wtorek, 17 października 2017

Wiadomości organizacje LGBT, debaty, spotkania autorskie, grupy rozwojowe LGBT, dyskusję ...


Projekt Miłość Nie Wyklucza edukacyjny o tematyce LGBT+ trwa! Jeszcze w tym miesiącu zaczniemy wysyłkę pakietów, które u nas zamawiacie. Przypominamy że możecie też odebrać je od nas osobiście na jednym ze spotkań, które organizujemy w miastach w całym kraju.

Kolejne wydarzenie "Orientuj się!", tym razem w Kielcach. W trakcie spotkania opowiemy Wam o naszym projekcie edukacyjnym, rozdamy pakiety i porozmawiamy o tym, jak przeciwdziałać uprzedzeniom.

Materiały znajdziecie też tutaj: mnw.org.pl/orientujsie Widzimy się o 17.30 w Regionalnym Centrum Wolontariatu, ul. Żeromskiego 36.

Serdecznie dziękujemy Prowincja Równości za pomoc w organizacji wydarzenia.
Do zobaczenia!

Jeśli nie możecie pojawić się na spotkaniu, a chcecie zamówić pakiet materiałów drukowanych, skorzystajcie z tego formularza: https://tinyurl.com/y7abzpx8

W październiku widzimy się jeszcze w: Warszawie - 27.X | 19.30 - 21.00 | Państwomiasto, ul. Andersa 29 Poznaniu - 28.X | 16.00 - 17.30 | Centrum Stonewall, ul. Jackowskiego 17

Szczegóły o kolejnych miastach, które odwiedzimy z "Orientuj się!" podamy wkrótce. Zostańcie z nami!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Andrzejem Selerowiczem wokół jego najnowszej powieści pt. "Zbrodnia, której nie było".

Krwawa zbrodnia w sterylnym środowisku łódzkich homoseksualistów Robotnicza Łódź w czasach głębokiej komuny. Powszechne kłopoty codziennego życia jakby nie dotyczyły Zbyszka i grona jego najbliższych przyjaciół. Goło, ale wesoło to ich motto, które pozwala zapomnieć o otaczającej siermiężnej rzeczywistości, bawić się, być sobą, plotkować czy flirtować.

Andrzej Selerowicz to wieloletni działacz na rzecz osób LGBT+, w Wiedniu, wraz z partnerem, współtworzył od lat 80-tych organizację East Europe Infomation Pool (EEIP), która gromadziła informację na temat sytuacji osób nieheteronormatywnych w krajach bloku komunistycznego. Autor książek, takich jak "Leksykon Kochających inaczej. Fakty, daty, nazwiska" i "Kryptonim Hiacynt". Dniu 26 października o 19:00 w siedzibie Grupy Stonewall - ul. Jackowskiego 17/6, Poznań.

Bezpłatna grupa rozwojowa LGBT w Jeleniej Górze
. Czy się czujesz jak jedyny gej/ jedyna lesbijka w Twojej miescowości? Czy jesteś osobą biseksualną lub trans? A może jesteś na drodze poszukiwania swojej tożsamości, chcesz się na nowo zdefiniować lub czujesz się pomiędzy wszystkimi kategoriami? Czy szukasz bezpiecznego miejsca, gdzie Twoje wątpliwości, problemy i przemyślenia trafią na otwarte uszy? A może rozglądasz się za osobami, które mają podobne doświadczenia jak Ty i z którymi możesz je podzielić i dyskutować na tematy LGBTQ?

Jeśli szukasz możliwości spotkania się z innymi osobami nieheteroseksualnymi, bycia
akceptowaną/nym, nieocenianą/nym i wspieraną/nym, to teraz masz taką szansę. Będziemy wspólnie omawiać różne tematy, eksplorować je i uzyskiwać większą świadomość siebie i świata.

Dołącz do naszej grupy rozwojowej w Jeleniej Górze. Termin: środy w godzinach 18:00 do 20:00, pierwsze spotkanie 18.10.17 o 18:00 Miejsce: Gabinet PROCESS WORK, Jelenia Góra
Cena: spotkania są bezpłatne Grupę prowadzi: psychoterapeutka Rita Mari Schaeper Kontakt i zgłoszenia: rita.schaeper@gmail.com, tel.: 530 728 959 Superwizor: Zbigniew Miłuński

Zapraszamy na październikiowe spotkanie grupy dyskusyjnej! W tym miesiącu będziemy rozmawiać o tożsamości płciowej.

Grupa dyskusyjna przeznaczona jest dla osób LGBT+, ich rodzin oraz sojuszników i sojuszniczek w każdym wieku, które chcą:
• poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą społeczności LGBT+,
• wymienić się doświadczeniami i spędzić czas w miłej atmosferze,
• uzyskać wsparcie i poczynić krok na drodze ku rozwijaniu pozytywnej tożsamości,
• dać wsparcie tym osobom, które tego potrzebują,
• nawiązać nowe znajomości / przyjaźnie.

Na spotkaniach grupy dyskusyjnej obowiązują następujące zasady:
• Rozmawiamy w miłej atmosferze, szanujemy się i nie oceniamy.
• Osoby biorące udział w spotkaniu zobowiązują się do utrzymania w tajemnicy wszystkich informacji o uczestnikach i uczestniczkach grupy oraz o szczegółach dotyczących ich życia osobistego.
• Osoby biorące udział w spotkaniu mogą być jedynie biernymi słuchaczami. Nie ma przymusu zabierania głosu.
• W każdej chwili bez podawania przyczyny można opuścić spotkanie.
• Spotkanie ma charakter otwarty, jest bezpłatne.
• Spotkanie odbywa się w miejscu sprzyjającym społeczności LGBT+.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: teczowe.opole@gmail.com. Dniu 28 października o 16:00  miejsce Wegeneracja ulica Młyńska 1, 45-011 Opole.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Lambdy Warszawa 31 października 2017 roku o godz. 18.00. Na spotkaniu w przyjemnej, kameralnej atmosferze porozmawiamy o najnowszej książce Renaty Lis "Lesbos".

Z opisu wydawcy: Lesbos jest wyspą wolności. Autorka buduje ze słów przestrzeń, w której o miłości kobiet można mówić w sposób w pełni niepodległy. Jej książka to arka na czas potopu i jednocześnie projekt na lepszą przyszłość; ręka wyciągnięta do potrzebujących i list w butelce. Posługując się swoją biograficzną metodą - jak wcześniej w przypadku Flauberta i Bunina - Lis łączy życie i sztukę w sposób właściwy tylko jej. Na Lesbos spotykają się: Sofia Parnok, rosyjska poetka Srebrnego Wieku zwana rosyjską Safo; Anna Kowalska, wieloletnia partnerka Marii Dąbrowskiej i autorka powieści Safona, oraz Jeanette Winterson - brytyjska pisarka, która w pewnym momencie swego twórczego życia Safoną świadomie się stała. Książka ma też inne bohaterki - m.in. Virginię Woolf, Hildę Doolittle, Adrienne Rich oraz realnie istniejącą wyspę Lesbos, którą odwiedziła autorka - ale w centrum nieodmiennie pozostaje Safo, której pieśni niosą w swoim wiecznym nurcie także opowieść Renaty Lis.

Dyskusję poprowadzi Anna Dziedzic. Jak mówi o sobie: Z wykształcenia jestem filozofką, więc i miłośniczką dyskusji, a także miłośniczką książek wszelakich, w tym czasami literatury pięknej...

Korporacja Ha!art oraz Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie wokół książki Lutza van Dijka „Cholernie mocna miłość”, towarzyszące obchodom Świętujemy 20. urodziny Lambdy Warszawa. Udział wezmą: redaktorka książki, dr Joanna Ostrowska, Mariusz Kurc i Bartek Arobal Kociemba. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Tomasik.

O książce: We wrześniu 1939 roku Trzecia Rzesza napada na Polskę. Nastoletni Stefan wraz z matką i rodzeństwem próbuje przetrwać trudy wojennej rzeczywistości w rodzinnym Toruniu. Chwyta się różnych zajęć: pracuje u niemieckiego piekarza, potem w lokalnej fabryce. Popołudniami śpiewa w chórze teatralnym. Pewnego dnia poznaje Williego – stacjonującego w mieście młodego żołnierza Wehrmachtu. Ich przypadkowe spotkanie daje początek gorącemu uczuciu. Mimo grożącego niebezpieczeństwa – relacje intymne między Polakami a Niemcami są surowo karane – decydują się walczyć o swoją miłość. Cholernie mocną miłość.

Dniu 20 października o  19:30, gdzie w Krytyce Politycznej na ulicy Foksal 16, p.II, 00-372 Warszawa.

Program artystyczny Divas Night schodzi ze sceny. Zagramy dla Was ostatni spektakl już w sobotę. To będzie niesamowity spektakl, bo tzw. "zielony". Wszystko się może zdarzyć. Zmiana piosenki, psikusy kabaretowe. Koniecznie musicie być z Nami tego wieczoru.

Jedyna w Polsce Rewia Drag Queen – Brawurowe wykonania przebojów dobrze Wam znanych i tych, które dopiero odkryjecie – Roztańczone, kolorowe, pełne humoru i uśmiechu widowisko – Prestidigitator, magik, iluzjonista – Wyjątkowa atmosfera

Wstęp: 50 zł [normalne] / 40 zł [ulgowe] REZERWACJA BILETÓW/504-810-502. Dniu 21 października o 19:00 w Teatrze Barakah - Paulińska 28, 31-065 Kraków.

Z ogromną radością zapraszamy Was na obchody 20-lecia Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Działamy nieprzerwanie od 1997 roku. Dziękujemy Wam, że byliście, byłyście i jesteście z nami. Dajecie nam energię do codziennej pracy – wspierania osób LGBT i budowania dla nich bezpiecznej przestrzeni.

20. urodziny najstarszej w Polsce tęczowej organizacji to ważne wydarzenie dla całej naszej społeczności, dlatego zapraszamy Was do wspólnego świętowania. Historia Lambdy Warszawa to historia wszystkich osób, które w niej działały, wspierały ją i korzystały z jej pomocy.

Taki jubileusz nie zdarza się codziennie, dlatego świętować będziemy nie jeden, ale aż pięć dni! Zaczynamy 17 października.

W PROGRAMIE:
– wystawa „20 Lat Lambdy Warszawa" – 17-19.10
– wykłady o tym, jak powstawał ruch LGBT w Polsce
– konferencja „Równość w Budowie. Historia-Społeczność-Kultura LGBT” – 20.10
– wręczenie Międzynarodowej Nagrody Tolerancji – 20.10
oraz
– Impreza urodzinowa Lambdy Warszawa – 21.10

Dziś rozpoczął się bardzo ważny dla nas tydzień! Od dzisiaj do niedzieli (22 października) trwa głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego miasta Opola na rok 2018!

Poniżej znajdziecie opisy projektów, z którymi wystartowaliśmy/-łyśmy oraz link, gdzie można zagłosować.

Napisaliśmy/-łyśmy dwa projekty - jeden mały i jeden mikro.

Projekt mały “Festiwal Różnorodności” Nr projektu: 180/18‼️
W tym projekcie zakładamy:
- zorganizowanie Żywej Biblioteki
- zjazd organizacji pozarządowych z całej Polski
- przeprowadzenie badań dotyczących sytuacji osób LGBTQIA na Opolszczyźnie
- koncert zespołu “Zdrada Pałki”
- spotkania autorskie
- pokazy filmów

Projekt mikro “Warsztaty antydyskryminacyjne w opolskich liceach” Nr projektu: 181/18‼️
W tym projekcie zakładamy:
- zorganizowanie czterech warsztatów antydyskryminacyjnych - dwóch dla uczniów i uczennic oraz dwóch dla kadry nauczycielskiej.

‼️ZASADY GŁOSOWANIA:‼️
http://www.opole.pl/rozpoczynamy-glosownie-do-budzetu-obyw…/
GŁOSUJEMY TUTAJ: https://dialog.um.opole.pl/

Może głosować każda osoba, która ukończyła 16 rok życia oraz mieszka w Opolu (MELDUNEK NIE JEST WYMAGANY).

Fundacja IRSE zaprasza na bezpłatne warsztaty na temat sposobów reagowania na mowę nienawiści.

Mowa nienawiści obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji m.in.: nietolerancję wyrażającą się w agresywnym nacjonalizmie i etnocentryzmie, dyskryminację i wrogość wobec osób należących do grup mniejszościowych (wg. Rady Europy).

W latach 2014 – 2016 znacząco wzrósł odsetek osób mających do czynienia z mową nienawiści w mediach i sytuacjach codziennych. Im więcej mowy nienawiści w otoczeniu, tym większa gotowość do jej użycia.

Celem warsztatów jest wzmocnienie umiejętności i rozwój kompetencji uczestników/uczestniczek w zakresie reagowania na mowę nienawiści.

Tematy dyskutowane podczas warsztatów:

-Czym jest mowa nienawiści i jak ją rozpoznać?

-Sposoby reagowania na mowę nienawiści

-Jak mówić nie dyskryminując?

-Zgłaszanie treści zawierających mowę nienawiści

Do udziału zapraszamy osoby zainteresowane przeciwdziałaniem wszelkim formom dyskryminacji, w tym przede wszystkim: przedstawicieli/-ki instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, edukatorów/-ki, animatorów/-ki, liderów/-ki lokalni, osoby pracujące z młodzieżą i grupami mniejszościowymi.

Termin: 28-29 października 2017 Godziny: 10:00-18:00 Miejsce: Gdańsk Dolne Miasto, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, sala 001 A

Prowadzący: Tomasz Piątek – feminista, edukator antydyskryminacyjny, pedagog. Od ponad 10 lat zaangażowany w działalność prospołeczną. Inicjator i organizator wielu wydarzeń i projektów o profilu społeczno-kulturalnym. Związany m.in. z grupą „Głosy Przeciw Przemocy” oraz zespołem Nei 269. Od grudnia 2014 r. członek Zarządu Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfAVVk5SNcBAF1Kys0wj4qgmK-ozV_tfBW_GiMmGUF0Er9J-A/viewform

Na zgłoszenia czekamy do 15.10.2017 r. Potwierdzenie udziału w warsztatach prześlemy droga mailową do 22.10.2017 roku.

Warsztaty są częścią projektu "Równi w różnorodności" finansowanego ze środków Urzędu Miasta Gdańska.

Zapraszamy na cykl spotkań dyskusyjno-filmowych organizowanych przez Instytucja Filmowa SILESIA FILM - MYŚLENIE WEDŁUG WARTOŚCI.

✓ Tematem trzeciej debaty w dniu 17 paźdzIernika (wtorek!), o godz. 18:00, będzie RÓWNOŚĆ.

Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują wydarzenia ostatnich tygodni. Na ustach wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.

Polacy znów zaczęli pytać o sens i znaczenie elementarnych idei. Jako instytucja kultury nie tylko chcemy, ale powinniśmy wziąć udział w tej ogólnopolskiej dyskusji. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl debat o podstawowych pojęciach - ich sensie i znaczeniu dla naszego życia. Zaplanowaliśmy cykl spotkań, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji - MYSLENIE WEDŁUG WARTOŚCI - to, oczywiście, nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? Jak pisał Tischner, "aby zachować się w tym naszym małym świecie, musimy umieć czytać wartości". Celem naszych spotkań jest próba czytania wartości, według których możemy żyć i budować lepszą wspólnotę. Przyzwoite społeczeństwo, w którym jest miejsce dla każdego z nas. Nie zależnie od poglądów politycznych, religijnych czy światopoglądowych.

✓ Trzecie spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości, jaką dla Polaków jest RÓWNOŚĆ. Paradoksalnie w kraju, w którym powstała Solidarność, wciąż jest zbyt wiele nierównośći społecznych i ekonomicznych. Widzimy także brak równości wobec prawa, jeśli chodzi o mniejszości religijne czy też seksualne.

17 paźdzIernika (wtorek!), o godz. 18:00, z tematem równości zmierzą się m.in.:

→ ADAM BODNAR (Rzecznik Praw Obywatelskich),
→ MARTA FREJ (artystka, laureatka nagrody Okulary Równości 2015 przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej),
→ MAREK MIGALSKI.

Prowadzenie: Jarosław Makowski

Harvey Milk, Chavela Vargas, Ellen DeGeneres, Jodie Foster, Ellen Page… to tylko kilka nazwisk słynnych aktywistów, artystów czy gwiazd kina, które otworzyły się przed światem, wyszły na scenę i ogłosiły swój coming out, przyznając się otwarcie do orientacji homoseksualnej. I chociaż nigdy wcześniej nie żyliśmy w czasach tak liberalnych dla środowiska mniejszości seksualnych jak teraz – to wciąż, w niektórych krajach, funkcjonowanie w związkach jednopłciowych jest przedmiotem stygmatyzacji i skazywania ludzi realizujących nieheteronormatywne wzorce na społeczny ostracyzm. Dlatego też Koło Naukowe MyGender współorganizuje międzynarodowe, aktywistyczne i queerowe wydarzenie „Open Mic – take the stage to tell your story”, podczas którego uczestnicy będą mogli opowiedzieć swoją historię. Na scenie pojawi się także gość specjalny, uczestnik konferencji ILGA-Europe, szwajcarski poeta spokenwordowy i prawnik Meloe Gennai.

Spotkanie poprowadzi barwna postać warszawskiej sceny queerowej – drag queen Bożenada Boberek, która specjalnie dla nas przygotuje powitalny performans. O muzyczną stronę open mic zadba DJ-ka Panoptxx – w duchu byłego COCADISCO London zagra dobre intro do każdego Waszego wyjścia na scenę.

Wydarzenie odbędzie się 2 listopada w klubie Pogłos.

Pierwszy międzynarodowy projekt Koła Naukowego MyGender:

„Open Mic – take the stage to tell your story” to wydarzenie zainicjowane przez członkinie społeczności akademickiej Uniwersytetu SWPS – dr Sandrę Frydrysiak oraz dr Weronikę Lewandowską.

Głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni do (merytorycznego i performatywnego) spotkania członków i członkiń Koła oraz innych studentów i studentek Uniwersytetu SWPS z międzynarodową społecznością akademicką i aktywistyczną skupioną wokół praw osób LGBTQ+.

Open Mind z Open Mic:

Każda historia może rozbawić, wzruszyć, zaszokować. Dlatego warto się odważyć i opowiedzieć swoją. Open Mic właśnie po to został wykreowany. Inicjatywa będzie miała formę konkursu: osoby zainteresowane opowiedzą/ wykrzyczą/ zaśpiewają na scenie swoją historię, a publiczność, poprzez głosowanie, wybierze zwycięzcę/ zwyciężczynię. Imprezę otworzy wywiad członka Koła Nukowego MyGender z gościem specjalnym, transgenderowym, szwajcarskim poetą spokenwordowym i prawnikiem, Meloe Gennai.

HARMONOGRAM

21.30-22.00
Rozmowa członków Koła Naukowego MyGender ze szwajcarskim poetą spokenwordowym i prawnikiem Meloe Gennai.

22.00-23.00
Występy

23.00-23.30
Głosowanie, ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody

Zasady uczestnictwa:

Osoby zainteresowane wystąpieniem zgłaszają się do organizatorów (Koło Naukowe MyGender), co najmniej 30 min. przed występem. Każdy/ każda z występujących ma 6 minut na zaprezentowanie, opowiedzenie swojej historii.

Dozwolone są teksty w języku angielskim. Jeśli chcesz wystąpić w innym języku, miej ze sobą tłumaczenie wystąpienia na język angielski. Potrzebujesz pomocy z translacją? Zgłoś się do organizatorów spotkania najpóźniej 26.11.

Na koniec wydarzenia publiczność, za pomocą rozdanych wcześniej kart do głosowania, wybiera zwycięzcę, zwyciężczynię konkursu. Na tę osobę czeka nagroda-niespodzianka sponsorowana przez KPH.

Meloe Gennai – poeta i prawnik opowiadający się za prawami mniejszości, aktywny na scenie spoken word od 2007 roku. Teksty tworzy po angielsku, niemiecku i francusku. Zdobył poetycką nagrodę Biennale Roberta Goffina. Występował m.in.: w Szwajcarii, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Belgii i Niemczech.

Bożenada Boberek – postać nieobliczalna. Kobieta z klasą, ale i z pazurem. Jej styl można określić jako małomiasteczkowy glamour. Mimo tego, iż nie wie czego chce, wie czego nie chce.

DJ Panoptxx – w duchu byłego COCADISCO London zagra wachlarzem dźwięków wysokiego dramatu italo przeplatanego elektroniką i brzmieniami entr’acte, czyli tym co zdrowe w noise’ie.

Termin i miejsce:

2 listopada 2017 r., godz. 21.30-23.30
Klub Pogłos
ul. Burakowska 12, 00-001 Warszawa

Organizatorzy:
- MyGender - Koło Naukowe (Uniwersytet SWPS)
- Kampania Przeciw Homofobii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz