niedziela, 15 listopada 2015

Czarny piątek w Paryżu, świat opłakuje Paryż


Świat pamięta o ofiarach terrorystów ekstremistów islamskich w Paryżu, w którym 129 osób traciło życie.

Wieża Eiffla, symbol Paryża, po nocnych zamachach, w sobotę została zamknięta, ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo na znak żałoby pozostanie nieoświetlona.Robert Biedroń: "Marzę aby te wydarzenia pokazały, jak bardzo dzisiaj potrzebujemy solidarności z uciekającymi przed terrorem uchodźcami. Terrorem, którego obawiamy się w Europie, a trwa w Syrii, na Bliskim Wschodzie... Nie potrzebujemy kozła ofiarnego w postaci nieszczęsnych uchodźców, a zdecydowanych działań przeciwko Państwu Islamskiemu. „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi (…). A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim”. W społeczeństwie deklarującym przywiązanie do słów Jana Pawła II te słowa powinny dzisiaj wiele znaczyć."

Pianista przed Bataclan gdzie najwięcej zginęło osób przez ekstremistów islamski, zagrał Johna Lennona piosenkę Imagine.
Grupa U2 złożyła kwiaty przed teatrem Bataclan, wiele gwiazd taki jak Justin Bieber, Kim Kardashian, Foo Fighters wiele inny wyrazili swoje najszczersze kondolencje dla ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu.


Madonna na koncercie w Norwegii, ze wzruszeniem mówiła o atakach w Paryżu podczas koncertu, mówiła najpierw chciała anulować swój koncert ale później zmieniła zdanie, po nie da się straszyć terrorystom i nie wygrają. Musimy walczyć razem zmienimy świat.Saturday Night Live, w sobotę program początek monolog o Paryżu- Mimo podjętych działań zapobiegawczych, groźba ataków dotyczy również terytorium Zjednoczonego Królestwa - powiedział dzisiaj David Cameron w przemówieniu dotyczącym ataków terrorystycznych, które miały miejsce wczoraj w Paryżu. Zamachy określił jako najtragiczniejsze zdarzenia, jakie miały miejsce we Francji od zakończenia drugiej wojny światowej. Premier Wielkiej Brytanii zapewnił także Francuzów o wsparciu, jakiego gotowe jest udzielić Zjednoczone Królestwo. (onet)


W niedzielę wieczorem przez 15 minut biły dzwony Notre Dame, w której abp Paryża Andre Vingt-Trois celebrował mszę świętą w intencji 132 śmiertelnych ofiar zamachów terrorystycznych. Tłum paryżan zapełnił katedrę, palono świece również na placu przed świątynią. (Polsat News)


Następna tragedia w Francji. Dziesięć osób zginęło w sobotę w katastrofie superszybkiego pociągu TGV niedaleko Strasburga na wschodzie Francji, który wykonywał jazdy testowe na nowej trasie, przeznaczonej do oddania do użytku wiosną 2016 r. - podały władze. (TVN24)