czwartek, 19 listopada 2015

Małżeństwa jednopłciowe w Irlandii


Irlandia oficjalnie od poniedziałku pary jednopłciowe mogą nazywać się małżeństwem. Pierwsze uznawane będą małżeństwa par jednopłciowe które są po za Irlandią. Wśród pierwszy par była para Orla Howard i jej żona Dr Grainne Courtney, które pobrały się w Stanach Zjednoczonych w maju 2013 r.

Para jest w związku, przez 13 lat i mieszka w Dublinie mają dwie córki. "To wspaniała chwila, bo nasze małżeństwo będzie teraz uznawane w Irlandii" Howard powiedziała dla BBC Northern Ireland.

Pary które są w związku partnerskim, ale muszą zawiadomić urząd pięć dni przed planowaniem ślubu, związki partnerskie nie ochronią wszystkie prawa jak np dotyczące rodzin z dziećmi.


W Dublinie para Richard Dowling i Cormac Gollogly którzy są 12 lat razem, stali się pierwszą parą tej samej płci, którzy wzięli ślub. Zaręczyli się w Hiszpanii, czekali długo kiedy mogą wziąć ślub legalnie.

Ślub odbył się już we wrześniu 18, przed całą rodziną i przyjaciółmi powiedzieli sobie tak, teraz tylko sformalizowali swój legalny ślub.

Para już cieszyła też miesiącem miodowym na Malediwach kiedy weszli w związek partnerski, po ceremonii w urzędzie Clonmel, ruszyli z powrotem do Dublina na uroczysty obiad.

Richard Dowling i Cormac Gollogly, którzy zawarli ślub w miasteczku Clonmel. Richard: "Związek partnerski zawarliśmy 18 września i wtedy było wielkie wesele. Teraz zamieniliśmy związek partnerski na małżeństwo. Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim działacz(k)om zaangażowanym w kampanię głosowania na "tak" w referendum nt. równości małżeńskiej. Ich ciężka praca nie poszła na marne i zbieramy jej owoce. Jaka to niesamowita zmiana w Irlandii! Cudownie być jej częścią!"

KIeran Rose, szef GLEN, największej irlandzkiej organizacji LGBT: "W 1993 r. homoseksualizm przestał być w Irlandii przestępstwem, w 2010 r. wprowadziliśmy związki partnerskie - teraz droga do równości małżeńskiej zakończyła się - to jest moment wręcz magiczny dla irlandzkich par jednopłciowych. Razem jesteśmy w stanie stwarzać Irlandię krajem, w którym każdy - również osoby LGBT - mogą żyć pełnią życia, wykorzystując cały swój potencjał". (Replika)Gdzie indziej, Dolores Murphy i jej partnerka Mabel Stoop-Murphy w Cork nie mogli jeszcze wziąć ślubu tak zwane problemy papierkowe. Para ma też dwuletniego syna. (RTE News)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz