niedziela, 25 października 2020

Jakie dobre i złe strony papieża słów o "związkach partnerskich"

Zdjęcie Paweł z partnerem/Replika

Komentarz Pawła Dobrowolskiego - Co dla mnie znaczy wypowiedź papieża? Słowa Franciszka o osobach LGBT są dla mnie jak podłączenie do respiratora w dusznym, od lat niewietrzonym Kościele. Jednocześnie dla wielu biskupów i katolików w Polsce są jak zimny prysznic albo policzek na otrzeźwienie (...) 

Owszem, w filmie dokumentalnym „Francesco”, którego premiera odbyła się w Rzymie 21 października (widziałem tylko fragment, ale tak, ten fragment), papież nie mówi o sakramentalnych małżeństwach osób tej samej płci. Nie używa pojęcia „związki partnerskie”, nie przyznaje prawa do adopcji dzieci. Mówi właściwie coś oczywistego. O tym, że dwie osoby (nieważne, jakiej płci), żyjące ze sobą, troszczące się wzajemnie i kochające się, trzeba otoczyć prawną ochroną. I przypomina, że również one są dziećmi Bożymi i nie należy ich dyskryminować. Wydaje się, że to elementarz. Coś bezdyskusyjnego na poziomie rozumu, ale i wiary. Jednak nie wszędzie. A na pewno nie w Polsce. Dlatego te słowa to przełom. A może nawet rewolucja (...)

Trzeba zacząć przyzwyczajać się do tej zmiany kościelnej retoryki w stosunku do osób LGBT, gdyż ta dotychczasowa jest już nie do obronienia. Pokrzykiwanie i nazywanie naszej miłości grzechem przestaje na kimkolwiek robić wrażenie. Kampania „Przekażmy sobie znak pokoju”, którą współorganizowałem cztery lata temu, ujawniła mnóstwo naszych nowych sojuszników. Również zaangażowanych katolików i księży. Społeczna akceptacja zalegalizowania związków partnerskich powoli, ale systematycznie rośnie wśród Polaków (...)

Dokładnie w ubiegły weekend odbyły się kolejne rekolekcje organizowane przez Wiarę i Tęczę – fundację (...) „Na początek” – zaproponował lider grupy – „odmówmy wspólnie Sekwencję do Ducha Świętego”. Zaczyna nieśmiało: „Przybądź Duchu Święty, ześlij z nieba wzięty, światła Twego strumień”. Włączam się w tę modlitwę. Z początku bez przekonania, ale przy słowach „Nagnij, co jest harde, rozgrzej serca twarde” czuję moc (...) - Magazyn Kontakt.

Papież Franciszek miał wyrazić w filmie dokumentalnym swoje poparcie dla cywilnych małżeństw osób tej samej płci. Wątpliwości w tej sprawie rozwiała watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Te słowa wywołały wątpliwości dotyczące poglądów papieża Franciszka na społeczność LGBT. Rozwiała je watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. - To nie jest otwarcie na małżeństwa homoseksualne - ocenił prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych bp Marcello Semeraro.

Biskup Semeraro przestrzegł przed wyciąganiem zbyt daleko idących wniosków z tej wypowiedzi, gdyż Franciszek mówi po prostu, że osoby tej samej płci, które zdecydowały się na stabilną formę wspólnego życia, mają prawo do ochrony tego wyboru - dodała Katolicka Agencja Informacyjna - Wirtualna Polska.


New Ways Ministry - Lisy Fullam, wykłada teologię moralności w Jezuickiej Szkole Teologicznej Uniwersytetu Santa Clara w Kalifornii. 

Jakie dobre i złe strony papieża słów o "związkach partnerskich". Miedzy innymi dobra wiadomość:  uznać pozytywną wartość każdego wspierającego oświadczenia papieża, zwłaszcza w kontekście sztywno wrogiego oficjalnego nauczania.

Jakie są złe wieści? mimo komentarze papieskie, jakkolwiek są mile widziane, nie jest tym samym, co nauczanie papieża w oficjalnym dokumencie wyższego szczebla.


S. Jeannine Gramick - współzałożycielka New Ways Ministry pochwaliła papieża za jego wszechstronne słowa, nazywając je „krokiem we właściwym kierunku". 

„To wspaniała wiadomość dla społeczności LGBT i ich rodzin” - powiedziała Jeannine Gramick, siostra z Loretto, która od 1971 r. Zajmuje się duszpasterstwem katolików lesbijek i gejów. „Papież Franciszek mówi nam, że osoby homoseksualne są częścią rodzin. Trzyma się wartości rodzinnych i to jest bardzo ważne”.

„Gramick powiedziała dla NCR, że uwagi papieża były odpowiedzią na„ piękny list ”od pary gejów, która napisała do niego z zapytaniem, jak powinni wychowywać swoje dzieci i żyć jako małżeństwo w kościele, które ostatecznie nie akceptuje ich małżeństwa."

„Jesteście normalną rodziną.”- brzmiała odpowiedź papieża. „Gramick powiedziała: „Mówi sercem. Jeśli pozwolimy przemówić sercu, nasze umysły się zmienią. Musimy kierować się sercem i to właśnie robi.”

Ojciec James Martin,  na Yale spotkanie zatytułowany „Budowanie mostu: witanie katolików LGBTQ”. 


James Martin, jezuita i obrońca LGBTQ, mówi, że przeciwnicy w kościele katolickim muszą przemyśleć swoje poglądy po komentarzach papieża.


Grupa katolików LGBT New Ways Ministry chwali poparcie papieża dla związków osób tej samej płci i ma nadzieję, że pomoże to w walce z homofobią. 


Para lesbijek nie mogły być szczęśliwsze dotyczące słów papieża Franciszka po tym, jak w filmie dokumentalnym zaaprobował związki osób tej samej płci.


Diecezja Grand Rapids zgodziła się również z papieżem Franciszkiem


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz