niedziela, 18 października 2020

Słowo Boże na niedziele - Chcieliśmy okazać solidarność – tęczowa flaga na pomniku Lutra i Nie damy się wyrzucić z Kościoła



Św. Teresa z Avila, czyli historia przemocy i zmuszania do konwersji hiszpańskich Żydów w tle.

Juan Sánchez, dziadek Teresy, nie był jednak tylko konwertytą, czyli potomkiem nawróconych Żydów. Był też marranem, czyli converso skazanym za powrót do wiary ojców. W 1485 r. został postawiony przed sądem przez toledańską Inkwizycję za potajemne wyznawanie judaizmu i skazany na noszenie w procesji przez sześć tygodni sambenita, żółtego stroju skazanych przez Inkwizycję. Stąd, dla poprawy sytuacji rodziny przeniósł się z Toledo do Avila.

Żydowskie korzenia miał także św. Jan od Krzyża, pochodzący z rodziny żydowskich konwertytów spod Avila. Stąd, według Yosefa Hayima Yerushalmiego napływ conversos do szerszego nurtu hiszpańskiego katolicyzmu odegrał decydującą rolę w odnowie teologicznej i mistycznej, tak jakby dzieci nawróconych Żydów, stając się pierwszorzędnymi wyrazicielami transformacji religijnej, chciały wprowadzić do świata, do którego wchodziły, nietypowe wartości kulturowe i istotne nowości, zawsze jednak w granicach ortodoksji. 


W nocy 25 sierpnia br. grupa młodzieży powiesiła na 120-letnim pomniku Marcina Lutra w Bielsku-Białej tęczową flagę. Akcja wywołała spore zainteresowanie, tym bardziej, że flaga trafiła na pomnik związany z religią, a w dodatku wyznaniem mniejszościowym. Organizatorzy/-rki odpowiedzieli na apel i skontaktowali się z ekumenizm.pl, a po dwóch tygodniach odbyło się spotkanie w Bielsku. Alicja, Katarzyna, Maks i Konrad opowiedzieli o swojej akcji i o tym, co ich porusza.

Kasia: Naszym celem nie była prowokacja. Przynajmniej ja to tak widzę. Bardziej chodziło o pokazanie, że w Bielsku-Białej ci ludzie mają wsparcie.

Alicja: W akcji uczestniczyło bezpośrednio pięć osób, ale na flagi kupione w polskim sklepie (nie chcieliśmy sprowadzać z Chin) złożyło się około 10 osób, w tym koleżanka, która – jak się później okazało – była jedyną ewangeliczką w naszej grupie (...) - ekumenizm.pl


Wyjście z kryzysu może przyjść tylko poprzez to, że przejmiemy się Ewangelią i zaczniemy działać, nie oglądając się na opieszałość innych – 14 października dyskutowali Agnieszka Kosowicz, Paweł Dobrowolski, ks. Grzegorz Strzelczyk i Zbigniew Nosowski.

Paweł Dobrowolski, teatrolog i współtwórca kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju”, zwrócił uwagę, że agresywne postawy w Kościele wynikają z kryzysu wiary. – Próbuje się własną niewiarę i wątpliwości zakrzyczeć obroną „wartości chrześcijańskich” przed różnego rodzaju obcymi – ideologami czy uchodźcami. Nie chcemy się w Kościele przyznać do tego, że nasza wiara ze swej istoty jest krucha – mówił -wieź


Katedra Hope


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu


Kościół Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie


Luteranie w Łodzi - 19. Niedziela po Trójcy Świętej


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie


Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie


Ewangelickie ABC: Tym razem na pytanie czym jest Kościół (ten pisany wielką literą) dla ewangelików odpowiada ks. dr Dariusz Chwastek z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Codziennik biblijny


First Church in Marlborough Congregational - Kazimierz Bem


Parafia św Stanisława Kostki w Saint Louis


Middle Church


Metropolitan Community Church w Toronto


Douglas United Church of Christ


Metropolitan Community Church - Los Angeles


Metropolitan Community Church of Washington DC


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz