niedziela, 22 listopada 2015

Słowo Boże na niedziele: Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Świadectwo nawróconego narodowca, Arcybiskup Paryża o muzułmanach, Kampania o Downa ...


Z apelem do prezydenta o zajęcie stanowiska i "przeciwstawienie się narastającej w Polsce fali ksenofobii i nienawiści" wobec uchodźców i wszystkich, którzy są "inni" wystąpiła Polska Rada Chrześcijan i Żydów. List wystosowano po tym, jak 18 listopada we Wrocławiu, podczas manifestacji zorganizowanej przez Obóz Narodowo - Radykalny i Młodzież Wszechpolską spalono kukłę przedstawiającą postać Żyda.

Zdaniem Rady wydarzenie to - podczas których manifestowano też hasła skierowane przeciwko ludziom innych narodowości i religii - pokazują w jakim kierunku zmierza radykalizm skrajnej prawicy.

"Jako obywatele kraju, w którego historii miału już miejsce tego typu akty nienawiści pragniemy wyrazić nasz niepokój co do możliwości dalszej eskalacji tego typu zachowań, której nie przeciwstawiają się w otwarty i wyraźny sposób, społeczne, państwowe i urzędowe instytucje Rzeczypospolitej" - czytamy w liście udostępnionym KAI.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów w liście wyraziła również swoją gotowość do podjęcia wspólnej pracy z politykami i instytucjami państwowymi nad uspokojeniem nastrojów społecznych i wspieraniem postaw szacunku wobec wszelkiej "inności" w naszym społeczeństwie.

List podpisali obaj współprzewodniczący Rady: od strony chrześcijańskiej Bogdan Białek, zaś od strony żydowskiej prof. Stanisław Krajewski.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 roku. Celem Rady jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia między obiema wspólnotami religijnymi, przezwyciężenie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych poprzez praktyczną współpracę oraz wspólne świadectwo o wierze w Jedynego Boga.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów jest członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ). (Deon.pl)

Fot: PAP
Byłem narodowcem, lecz pewnego dnia spotkałem Jezusa - pisze były członek Młodzieży Wszechpolskiej, opowiadając o swoim nawróceniu. Do opisania swojej historii zachęciła go lektura felietonu "Naród nie jest Bogiem", który ukazał się na portalu DEON.pl tuż przed Świętem Niepodległości.

"Nienawidziłem ludzi o odmiennej orientacji seksualnej, a także przedstawicieli różnych nacji. A Kościół? Jako Polak-Katolik stałem oczywiście na straży prawowierności. Nasza religia jest narodowa, więc musi wieść wszędzie prym".

"Ogólnie mówiąc zawsze chodziło o ideologię, a nasz czas w rzeczywistości mijał na imprezach ostro zakrapianych alkoholem. Czasem w różnych dziwnych i mało przyjemnych lokalach. Kto nie pił odchodził szybko do lamusa i nie miał szans na zrobienie kariery w strukturach. Mówiło się o koleżeństwie, o tym jak to jesteśmy wobec siebie lojalni i wspieramy się przeciwko systemowi etc. Właściwie wszystkie inicjatywy robione były kompletnie spontanicznie. Niektórzy byli podczas akcji zwyczajnie skacowani i większość pomysłów była czystą improwizacją z ułańską fantazją. Generalnie - czy się udawało czy nie - po akcji można było się napić i poczuć, że się żyje. W końcu oddało się coś dla idei i sprawy. A potem była zabawa. Nie ujmując jednak, robiliśmy pewne dobre rzeczy: zbieraliśmy pieniądze i dary dla rodzin, oddawaliśmy krew. Owszem, było i tak. Każdy ma dobre serce".

"Bycie w organizacji daje poczucie pewności, daje za darmo łatwą prawdę, utwierdza w przekonaniu, że to my mamy rację, a oni - czyli prawie wszyscy - jej nie mają".

"Głównym powodem moich zmian wewnętrznych była akcja podczas "Golgota Picnic". Oczywiście jak zwykle - kompletnie niezorganizowana. Wparowaliśmy w kilku na spryciarza do lokalu. Tamtejsze wydarzenia, które są opisane w mediach, w tym przeze mnie na jednym z portali, doprowadziły do tego, że kilka dni po akcji miałem mieszane uczucia i nieswojo się czułem. Potem były wakacje, podczas których oddaliłem się od "ekipy". Po powrocie z nich, w październiku, trafiłem na katechezy Drogi Neokatechumenalnej. Kilka tygodni później ogłosiłem odejście.

"Bardzo bym chciał, by moi ex-koledzy przestali innych nienawidzić, tak jak ja przestałem. Ale myślę, że jedynie Bóg może ich zmienić, bo po ludzku jest to raczej niemożliwe". Całość na Deon.pl.

Paryż wciąż jeszcze jest przerażony ślepą i bezwzględną przemocą, której ofiarą padł w ubiegły piątek - powiedział Radiu Watykańskiemu ordynariusz stołecznej archidiecezji kard. André Vingt-Trois.

- Wśród pierwszych ofiar Państwa Islamskiego są też muzułmanie. Są to ci, którzy próbują przeżywać swą wiarę zgodnie ze swymi tradycjami i nie utożsamiają się z tym dzikim barbarzyństwem, którego celem jest zdobycie władzy doczesnej nad częścią ludzkości. Musimy być bardzo ostrożni, aby nie utrwalało się w nas przekonanie, że te zamachy są nieuniknioną konsekwencją islamu. Tak, będzie to nieunikniona konsekwencja islamu, jeśli nie pomożemy naszym braciom muzułmanom w dochowaniu wierności ich własnej religii - powiedział kard. Vingt-Trois. (Deon.pl)

J 18, 33b-37 Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata  Słowa Ewangelii według świętego Jana  Piłat powiedział do Jezusa: Czy Ty jesteś Królem żydowskim?.  Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?.  Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?.  Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd.  Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem?.  Odpowiedział Jezus: Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu.  Oto słowo Pańskie.


Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych - Niedziela Wieczności



Rozważanie Przemka Starosty na Niedzielę Chrystusa Króla, Kościół Starokatolicki Poznań



Metropolitan Community Church Liturgia Toronto

Katedra Hope z Dallas


Metropolitan Community Church Liturgia



Spirit of Hope Metropolitan Community Church Kansas



Metropolitan Community Church Cathedral SunCoast, Floryda



Kościół Middle Church




Hillsong



Metropolitan Community Church Dallas



Metropolitan Community Church of Baton Rouge



Papież Franciszek: Angelus.


Stereotypy do wielu osób jest miedzy innymi do osób Downa kampania hiszpańska klientka supermarketu pyta pracownice sklepu z Downa, gdzie jest wino. Pokazuje że klientka myśli osoby Downa do jacy chorzy ludzie, zachowuje się głupio, a kiedy pracownica mówi normalnie, jest w szoku.


W swoim ostatnim wywiadzie, pionier praw LGBT i praw obywatelski autor bestsellerów i ksiądz kościoła Episkopalnego Malcolm Boyd, mówi o swoim dziedzictwie, jego początek kariery w Hollywood i dlaczego opuścił krainę filmów, by stać się kapłanem i jakie ma rady dla młodszych pokoleń.


(aktualizacja)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz