Dziś jego ojczyźnie nadal nie chcą wiedzieć, że był gejem. Jurij Arabow, scenarzysta filmu o Czajkowskim, powiedział "The New York Times", że pogłoski o homoseksualności Czajkowskiego są "dalekie od prawdy". Innego zdania jest Larisa Maljukowa, recenzentka filmowa z niezależnej "Nowej Gaziety", która poinformowała media, że w pierwotnej wersji scenariusza, jaką miała okazję czytać rok temu, Czajkowski był przedstawiony jako mężczyzna nieszczęśliwie zakochany w młodym przyjacielu.
Jak tłumaczy Christopher Harrity z "The Advocate", orientacja Czajkowskiego była powszechnie znana. Zachowały się również pamiętniki i listy kompozytora świadczące o jego związkach z jednym ze służących i bratankiem. Gejem był też jego brat Modest. W biografii Czajkowskiego Roland John Wiley pisze o tym, że w korespondencji nie obawiał się pisać o swojej orientacji, co więcej - używał żeńskiej wersji swojego imienia.
"The Atlantic Wire" wśród znanych rosyjskich homoseksualistów wymienia również Nikołaja Gogola, autora "Martwych dusz". Simon Karlinski w swojej pracy pt. "Seksualny labirynt Nikołaja Gogola" podkreśla, że autor żył w czasach, gdy homoseksualizm był zakazany, w związku z czym próbował ukryć swoje skłonności. Mówi się jednak, że w czasie pobytu we Włoszech miał kochanka i nie ukrywał swojej orientacji - Gazeta.pl.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz