Znamy już dane z największej jak dotąd ankiety dotyczącej sytuacji osób LGBTI w Unii Europejskiej. Odpowiedzi na nią udzieliło w ubiegłym roku prawie 140 000 osób z krajów UE, jak również mieszkańców Macedonii Północnej i Serbii. Na bazie tego badania powstał raport Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Wnioski z niego płynące nie napawają niestety nadzieją - trudno mówić o znaczącej poprawie w ciągu ostatnich siedmiu lat.
Z naszej perspektywy szczególnie interesujące wydaje się część ankiety związana z życiem religijnym osób LGBTI.
Okazuje się, że 60% respondentów z całej UE nie identyfikuje się z żadną religią, co tym samym znaczy, że 40% uważa się za ludzi wierzących - przy czym ponad 30% wszystkich ankietowanych to chrześcijanie.
Najwięcej osób deklarujących się jako wierzące mieszka w Rumunii (69%), na Malcie (64%), na Cyprze i w Bułgarii (61%).
Z kolei najmniej wierzących osób LGBTI mieszka w Estonii (21%), Czechach (25%) i Hiszpanii (31%).
Z opublikowanych danych wynika również, że blisko jedna trzecia kobiet biseksualnych i lesbijek (średnio 34% w UE) określa siebie jako religijne, nieco wyższy wynik osiągnęły osoby transpłciowe (36%), w środku tabeli znajdują się mężczyźni homoseksualni (43%), następnie mężczyźni biseksualni (48%), a najwyższy wynik uzyskały osoby interpłciowe (52%).
Warto również przyjrzeć się danym z Polski - mamy podobny do europejskiej średniej odsetek osób, które nie identyfikują się z żadną religią (60%), z kolei 31% respondentów z naszego kraju zaznaczyła przynależność do Kościoła katolickiego.
Raport można ściągnąć i zapoznać się z jego podsumowaniem (po angielsku) TUTAJ
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz