niedziela, 22 października 2017

Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Działań na Rzecz Depatologizacji Transpłciowości


W ramach pracy nad nową Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) Światowa Organizacja Zdrowia proponuje kategorię niespójności płciowej, która ma na celu podkreślić kwestie konieczności dostosowania ciała do tożsamości. Osoby transpłciowe nadal jednak muszą się liczyć z koniecznością diagnozy.

Długotrwały proces diagnostyczny, jaki osoby transpłciowe przechodzą w Polsce, bardzo często pozostawia je w prawnej próżni i strachu o własne życie, szczególnie jeśli dokumenty odbiegają od ich wyglądu. Proces ten w najlepszym wypadku trwa kilka miesięcy, w najgorszym nawet kilka lat.

Diagnoza zaburzenia tożsamości płciowej jest nadal podstawą do wniesienia do sądu sprawy o ustalenie, która umożliwia zmianę oznaczenia płci. W Polsce patologizacja transpłciowych tożsamości idzie jeszcze dalej - proces diagnostyki muszą potwierdzać biegli, nawet w sytuacji, gdy w sprawie tożsamości płciowej danej osoby wypowiedziało się kilku psychologów, a często nawet psychiatrów.

Dziś chcemy szczególnie zwrócić uwagę na fakt, że pomoc terapeutyczna jest szczególnie ważna dla osób, które poszukują swojej tożsamości i nie są jej pewne, ale wiele osób transpłciowych doskonale wie, co czują i jak chcą przeprowadzić swoją tranzycję. I powinny mieć prawo do jak najszybszej pomocy.

Fundacja Trans-Fuzja od lat wspiera kampanię na rzecz depatologizacji transpłciowości, wskazując jednakże dodatkowo na konieczność zachowania wszelkiej pomocy medycznej, której osoby transpłciowe mogą potrzebować. Bez względu na sposób klasyfikacji, osoby transpłciowe potrzebują terapii hormonalnej, zabiegów chirurgicznych i wszystkiego, co sprawi, że będą mogły funkcjonować w społeczeństwie tak, jak chcą. (TransFuzja)

Kinga Kosińska działaczka Wiary i Tęczy o dzisiejszym dniu: "22 października obchodzony jest Dzień Depatologizacji Transpłciowości. Oto kolejny dzień z umownie przypisaną intencją. Chodzi jednak o rzecz bardzo istotną, aby w człowieku zobaczyć człowieka. Często sama tranzycja, coming outy, mówienie o tym, robienie jakiegoś szumu, przysłania całą osobę. To trzeba robić, ktoś musi. Sytuacja osób trans w Polsce ale też na świecie jest wciąż bardzo zła. Naprawdę zła.

Dochodzi do morderstw, odrzucenia. Niby jest lepiej pod wieloma względami ale wciaż jest źle. Najgorsze jest to, że gdy ujawnisz się to już zawsze trafiasz do szufladki z napisem "trans" co często sprawia, że podświadomie lądujesz na mentalnym marginesie.

Temat transpłciowości nie jest traktowany rzeczowo raczej wciąż na zasadzie pewnej sensacji co prowadzi do braku realnych postępów bardzo często. Depatologizacja? Tak! Abyśmy w Twoim pojęciu nie byli szczególni, dziwni. Aby transpłciowość nie była medyczną wolną amerykanką a raczej sprawą, którą programowo rozwiązuje się według indywidualnych potrzeb aby normalnie żyć.

Gdy ktoś się dowiaduje, że jestem taką osobą to nie zmienia to nic w jego postrzeganiu mnie jako kobiety (co wydaje się czasami niemożliwe), człowieka. Nie trzeba nosić traum bo tak naprawdę nigdy by ich nie było. Wyzwisk, odrzucenia, strachu, odstawania. Dużo łatwiej zaakceptować siebie gdy nigdy otoczenie nie robiło ci z tego powodu wyrzutów.

Zatem, mam na imię Kinga. Lubię pisać, wyrażać emocje słowami, czytać książki, słuchać muzyki. Staram się być życzliwa wobec ludzi bo wierzę w ich piękno. Sprawy duchowe są dla mnie bardzo ważne. Ogromnie dużo we mnie uczuć, aż buzuje. Kocham mężczyzn. Uwielbiam sztukę naiwną. Walczę o siebie. Sama dla siebie potrafię być zagadką. A tak w ogóle to jestem trans."

Kinga Kosińska o religii i transpłciowości. O doświadczeniu korekty płci jako poszukiwaniu prawdy o sobie mówi Kinga Kosińska z grupy „Wiara i Tęcza”, autorka książki „Brudny róż”, twórczyni strony internetowej dla chrześcijan transpłciowych: transwit.manifo.com.Co to znaczy być trans?


KPH kampania o strachu, jaki towarzyszy osobom transpłciowym w życiu codziennym opowiada miedzy innymi Lukrecja – transpłciowa kobieta, która w drodze do szpitala została zaczepiona przez dwóch agresywnych mężczyzn.


Kampania Będzie lepiej - Anna Grodzka


Kamila Warzecha w Top ModelLaverne Cox prezentuje: Słowo na T.


Dokument Mam na imię Jazz, rodzinie i nastolatce już Jazz Jennings


Dokument o transpłciowej dziewczynie z UgandyPomimo sukcesu, znanych trans osób takich jak Janet Mock czy Bruce Jenner, ale wielu zwykły osób transpłciowe walczą o swoje prawa, są prześladowani. Vox nakręcił krótki film o trans kobiecie Lily Carollo, z Burbank, w Kalifornii, opowiada swoją historie.Transpłciowa nastolatka Isabelle Langley, z Australii i jej historia i rodzinyRosyjski serial dokumentarny o osobach transpłciowy z Rosji


Dokument w subtelny sposób bada kontrowersje wokół zagadnienia płciowości oraz przedstawia problemy osób, których tożsamość seksualna wybiega poza standardowy podział na kobiety i mężczyzn. Kręcony w USA, Europie, Azji i Południowej Afryce film prezentuje wywiady z transgenderystami, hermafrodytami i biseksualistami z różnych środowisk i kultur oraz udziela głosu ekspertom, którzy zajmują się analizą ludzkich zachowań seksualnych. Twórcy dokumentu, obnażając mity i stereotypy dotyczące odmienności w sferze płciowej, promują tolerancję i różnorodność.


Dokumenty nastolatki i dzieci transpłciowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz