W wyniku interwencji Kampanii Przeciw Homofobii Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o zabezpieczeniu, w którym nakazuje TVP usunąć z Youtube’a program „Inwazja”. To wielki sukces KPH i reprezentującego nas r.pr. Jakuba Turskiego, dzięki któremu ten homofobiczny w wydźwięku i szkodliwy społecznie paszkwil zniknie z sieci – decyzję sądu komentuje dyrektor KPH, Slava Melnyk. W planie kolejne pozwy przeciw TVP, dlatego KPH startuje ze zbiórką „Inwazja równości na TVP: zbiórka na sprawy sądowe przeciw TVP”.
10 października, tuż po Wiadomościach a chwilę przed meczem polskiej reprezentacji, TVP wyemitowało szkalujący społeczność LGBT program „Inwazja”. W złowrogo brzmiącym materiale Telewizja Polska zaserwowała widzom 30 minut manipulacji, przekłamań i nietrafionych interpretacji. Całość zilustrowano zdjęciami z marszów równości, w tym zbliżeniami na twarze ich uczestników/ek, w tym m.in. na osobę Moniki Tichy, Elżbiety Podleśnej, Karola Opica i Krzysztofa Listowskiego oraz materiałami zebranymi przez nasłaną na KPH kobietę, która ukrytą kamerą nagrywała pracę organizacji.
Inwazja prawników KPH na TVP
Kampania Przeciw Homofobii niezwłocznie podjęła działania mające na celu wstrzymanie emisji „Inwazji” w sieci. W przygotowanym przez reprezentującego KPH r.pr. Jakuba Turskiego wezwaniu przedsądowym TVP zostało wezwane do: zaniechania naruszeń dóbr osobistych KPH’, tj. usunięcia „Inwazji” z serwisu Youtube i nigdy więcej jej nie rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, opublikowania przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości oraz przekazania 10.000 zł na telefon zaufania stowarzyszenia Lambda Warszawa lub emisji spotu „Stoję po stronie młodzieży”. Pismo spotkało się z brakiem odpowiedzi ze strony Telewizji Polskiej, a sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Sąd decyduje: „Inwazja” musi zniknąć
W pozwie złożonym do Sądu Okręgowego w Warszawie KPH domagło się od TVP tego samego, co w wezwaniu przedsądowym wnosząc jednocześnie o zabezpieczenie roszczenia poprzez nakazanie usunięcia “Inwazji” z serwisu Youtube oraz zakaz jej publikacji lub jej fragmentów w jakiejkolwiek formie na okres jednego roku. W odpowiedzi na pozew KPH Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu, w którym nakazuje Telewizji Polskiej usunąć „Inwazję” z serwisu Youtube, a co więcej zakazuje TVP rozpowszechniania „Inwazji” w całości lub jej fragmentów w jakiejkolwiek formie przez okres 1 roku. Sąd dał TVP 60 dni na odpowiedź. Wyrok nie jest prawomocny.
To wielki sukces KPH i reprezentującego nas r.pr. Jakuba Turskiego, dzięki któremu ten homofobiczny w wydźwięku i szkodliwy społecznie paszkwil zniknie z sieci – decyzję sądu komentuje dyrektor KPH, Slava Melnyk.
Zadowolenia z postanowienia sądu nie ukrywa reprezentujący organizację r.pr. Jakub Turski – Sąd Okręgowy uznał, że w świetle przedstawionego przez nas stanu sprawy i przedłożonych dowodów roszczenie pozwu oraz interes prawny KPH są uprawdopodobnione. Postanowienie Sądu bardzo nas cieszy. Teraz czekamy na reakcję Telewizji.
Inwazja równości na TVP – zbiórka na kolejne sprawy przeciw TVP
Poza Kampanią Przeciw Homofobii, w „Inwazji” pojawiły się twarze lub wypowiedzi ośmiu osób, w tym m.in. Moniki Tichy, Elżbiety Podleśnej, Karola Opica, Krzysztofa Listowski i Magdaleny Świder, których bezpieczeństwo – z uwagi na nienawistny wydźwięk materiału – zostało narażone. Wszystkie te osoby chcą wejść na ścieżkę sądową, aby dochodzić sprawiedliwości.
Chcę walczyć w sądzie o swoje dobre imię, bo nie pozwolę, żeby sterowana przez rząd telewizja bezkarnie okłamywała polskie społeczeństwo i atakowała osoby, które każdego dnia walczą o godność i szacunek dla osób LGBT – mówi Magdalena Świder, jedna z osób, której wypowiedź pojawiła się w „Inwazji”.
Sądowa walka o równość w łącznie ośmiu postępowaniach wiąże się z kosztami ok. 35.000 złotych. W związku z wysokimi kosztami procesowymi uruchamiamy na facebooku zbiórkę „Inwazja równości na TVP”, aby wspólnymi siłami zebrać potrzebną kwotę i pokazać, że nie ma społecznej zgody na homofobię w publicznej telewizji – informuje Slava Melnyk, dyrektor KPH. Zbiórkę można wesprzeć również przelewem na konto organizacji w tytule wpisując „Darowizna: Inwazja równości na TVP” – numer konta: 35 2130 0004 2001 0344 2274 0001.
Dołącz do zbiórki „Inwazja równości na TVP TUTAJ
Zebrane środki zostaną przeznaczone na opłacenie kosztów sądowych, w tym opłat sądowych od pozwu, opłacenie kosztów wysyłki pism w trakcie postępowań, opłacenie kosztów pracy prawnika nad koordynacją łącznie ośmiu postępowań oraz zabezpieczenie pieniędzy na poczet ewentualnej przegranej, której nie zakładamy, ale z którą musimy się z nią liczyć – wymienia adw. Karolina Gierdal z KPH. W przypadku wygranej niewykorzystane środki zostaną przeznaczone na inne działania grupy prawnej Kampanii Przeciw Homofobii oraz litygacje strategiczne, które mają na celu wywalczenie równości w Polsce.
"Inwazja" musi zniknąć z serwisu Youtube, a Telewizja Polska nie może jej rozpowszechniać w żadnej formie przez rok. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie zabezpieczające ws. brutalnie homofobicznej produkcji TVP.
„Inwazja” to produkcja skrajnie homofobiczna. Utrzymana w sensacyjnym tonie, sklejona z materiałów kręconych ukrytą kamerą, archiwalnych zdjęć z Parad w Polsce i Niemczech oraz wypowiedzi „ekspertów” (m.in. prof. Nalaskowskieg0). W materiale słyszymy o „podejrzanym finansowaniu” organizacji LGBT, zorganizowanym ataku na polskie świętości: Kościół Katolicki, dzieci i rodzinę (w takiej kolejności) oraz sugestie, że tak jak na zachodzie kolejnym krokiem „lobby LGBT” będzie legalizacja pedofilii.
O usunięcie filmu postanowiła powalczyć Kampania Przeciw Homofobii, organizacja, która – jak ujawniło OKO.press – padła ofiarą prowokacji ze strony TVP.
W przedsądowym wezwaniu do zaniechania naruszeń osobistych organizacja domagała się usunięcia „Inwazji” z serwisu Youtube, nierozpowszechniania go nigdy więcej, publikacji przeprosin w głównym wydaniu „Wiadomości” i wypłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia na Telefon Zaufania dla osób LGBT.
W materiale TVP pojawia się osiem osób, w części nagranych ukrytą kamerą, które również chcą pozwać TVP. Wśród nich są Monika Tichy, Elżbieta Podleśna, Karol Opica i Krzysztof Listowski. W ocenie KPH i reprezentującego ich adwokata Jakuba Turskiego, ze względu na nienawistny charakter materiału, ich bezpieczeństwo zostało narażone.