Paul Donovan jest głównym ekonomistą w Globalnym Zarządzaniu Majątkiem UBS. Położenie społeczności LGBTQ+ obecne czasami wydaje się bardzo ponure - długa lista wrogich aktów towarzyszy nienawiść.
Uprzedzenia wobec społeczności LGBTQ+ stają się coraz bardziej widoczne w ostatnich miesiącach. W maju parlament Ugandy uchwalił ustawę wprowadzającą karę śmierci za pewne formy homoseksualnych kontaktów.
Liczba europejskich polityków publicznie wyrażających homofobiczne komentarze wzrosła. Zgłaszane przestępstwa nienawiści wobec społeczności LGBTQ+ znacznie wzrosły w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych, American Civil Liberties Union śledzi niemal 500 anty-LGBTQ+ projektów ustaw, które zostały przedstawione w legislaturach stanowych w tym roku.
Zmiany często rodzą uprzedzenia. Dramatyczne zmiany czwartej rewolucji przemysłowej są prawdziwie rewolucyjne: dochód, bezpieczeństwo finansowe i status społeczny jednostki mogą być całkowicie zmienione. Ale podczas gdy wielu dobrze mają, ale może to być traumatyczne dla tych, którzy znajdują się na dole źle im idzie.
Przyczyny tych zmian są złożone.
Wszyscy, zwłaszcza w czasach zmian, pragniemy prostoty. Pragnienie uproszczenia sprzyja ekonomii kozła ofiarnego wśród tych, którzy czują, że tracą status. Idea, że wszystko, co idzie źle w twoim życiu, można obwiniać o jedną przyczynę, jest kusząca. Ponadto, "polityka uprzedzeń" wydaje się oferować prostą rozwiązanie wszystkich twoich problemów - tłumić rzekome źródło i wszystko wrócić do "dawnych dobrych czasów".
Proces ten doskonale wpasowuje się w politykę sloganów w mediach społecznościowych. Jedno hasztag może być przedstawiane, absurdalnie, jako wszechstronne lekarstwo na problemy ekonomiczne.
Wielu grup staje się celem polityki uprzedzeń, a osoby LGBTQ+ są jedną z atakowanych dzisiaj społeczności. Osoby queer stopniowo otrzymują te same prawa co ich heteroseksualni i cispłciowi rówieśnicy w niewielu krajach.
Dążenie do równości często postępuje w tempie lodowcowym - ale to wystarczająca zmiana, aby społeczność queer stała się atrakcyjnym celem dla polityki uprzedzeń. Osoba nie-LGBTQ+, której pozycja społeczna maleje, może pocieszyć się kłamstwem, że społeczność mają za dobrze to ich wina, można atakować osoby LGBTQ.
Sukces polityki uprzedzeń polega na tym, żeby ci, którzy są pokrzywdzeni w szerszym społeczeństwie, mieli poczucie, że inna grupa "cierpi" bardziej niż oni.
To może przywrócić fałszywe poczucie wyższości, które ekonomiczne zmiany odebrały im.
Rewolucje przemysłowe nie są przelotnymi memami - to znaczące zmiany, które wymagają kilku dekad, aby przepracować się przez społeczeństwo. Ale ciągłe zmiany nie oznaczają, że perspektywy społeczności queer są nieuchronnie ponure. Faktycznie istnieją dobre powody do optymizmu.
Media społecznościowe mogą pomagać w tworzeniu polityki uprzedzeń, ale również poprawiają dla społeczności queer oraz widoczność tej społeczności. Możliwość łączenia się wirtualnie zmniejsza poczucie izolacji, nawet w społeczeństwach, gdzie osoby LGBTQ+ są otwarcie prześladowane.
Media społecznościowe promują również - osoby LGBTQ+ można zobaczyć na platformach takich jak YouTube, TikTok i Instagram, a także usłyszeć w podcastach. Ludzie często są bardziej skłonni otwarcie mówić o swojej seksualności, gdy mają widoczne dowody, że nie są sami. Liczba osób identyfikujących się jako LGBTQ+ wzrasta wraz z każdym nowym pokoleniem i z czasem wzrasta wśród istniejących pokoleń.
Uprzedzenia zależą od pozbawiania ich celów ich człowieczeństwa, ale trudno pozbawić człowieczeństwa kogoś, kogo znasz. Media społecznościowe zwiększają liczbę osób, które znamy. Może to być poczucie znajomości kogoś poprzez obserwowanie jego życia, ale interakcje z twórcami treści budują zrozumienie.
Poprzez zachęcanie większej liczby osób do otwartego mówienia o swojej seksualności, media społecznościowe również zwiększają szanse na poznanie osoby queer na żywo.
Również firmy przyczyniają się do tego. Dobrze zarządzana firma będzie chciała zatrudnić właściwą osobę, we właściwym miejscu, we właściwym czasie. Będą chcieli, aby ich pracownicy osiągnęli pełny potencjał.
Korporacyjna kultura uprzedzeń, w której pracownicy ukrywają się w szafie, nie osiąga żadnego z tych celów. Im więcej osób wychodzi do pracy, nie będących osobami queer, tym większy kontakt mają z społecznością LGBTQ+, a dehumanizująca wiadomość uprzedzeń traci na znaczeniu.
To wspiera rosnący optymizm w społeczności LGBTQ+. Widoczne uprzedzenia wobec osób queer szokują opinie publiczną. Osoba nie-LGBTQ+, która normalnie mogłaby być obojętna wobec równości LGBTQ+, może zostać zmotywowana do działania przez obrzydzenie skrajnym stanowiskiem osób uprzedzonych.
Każdy, kto zna osoby queer, rozumie, że twierdzenie, iż społeczność LGBTQ+ jest "mniej niż" inne w społeczeństwie, jest absurdalne. Podobne reakcje na skrajności można zaobserwować w sprawach takich jak imigracja, i podobne reakcje zdają się pojawiać w walce z uprzedzeniami wobec osób queer.
W Stanach Zjednoczonych 153 z przedstawionych legislaturze stanowej anty-LGBTQ+ projektów ustaw zostało dotychczas odrzuconych. W Wielkiej Brytanii przeważająca większość populacji popiera prawa osób queer - od równości małżeńskiej, przez zakaz terapii konwersyjnej, po wsparcie dla drag performance.
Rainbow Europe Annual Review tęczowy indeks, gdzie Polska jest na ostatnim miejscu w Unii dotyczące praw osób LGBTQ.
W miarę jak osoby queer wychodzą z ukrycia, uprzedzenia się nasilają. Ale połączenie większej widoczności i obrzydzenia skrajnościami prowadzi do oporu przeciwko tym uprzedzeniom. Skrajna anty-LGBTQ+ ekstremizm ma potencjał do samozniszczenia przez generowanie wsparcia dla społeczności queer.
Dostosowując slogan protestacyjny sprzed trzech dekad, społeczność queer coraz częściej może powiedzieć "jesteśmy tu, jesteśmy queer, przyzwyczailiście się" - Open News.
Coraz więcej wielu Polityków wykorzystują osób LGBTQ podobnie na Węgrze Orban żeby wygrać wybory, Putin nie idzie jemu wojna, znajduje wroga osób LGBT poprawy swojego wizerunku. Podobnie w Polsce mamy przykłady prezydent Duda jego słowa "LGBT to nie ludzie, to ideologia", duchowni dehumanizują jak słowa "tęczowa zaraza".
Przez uprzedzenia, dezinformacje znajdują sobie wroga w mniejszości mogli odwrócić od prawdziwy problemów jak gospodarczy.
„Brak małżeństw jednopłciowych tworzy bezpodstawną dyskryminację ekonomiczną, a ich wprowadzenie mogłoby przysłużyć się rozwojowi gospodarczemu Polski” — uważa ponad 40 ekspertów z zakresu prawa i ekonomii. W liście otwartym, który publikuje Onet.pl, zwracają uwagę, że obecna sytuacja może skłaniać do emigracji, a tym samym prowadzić do utraty przez nasz kraj cennego kapitału ludzkiego - onet.pl
Raport Open For Business z 2020 roku sugeruje, że kraje Europy Środkowej ze względu na brak równości tracą od 25 do 113 milionów dolarów rocznie - UN Free & Equal.
Poprzez konserwatywne sieci ewangeliczne ta obsesja przekazywana jest do krajów, takich jak Uganda i Nigeria, gdzie często pojawiają się odniesienia do ochrony "jednostki rodzinnej", mimo braku dowodów na spadek wskaźników małżeństw, których doświadczają Stany Zjednoczone.
Media państwowe i politycy w Ugandzie również stosują podobną retorykę, używając określeń takich jak "pedofil", "ochrona dzieci". Te narracje, według słów Caleba Okereke, mają "głębokie powiązania z białym ewangelicznym chrześcijaństwem" i "polaryzują kraje afrykańskie, szkodząc i zagrażając osobom LGBTQ+".
Należy jednak zauważyć, że afrykańscy przywódcy religijni i polityczni nie są tylko narzędziami w przestrzeganiu obcych dogmatów. Często reagują na światowe trendy i manipulują nimi, aby zaspokoić swoje własne egoistyczne interesy.
Użycie "antygejowskiego" hasła może zwiększyć poparcie zarówno dla kaznodziejów, jak i polityków. Przywódcy tacy jak Museveni w Ugandzie doskonale zdają sobie sprawę z kolonialnych i zagranicznych korzeni antygejowskich uprzedzeń. Jednakże wiedzą również, że Zachód stanowi dobry straszak, a przedstawianie osób queer jako zachodniej ingerencji, jednocześnie deklarując "ratowanie świata przed homoseksualizmem", spotyka się z aprobatą głosującej publiczności - The Africa Report.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz