieją inni mężczyźni, którzy pożądają mężczyzn, to oni i tak wydawali się odlegli, jakby z innej planety. Myślałem: może się z tego wyrasta? A może wszyscy tak mają, tylko o tym nie mówią? Nie miałem nikogo, z kim mógłbym o tym porozmawiać.

Gdy wchodziłem w dorosłość, nastał czas Solidarności i stanu wojennego. Konserwatywne, katolickie wzory to były „te dobre”. Do tego wybuch epidemii AIDS. Zatrważające wiadomości! W gazetach, wszędzie – alarm! W czasie studiów byłem raz w Paryżu i nad Sekwaną na gejowskiej pikiecie widziałem młodych mężczyzn całujących się, obejmujących – szok! To oni jednak to robią? W tej sytuacji?"

"Niedawno byłem na imprezie z gejami w moim wieku. Ze zdziwieniem zauważyliśmy, że każdy z nas albo ma żonę, albo miał żonę. I każdy jest ojcem. I żaden, oprócz mnie, nie był skłonny, by się szerzej wyoutować. Blokują ich dwie sprawy: skomplikowana sytuacja życiowa, z której czują, że musieliby się tłumaczyć oraz brak wzorca funkcjonowania w środowisku gejów w tym wieku.

- Co byś powiedział gejom – Twoim rówieśnikom? Że nie muszą się przed nikim tłumaczyć. Mają prawo się wyoutować i nie wyjaśniać całego życia. Sam też bałem się oceniająco-potępiających reakcji: „No, jak on żył tyle lat?! Biedna żona! Biedne dzieci!” Spotkałem się z takimi reakcjami.

Ja wam teraz dużo rzeczy opowiadam, ale dlatego, że chcę. Nie ma przymusu, by się spowiadać z wszystkiego. Chcę powiedzieć: Tak, możesz to zrobić. To jest do przeżycia. I możesz się czegoś domagać. Ja się nie domagam zrozumienia, domagam się prawa do bycia sobą. I nie daję nikomu przywileju oceniania mnie." Cały wywiad Mariusza Kurca i Krzysztofa Tomasika z Grzegorzem Niziołkiem - do przeczytania w najnowszej "Replice".


Barbara Nowacka: Kolejna „miesięcznica” katastrofy smoleńskiej – za chwilę odgrodzony barierkami i kordonem policji, za to skierowany do kamer, rozpocznie się comiesięczny festiwal obłudy, kłamstw i pomówień oraz partyjnych interesów uprawianych na grobach. Powiedzą, że chodzi im o pamięć o ofiarach. Pamięć? Serio?

W kwietniu 2017 roku Beata Kempa, szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nie umieściła na tablicy w KPRM nazwiska Izabeli Jarugi-Nowackiej, mojej matki, wicepremier rządu RP. Bo Iza nie była w PiS.

W sierpniu w Słupsku przeciwko (tak, tak, przeciwko) nadaniu rondu jej imienia głosowali radni z klubu PiS. Poszły rozkazy z Warszawy? Kempa dała przyzwolenie? Szczypińska (szefowa struktur w regionie) kazała? A może Brudziński z Kaczyńskim i Błaszczakiem? Kto w PiS decyduje, że radni są przeciw niektórym ofiarom katastrofy, przeciw pamięci o nich? Przeciwko uczczeniu?

Kłamstwo smoleńskie polega zakłamaniu w ekspresowym tempie pamięci Polek i Polaków o katastrofie. Bezczelnie rugują tych, którzy nie byli w PiS. Jutro wyjdą się modlić za pamięć o ofiarach katastrofy.

A ja mam parę słów do Kaczyńskiego i jego przybocznych: możecie zakazać niewygodnych wam pomników i skuć nazwiska niesłusznych ofiar Smoleńska. Z naszej pamięci nie znikną one jednak nigdy, bo wyryte są w naszych sercach. Wasze kłamstwo smoleńskie jest nagie i widoczne. Fałszywie modlicie się już tylko dla politycznych zysków za wybrane PR-owe postacie - nowych PiS-owskich świętych.

Michał Piróg został zatrzymany na rosyjskim lotnisku i był przetrzymywany przez siedem godzin w zamknięciu, bo tamtejsze służby uznały go za niebezpiecznego. Powód? Może chodzić o orientację seksualną tancerza - donosi „Super Express”.

Piróg wybrał się do Moskwy w celach wyłącznie turystycznych, chciał pozwiedzać zabytki rosyjskiej stolicy. Nie było mu to jednak dane - został zatrzymany na lotnisku i odesłany z powrotem do Polski.

- Według rosyjskich służb bezpieczeństwa stanowiłem realne zagrożenie dla Republiki Rosyjskiej... Hahahaha, to usłyszałem dzisiaj na lotnisku w Moskwie, po tym jak dwa dni temu wydali mi wizę (…). Co za kretyński kraj, w którym cię zatrzymują na 2 godziny, nie wiedząc, za co, potem trzymają 5 godzin w pokoju, bez kibla, bez wody, tylko dlatego, że ktoś tak stwierdził - napisał tancerz i choreograf na Instagramie.

Piróg dostał również zakaz wstępu na teren Rosji przez najbliższe dwa lata. - No co zrobić? Chciałem zobaczyć wasz Plac Czerwony, ale nie jest mi dane. Mogę obiecać jedno, urazy nie żywię. Jak spalę dupsko na czerwono, dam do pocałowania - szydzi poszkodowany - Dziennik.pl

Sytuacja prawna osób LGBT w Polsce - panel dyskusyjny. Od wielu lat organizacje LGBTQ próbują przekonać władze do wprowadzenia przepisów, które zapewnią osobom nieheteronormatywnym równe prawa i pozwolą na ich emancypację. Wskazuje się na brak regulacji związków jednopłciowych, brak ochrony przed przestępstwami motywowanymi homofobią, bifobią i transfobią, brak przepisów o uzgodnieniu płci oraz niepełną ochronę w tzw. ustawie antydyskryminacyjnej. Postulaty w tym zakresie spotykają się z niesłabnącym oporem – pojawiają się zarzuty, że jakakolwiek regulacja związków jednopłciowych będzie sprzeczna z konstytucją, że ochrona osób LGBTQ przed hate crimes – taka, jaką mają np. mniejszości narodowe i etniczne – jest zbyteczna, że przepisy o uzgodnieniu płci będą wykorzystywać przestępcy etc. etc. Problem sytuacji prawnej osób LGBTQ, jej konsekwencji społecznych oraz wpływu na życie osób LGBTQ postarają się przybliżyć: A. Chaber, Aneta Dekowska, prof. Monika Płatek oraz dr Sylwia Spurek.

Wydarzenie w ramach Queer Fest - festiwal Marszu Równości w Toruniu. Odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Al. Solidarnosci 3, Toruniu w piątek 13 października o 18:00

Fantastyczne wieści z Grecji! Właśnie przegłosowano prawo dotyczące rozpoznania płci, dające osobom obywatelstwa greckiego możliwość deklaracji płci w dokumentach bez potrzeby przechodzenia przez badania medyczne.

"Tu jest jasny komunikat: żadna osoba nie powinna być zmuszana do przechodzenia przez procedury medyczne, by uznawano ją za tą, kim naprawdę jest" - skomentował Fotis Filippou z Amnesty International.

Nowe prawo nie jest idealne - osoby transpłciowe nadal będą musiały przejść przez (bardzo prosty i dostępny dla wszystkich zainteresowanych) proces sądowy, nie jest dostępne dla imigrantów i uchodźczyń, nie rozpoznaje osób niebinarnych oraz nie precyzuje sytuacji osób niepełnoletnich. Ale jest to krok w bardzo dobrym kierunku - Akceptacja.


Matka Natali przyznaje, że poczuła niechęć fizyczną, gdy dowiedziała się, że jej córka jest lesbijką. Inni rodzice dzieci homoseksualny w Rosji reagują znacznie gorzej. Na szczęście dla Natalii jest miejsce, w którym jest wolne od uprzedzeń społeczeństwa, jest nim taniec.


Pinksixty News wiadomości LGBT


Program pierwsza randka Alasdair opowiada dorastając w w latach konserwatywny bycie gejem nie było łatwe.


Shell stacje paliw ich klip radością i dumni są z swoi pracowników LGBT wspierają oraz uczestniczą w paradach Pride.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicoweBrak komentarzy:

Prześlij komentarz