sobota, 31 października 2020

Tęczowy Piątek - Przemek Staron, Rafał Trzaskowski, RPO, Janina Ochojska, HFPC ...


“Zranieni - ranią, skrzywdzeni - krzywdzą. Jak nie dać się dyskryminacji” to międzypokoleniowa lekcja online z Nauczycielem Roku 2018, Przemkiem Staroniem. Czym jest dyskryminacja, skąd się bierze i jak się jej nie dać? Jak skutecznie na nią reagować i gdzie szukać pomocy? 



Jak co roku w ostatni piątek miesiąca obchodzimy „Tęczowy Piątek” 

To święto powstałe z inicjatywy Kampania Przeciw Homofobii będzie w tym roku niezwykłe. Odbędzie się nie w szkołach, tylko na ulicach.

Każdy z nas jest równy i każdy powinien mieć wolny wybór.

Aż 70% młodych osób LGBT+ doświadczyło w swoim życiu homofobii i transfobii. Świętując dzisiaj z nimi wysyłamy potrzebny sygnał akceptacji oraz wsparcia, którego młodym ludziom dzisiaj tak bardzo brakuje.


30 października, już po raz piąty, w Warszawie i w całej Polsce odbędzie się tzw. Tęczowy Piątek. To inicjatywa skierowana do młodzieży, mająca na celu przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na tożsamość czy orientację seksualną. Wszystkim, którzy zamierzają robić w związku z tym cyklicznym wydarzeniem edukacyjnym polityczną awanturę, chciałbym przypomnieć kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, treści przekazywane podczas Tęczowego Piątku są zgodne z podstawami programowymi nauczania w Polsce („Szkoła dba o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka”) i z prawem oświatowym („szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności”).

Po drugie – tysiące dzieci i młodych ludzi w Polsce boryka się z przejawami dyskryminacji i przemocą ze względu na orientację czy tożsamość płciową. Według badań do ponad 1/3 przypadków tak motywowanej przemocy dochodzi w szkole. W czasach, gdy formalnie najważniejsi ludzie w państwie w publicznych wypowiedziach odmawiają takim osobom człowieczeństwa, niezbędne jest budowanie ich poczucia bezpieczeństwa. Taki jest cel Tęczowego Piątku – bezpieczeństwo młodych Polek i Polaków oraz świadomość, że „inny” nie znaczy „gorszy”. Za dużo tragedii wynika z tego, że w polskiej szkole za mało rozmawiamy o tolerancji i otwartości.

Po trzecie w końcu – żadne dziecko, żadna szkoła, żaden rodzic nie są zmuszani do zaangażowania w tę inicjatywę. Uczestnictwo jest całkowicie dobrowolne i zależy przede wszystkim od woli kadry danej placówki oraz samej młodzieży. W przeciwieństwie do dzisiejszej władzy my nikomu nic nie nakazujemy, tylko zawsze dajemy wybór.

Dlatego chciałbym wyrazić pełne wsparcie dla każdego, kto angażuje się w budowanie Polski przyjaznej dla wszystkich – czy to poprzez Tęczowy Piątek, czy przez jakąkolwiek inną inicjatywę. Budujmy wzajemną akceptację, budujmy dialog, budujmy wspólnotę. Ostatnie dni pokazują, jak bardzo nam tych wartości brakuje. Nie odbierajmy szansy na dialog, tolerancję i zrozumienie naszym dzieciom.


Tęczowy Piątek - akcja zainicjowana przez Kampania Przeciw Homofobii - w tym roku z oczywistych powodów dość wyjątkowy. Z tej okazji Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przypomina o badaniach przeprowadzonych w lipcu tego roku. Wynika z nich, że 70% ankietowanych uważa, że w szkole powinny odbywać się zajęcia na temat równego traktowania (nazywane czasem też antydyskryminacyjnymi) "uczące szacunku do wszystkich ludzi".

Nie powinno to dziwić, bo celem takich zajęć są bezpieczniejsze szkoły, czyli odrobinę bardziej przyjazne otoczenie, w którym dorastamy.

Co z tym głosem zrobi obecna władza wiadomo. Nic.

Zideologizowane kuratoria w dalszym ciągu będą udawać, że nie wiedzą nic o problemie dręczenia rówieśniczego, prowadzącego do depresji, chorób psychicznych i samobójstw również młodych osób LGBT+. Będą tropić i sabotować wszelkie próby prowadzenia rzetelnej edukacji na tematy równościowe. Ministerstwo Edukacji pod przewodnictwem jadowitego homofoba Czarnka wciąż będzie dopingować rozpowszechnianiu kłamstw na temat naszej społeczności również w zatwierdzonych podręcznikach. Organizatorzy jakichkolwiek zajęć z zakresu edukacji równościowej czy seksualnej będą musieli liczyć się ze zdaniem – czy raczej oporem i wrogością – katechetów i księży.

Nauczyciele i nauczycielki, które zdecydują się na heroiczny opór i przeprowadzenie zajęć o tak czy inaczej rozumianej różnorodności, potrzebie wzajemnego szacunku, czy elementarnej wiedzy na temat człowieczeństwa ludzi LGBT+ będą musiały liczyć się z szykanami ze strony zwierzchników i przerażonych nienawistną propagandą rodziców.

A uczniowie i uczennice? Cóż, jak zwykle będą zdani i zdane na siebie. Organizując się, edukując i szukając pomocy na własną rękę.

Wielu i wiele z nich będzie dziś na demonstracjach.
Uważajcie na siebie!



Tęczowe Opole i FUTUR3 wydarzenie z okazji Tęczowego Piątku  - aktywista Mikołaj Dzięciołowski. Poruszone zostaną między innymi kwestie płciowości oraz seksualności oraz zaimków używanych przez osoby niebinarne. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz