piątek, 20 października 2017

News: Tęczowy Piątek, Rodzice wokół tęczy, Wrocław dla wszystkich, Trans spotkanie, Nowoczesna, Spirit Day ...


Jesteś nauczycielką lub nauczycielem, który dba o to, aby każdy czuł się w szkole dobrze? Pracujesz w szkole, gdzie każdy może liczyć na wsparcie ze strony kadry, bez względu na orientację seksualną i tożsamość płciową? Nazywasz siebie sojusznikiem lub sojuszniczką osób LGBT? Tęczowy Piątek to coś specjalnie dla Ciebie!

W tym roku po raz drugi w szkołach w całej Polsce zorganizowany zostanie Tęczowy Piątek. Chcemy, aby w ostatni piątek października (27.10), nauczyciele i nauczycielki pokazali, że zależy im na dobrostanie każdego ucznia i każdej uczennicy w ich “drugim domu” jakim jest szkoła. Dołącz do grona otwartych nauczycielek i nauczycieli i wywieś wybrany przez Ciebie plakat u siebie w klasie lub na korytarzu, przypnij sobie znak ruchu sojuszniczego, aby pokazać, że młode osoby mogą na Ciebie liczyć. Opowiedz kolegom i koleżankom z kadry nauczycielskiej, że wparcie różnorodności nie wymaga dużo, a dla młodzieży, która tego potrzebuje to wiele znaczy. Szkoły w Polsce mają szansę stać się miejscem przyjaznym młodzieży LGBT. Czy tak będzie zależy od nauczycieli i nauczycielek, którzy mają bezpośredni kontakt z uczniami i uczennicami.

Na czym polega akcja? To proste! Zgłoś się do organizacji Tęczowego Piątku w szkole, dostań od nas materiały, zaplanuj działania adekwatne do Twojej szkoły i wspieraj różnorodność w swoim środowisku.

Jeśli jesteś uczniem lub uczennicą, a chcesz żeby w Twojej szkole coś podobnego zostało zorganizowane i masz wsparcie kogoś z nauczycieli – zgłaszaj się śmiało! Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Aby dostać od nas pakiet materiałów (plakaty, materiały edukacyjne, przypinki, poradnik “Jak być sojusznikiem_czką osób LGBT”) wypełnij krótki formularz tutaj

Zapraszamy na kolejne spotkania otwartej grupy rodziców osób LGBT+. Spotykamy się 4 listopada i 2 grudnia przy Jackowskiego 17/6. Spotkania przeznaczone są dla rodziców chcących porozmawiać w kameralnym gronie o nieheteronormatywnej tożsamości swojego dorastającego lub dorosłego dziecka. Zapraszamy rodziców, dla których homoseksualność / biseksualność dziecka jest trudnym wyzwaniem jak i tych, którzy wspierają jego/jej drogę życiową. Spotkania są BEZPŁATNE.

Przyjęcie wiadomości, że dziecko jest homo-lub biseksualne, nie jest dla rodziców łatwe. Córce/ synowi przyjęcie sytuacji, że relacja z rodzicem wchodzi w trudny czas, również jest trudne. Zarówno jedna jak i druga strona przeżywa silne emocje od złości i niechęci po rozczarowanie i smutek. W Grupie Stonewall, w ramach pomocy psychologicznej, spotka się po raz kolejny grupa rodziców osób LGBT+, dla których tożsamość seksualna dziecka jest nową i zupełnie nieznaną sytuacją. W bezpiecznej i nieoceniającej atmosferze oraz całkowitej dyskrecji rozmawiamy o tym, co w jest niej najtrudniejsze i najbardziej bolesne. Każda z osób może, choć nie musi podzielić się swoją historią. W grupie, będąc dla siebie wsparciem, szukamy wspólnie odpowiedzi na najważniejsze pytania. Co będzie dalej? Jak będzie wyglądało ich życie? Czy będą mieć dzieci / rodzinę? Jak pogodzić się z tym, że moje dziecko odbiega "od normy"?

Na spotkania zapraszamy także rodziców, którzy najtrudniejszy etap swojej drogi jako rodzice nieheteronormatywnego dziecka mają za sobą. Mogą opowiedzieć o swoich doświadczeniach i wspierać rodziców, którzy dopiero próbują odnaleźć się na nowej drodze. W ramach grupy pracujemy nad uświadomieniem, że rodzice nie muszą być osamotnieni i zagubieni. Wymiana doświadczeń, wsparcie oraz relacje jakie powstają między osobami zmagającymi się z podobnymi trudnościami, pozwalają spojrzeć na życie dorastającego / dorosłego dziecka z innej perspektywy i uratować lub na nowo zbudować jedną najważniejszych relacji w życiu. W wypadku pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego.

Prowadzące: Agnieszka Frączek, tel. 513 122 577, Monika Puszyk, tel. 667 820 060, więcej na temat prowadzących: http://grupa-stonewall.pl/wsparcie/

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Razem o Wrocławiu". Tym razem porozmawiamy o lokalnej polityce równościowej.

Wrocław się zmienia. Mieszka tu coraz więcej mniejszości narodowych, a postępująca gentryfikacja uwypukla nierówności społeczne. Korporacje zatrudniają coraz więcej obcokrajowców, napływa ludność ukraińska i od dawna mieszka tu najliczniejsza w Polsce społeczność romska. Mniejszości mają w końcu przestrzeń do ekspresji - niektóre z nich reprezentowane są w życiu kulturalnym miasta przez prężne organizacje pozarządowe. Dotyczy to również mniejszości seksualnych - w ostatnim Marszu Równości wzięło udział ponad 3000 osób. Do głosu dochodzą także, marginalizowane do tej pory w przestrzeni publicznej kobiety.

Pomijanie aspektów równościowych i inkluzywnych w polityce miejskiej już dawno przestało być opcją. Przekonywanie, że jesteśmy monolityczną społecznością, wydaje się trudniejsze niż kiedykolwiek. Jednocześnie powtarzanie, że Wrocław jest miastem otwartym i wielokulturowym, stało się częścią gry pozorów.

Jeżeli Wrocław faktycznie chce wypełnić swoje PR-owe zobowiązanie i być otwartym na różnorodność miastem spotkań, wiele musi się zmienić. Ostatnie lata pokazały, że pod marketingowym lukrem miasto nie prowadzi spójnej polityki na rzecz grup wykluczonych. Co więcej, niektóre mniejszości ignoruje lub oficjalnie zwalcza, co tylko ośmiela osoby poszukujące kozła ofiarnego w prowadzonych wojnach klasowych i tożsamościowych. To we Wrocławiu nacjonaliści spalili na rynku kukłę Żyda. To we Wrocławiu miasto zburzyło romskie koczowisko. I to we Wrocławiu całkiem niedawno zastraszano obywatelkę Ukrainy na komisariacie, łamiąc jej podstawowe prawa. Dodajmy wszędobylską mowę nienawiści panoszącą się na murach naszego miasta i wyłania nam się obraz miasta dosyć ponury, a nawet po prostu brunatny.

Władze Wrocławia próbują walczyć z tym zjawiskiem jednorazowymi eventami, krótkotrwałymi programami lub panelami dyskusyjnymi bez uprawnień decyzyjnych. Dotychczasowe działania nie przybliżają nas do spójnej i odważnej polityki miejskiej w zakresie równości, inkluzywności i przeciwdziałania dyskryminacji. Dlatego organizujemy debatę “Wrocław dla wszystkich”, na której porozmawiamy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, polityczkami i politykami oraz mieszkankami i mieszkańcami o stojących przed nami wyzwaniach.

W debacie udział wezmą: Agnieszka Zaranek - Fundacja Centrum Praw Kobiet oddział we Wrocławiu, Maciej Mandelt - Nomada Stowarzyszenie, Anna Kubiak - Kultura Równości, Joanna Grzymała-Moszczyńska - Razem, Robert Reisigová-Kielawski - Partia Zieloni Wrocław.

Stowarzyszenie Tęczówka i Fundacja Trans-Fuzja zapraszają na kolejne spotkanie śląskiej grupy wsparcia dla osób transpłciowych, które odbędzie się w piątek 20 października o godz. 17.30 w siedzibie Stowarzyszenia Tęczówka w Katowicach przy ul. Morcinka 3 (wejście od tyłu budynku).

Jeśli Twoje poczucie tożsamości płciowej wymyka się binarnej kategoryzacji płci, jeśli jesteś osobą trans i chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami, problemami lub po prostu porozmawiać z osobami, które podobnie czują, zapraszamy do naszej grupy.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 20 października (piątek) o godzinie 17.30 w siedzibie Stowarzyszenia Tęczówka przy ul. Morcinka 3 w Katowicach. Podstawowymi zasadami naszych spotkań jest anonimowość i poufność. Tylko animator grupy przedstawia się z imienia i nazwiska. Serdecznie zapraszamy.

W razie kłopotów ze znalezieniem siedziby Stowarzyszenia Tęczówka, prosimy o telefon: 608 387 038.

Kto by pomyślał, że kwestie LGBT staną się... rozgrywką polityczną w Nowoczesnej? Piotr Misiło, poseł partii i kandydat na jej przewodniczącego, w Radiu Plus mówił o tym, co różni go od Ryszarda Petru i jaki jest jego światopogląd. "Myślę, że jeśli chodzi o światopogląd to tutaj jestem liberałem absolutnym i co do tego nie ma chyba cienia wątpliwości. Na pewno związki partnerskie musimy jak najszybciej zalegalizować w Polsce bo jest czymś archaicznym" - podkreślał, dodając że... adopcja na chwilę obecną nie, ale kto wie...

"Nie, tak daleko bym się nie posuwał. Związki partnerskie tak, ale adopcja przez pary homoseksualne to już jest etap absolutnie dalszy i myślę, że w tej chwili w polskim społeczeństwie..." - dopytywany dalej, czy "widziałby w przyszłości" adopcję, odparł: "Wie Pan, to jest tak, że nie można wykluczyć w przyszłości niczego bo przyszłość zmienia się absolutnie dynamicznie, widzimy jak świat się zmienił przez przez ostatnie 20 lat...". Dziennikarz nie dawał jednak za wygraną i dopytywał, czy związki partnerskie nie są "wstępem do adopcji" - Queer.pl.

Trzeba ich ba posłowi przypomnieć na temat rodzin tęczowy, one są już, to dlaczego je nie chronić. Traktować nasze dzieci drugiej kategorii, najpierw związki partnerskie. Nie rodziny tęczowe powinni wyjść i porozmawiać, czas na równość całkowitą, a nie pół równość dla wybrany.

Uchwalenie równości małżeńskiej/związków partnerskich z ochroną dzieci naszych to pomaga naszym rodzinom i też dzieciom dzięki temu lepiej rozwijają się i mają lepsze zdrowie psychicznie miedzy innymi pediatrzy z USA nalegają na równość małżeńską.

Mężczyzna podpalił się pod Pałacem Kultury i Nauki, na placu Defilad w centrum Warszawy.

Fragment listu, wśród wszystkich punktów jest punkt 11. "Protestuję przeciwko wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów oraz przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych i innych LGBT, muzułmanów i innych." (Gazeta.pl)

Wydarzyła się ogromna tragedia. Dziś po południu pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie 60-letni mężczyzna dokonał samopodpalenia. Zostawił list, z którego wynika, że na ten tragiczny krok zdecydował się w geście protestu przeciwko działaniom polskich władz.

Politycznie motywowana próba samobójcza to coś, z czym trudno się mierzyć i co ciężko komentować, niezależnie od tego, czy podziela się krytyczną ocenę rządów, czy nie. Ten dramatyczny gest pokazuje desperację, poczucie bezsilności i brak nadziei na zmianę. Nikt nigdy nie powinien czuć potrzeby, żeby po takie środki sięgać.

Przekazujemy wyrazy wsparcia i współczucia bliskim. Mamy nadzieję, że lekarzom uda się uratować osobę, która zdecydowała się na tak dramatyczny krok. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o wyważone komentarze do polityków i polityczek, a także do mediów. Pamiętajmy, że naszą rolą i zadaniem jest zapobieganie takim tragediom - Partia Razem.

Pinksixty News wiadomości LGBT



Dylan Marron, spotkał się z uczennicą, Grace Dolan-Sandrino i ambasadorem GLAAD, Leah Juliett, aby porozmawiać o tym, jak zastraszanie i homofobia wpłynęło na nich jako uczniów i jaką mają radę dla młodszym taki jak oni.


Kobiety z programu The View przyłączyły się do kampanii GLAAD - The Spirit przeciwko homofobii i dyskryminacji osób LGBT



Debra Messing która gra Grace i Megan Mullally która gra Karen w serialu Will i Grace wystąpili w spocie dla GLAAD kampanii Spirit powiedzieć stop przemocy i homofobii.


Klip Unfiltered z RPA na temat wychodzenia z szafy



Po upływie pięcioletniego przerwy festiwal We're Funny That Way ponownie był zebrał 30 000 dolarów dla Toby's Place, na nowe centrum dla młodzieży LGBT w Toronto na przedmieściach Scarborough.



Rząd kontra służba zdrowia


Lambda Warszawa urodzinowy wykład Ygi Kostrzewy o "Tęczątku"!


Krzysztof Kliszczynski i Piotr Brodacki o poczatkach ruchu LGBT w Polsce - czyli pierwszy wyklad towarzyszący wystawie "20 Lat Lambdy".


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz