piątek, 2 października 2020

Wieści LGBT: Walka radykalna o prawa człowieka. Wygrał z HIV, a pokonał rak. Niebinarność i język. Queer Tour. Dzień bez przemocy ...



Rzadko robimy prasówkę, ale też nieczęsto w prawie pojawia się tekst, który tak bardzo nam się podoba, jak felieton Jana Radomskiego dla Gazeta Wyborcza. Dedykujemy go wszystkim osobom, dla których wieszanie tęczowych flag to "radykalne działania".

"Historia nie zna przypadków, w których zachowawczość byłaby, jak chcieliby niektórzy, skuteczną odpowiedzią na przemoc. Wywalczenie własnych praw wiąże się z odebraniem dotychczasowych przywilejów: społecznych, politycznych czy ekonomicznych. Taka zmiana nie może się wydarzyć subtelnie. Mityczne krainy, w których pokorni geje i taktowne lesbijki grzecznie, kroczek po kroczku, wywalczali swoje prawa, po prostu nie istnieją".

"Sufrażystki nie wywalczyły praw kobiet pokojowo. Brytyjki rozbijały szyby w oknach konserwatywnych polityków sprzeciwiających się nadaniu kobietom praw wyborczych, podpalały państwowe i kościelne budynki. Legendarna feministka Leonora Cohen rozbiła gablotę z klejnotami koronnymi - najważniejszym symbolem brytyjskiej monarchii. W Bristolu czekający na pociąg Winston Churchill, wówczas minister spraw wewnętrznych i przeciwnik praw wyborczych dla kobiet, został schłostany batem, przez co niemal zginął pod kołami pociągu".

"We Francji opinię publiczną w latach 60. szokował Front homosexuel d'action révolutionnaire, którego hasłem było „Proletariusze wszystkich krajów, masturbujcie się!”. W Szwecji przez wiele tygodni okupowano budynek Krajowej Rady ds. Zdrowia i Opieki Społecznej, domagając się wykreślenia homoseksualizmu z listy chorób. W Hiszpanii pierwszy marsz w obronie praw osób LGBT+ odbył się niecałe dwa lata po śmierci Francisco Franco i został rozgoniony przez policję, a Katalońskiemu Frontowi Wyzwolenia Gejów zarzucano ekstremizm i wywrotowość".

"Jeżeli nasze społeczeństwo również czeka happy end w walce o prawa człowieka, stanie się tak dzięki tym, którzy dzisiaj nazywani są radykałami i radykałkami. Powinniśmy stać z nimi w jednym szeregu, zapewniając im przestrzeń do działania. Inaczej nic się nie zmieni. A jeżeli nie mamy odwagi, po prostu się nie odzywajmy". Całość do przeczytania w Gazecie Wyborczej.

Pinksixty News wiadomości LGBT - Timothy Ray Brown - pierwsza osoba na świecie, u której udało się wyleczyć wirusa HIV - zmarł w Kalifornii. Mężczyzna od kilku miesięcy zmagał się z nawrotem białaczki i to właśnie ona, jak podaje partner Browna, była przyczyną jego śmierci.

Kobieta transpłciowa została rzekomo spryskana gazem pieprzowym i uderzona przez funkcjonariuszy policji po przesłuchaniu w pubie w Sydney Australii.

Zginął dziennikarz w Hondurasie, który publicznie potępił przemoc wobec osób LGBTQ.  CNN en Español poinformowali, że dwóch mężczyzn na motocyklu zastrzelili Luisa Almendaresa trzykrotnie w Comayagua, mieście położonym niecałe dwie godziny na północny zachód od Tegucigalpa, w niedzielę. Almendares zmarł w szpitalu Tegucigalpa następnego dnia.

Lokale LGBT w Londynie otrzymały dziesiątki tysięcy funduszy pomocowy od burmistrza Sadiqa Khana, aby pomóc im przetrwać kryzys związany z koronawirusem.

The Boulet Brothers Dragula z okazji Halloween - Dwugodzinny film częściowo horrorem, częściowo dokumentem, a częściowo konkursem i jest pierwszym spin-offem przełomowego serialu drag queen The Boulet Brothers 'Dragula.


Jak powstał słownik neutratywów? Czy język polski jest niebinarny? Co to są dukaizmy i co zrobić, by mówić tak, żeby każda osoba czuła się ok? Jakiś czas temu Magda i Julia rozmawiały o tych tematach z cudownymi osobami! Przed Wami Andrea i Paweł, czyli osoby tworzące słownik neutratywów - https://zaimki.pl/, Paweł także Słownik Neutratywów Języka Polskiego oraz Kaha, którą możecie kojarzyć z Inkluzywna Mowa.



W audycji Hallo Radio poświęconej prawom osób LGBTQIAP - Emilia Wiśniewska rozmowa z osobami z inicjatywy Queer Tour, to oddolna inicjatywa, której celem jest odwiedzanie miejsc określających się jako „strefy wolne od LGBT” i edukacja ich mieszkańców w temacie niecisheteronormatywności.


Dziś mamy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy (International Day of Non-Violence) – święto obchodzone corocznie 2 października, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku, zainspirowane przez poglądy propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego.

Co raz więcej w Polsce przemocy i nienawiści ataki na społeczność LGBT wiele w Polsce pozwala na coraz więcej odczłowieczanie osób LGBT wszystko tylko po to żeby przygarnąć skrajny elektorat. Nie ważne jest człowiek tylko upokarzanie kogoś.


Kultura Równości - spotkanie w ramach Festiwalu Równych Praw 2020. czytamie lesbijskie pożądanie w BWA Wrocław.


Q News Tonight


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz