sobota, 28 listopada 2015

Dzień z Ikona pionierka LGBT - Ruth Ellis


Ikona pionierka Ruth Ellis, działaczka praw LGBT najbardziej wśród Afroamerykanów, była najstarszą osobą działaczką do żyła 101 lat.

Ellis urodziła się w Springfield w stanie Illinois, w dniu 23 lipca 1899. Była najmłodszym z czworgi dzieci w rodzinie i jedyna córka. Jej rodzice urodzili się w ostatnich latach niewoli w Tennessee. Matka Ellisa zmarła, gdy była jeszcze nastolatką. Ujawniła się jako lesbijka około 1915 roku, ukończyła Springfield High School w 1919 roku, to w tym czasie, mniej niż siedem procent Afroamerykanów absolwentem szkoły średniej.

W 1920 roku spotkała, Ceciline "Babe" Franklin, razem pojechały do Detroit, w stanie Michigan, w 1937 roku, gdzie Ellis stała się pierwszą amerykańską kobietą właścicielką firmy drukarskiej w tym mieście. Jej drukarnia była w domu. Ellis i Franklin ich dom był również znany w społeczności Afroamerykanów jako "centrum LGBT". Była to centralna lokalizacja dla osób homoseksualnych, a także służyła jako schronienie dla afroamerykańskich gejów i lesbijek.

Ellis i Franklin byli ze sobą ponad 30 lat. Franklin zmarła w 1973 roku. Przez całe życie, Ellis była działaczką LGBT najwięcej pomagała dla swojej społeczności Afroamerykanów LGBT, byli bardziej dyskryminowani.

Zmarła we śnie w swoim domu w dniu 5 października 2000 r, przeżywając ponad sto lat, przez całe życie walczyła o prawa i była najstarszą działaczką.

Dla wielu gejów i lesbijek jest mentorem, przewodnikiem, nauczycielem i dla wielu była rodzicem nastolatków wyrzucony z domów za swoją orientację.

Lubiła tańczyć, malowała, grała na fortepianie, fotografowała i był oddana działaczka. Była skromna i łagodnym głosie kobietą. Mniej niż miesiąc przed jej śmiercią, ona pomogła poświęcić otworzyć swoje Ruth Ellis Center dla młodzieży LGBT w Detroit.

Jej prośba było mieć zamiast tradycyjny pogrzeb, żeby mieć kremację oraz zamiast pochówku. Jej przyjaciele prochy są wielu miejsca od festiwalu muzycznego w Michigan. Nie którzy przyjaciele mają i dwóch przyjaciół wziął niektóre z jej prochy do Ghany i rozsypali do morza w tradycyjnych rytuale.

źródło LGBT History Month

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz