Przyjmij na chwilę pozycję wygodną. Weź głęboki oddech. Odpocznij, pozwól sobie osiąść.
1. Zauważ, jak się teraz czujesz. Czy modlitwa to dla ciebie miejsce, które jest Ci znane i w którym czujesz się mile widziany? Czy jest to miejsce, w którym możesz być sobą? Jeśli tak, co pomaga Ci czuć się w ten sposób? Jeśli nie, jakie części Twojego życia chciałbyś otoczyć miłością i akceptacją?
2. Poproś o światło i wgląd, gdy przygotowujesz się do przejrzenia swojego dnia. Dla niektórych światło to odczucie Bożej obecności. Dla innych to głębokie poczucie prawdziwego Ja.
3. Jako że mamy czerwiec, miesiąc Dumy, zastanów się przez chwilę, w jaki sposób społeczność LGBTQIA+ ożywia i ożywia nasz świat. Gdy myślisz o Miesiącu Dumy, gdzie odczuwasz wdzięczność?
4. Może to być za znalezienie wybranej rodziny i doświadczenia miłości w tej społeczności i przez tych, których uważasz za reprezentantów miłości Boga.
Może to być głęboka wdzięczność za konkretną osobę w Twoim życiu i sposób, w jaki obecność Boga jest odczuwalna poprzez jej sposób bycia w świecie i traktowanie innych.
4. Wywodząc się z tego głębokiego poczucia wdzięczności wobec społeczności LGBTQIA+, zastanów się, w jaki sposób bogactwo tej społeczności jest obecne w Twoim życiu. Czy jest to coś, czego doświadczasz z daleka? Czy odczuwasz to poprzez swoje relacje z innymi? Czy sam w tym uczestniczysz?
5. Istotną częścią rachunek sumienia jest przeglądanie swoich działań i zwracanie uwagi na to, gdzie Bóg był obecny. Ten egzamin zachęca Cię do przemyślenia swoich ostatnich interakcji ze społecznością LGBTQIA+. Dla niektórych może być pomocne, aby najpierw pomyśleć o konkretnej osobie, która jest Ci bliska.
Wyobraź sobie tę osobę w swojej głowie. Zatrzymaj się na chwilę i bądź jej wdzięczny. Jakie tożsamości dzielisz z nią? W czym różnicie się tożsamościami? Jakie perspektywy macie wspólne? Gdzie się różnicie w perspektywach?
6. W minionym roku społeczność queerowa stała się celem rosnących zagrożeń dla swojego godności fizycznej, emocjonalnej, politycznej i duchowej. Ewangelia wzywa nas do obrony tej świętej godności.
Zastanów się, jak odpowiedziałeś na to wezwanie. Zwróć uwagę na swoje emocje w trakcie tego rozważania.
Czy dostrzegłeś okazję, poprzez słowa lub czyny, do celebrowania i potwierdzania godności i talentów społeczności LGBTQIA+ - czy to Twojej własnej, czy innych?
Czy były momenty, gdy pozostałeś milczący lub nie podjąłeś żadnych działań, mimo że wiedziałeś, że Bóg wzywa Cię do czegoś innego?
Czy są rzeczy, których powiedziałeś lub czynów, których dokonałeś, których żałujesz i chciałbyś je zmienić, gdybyś miał możliwość?
Czy są rzeczy, których powiedziałeś lub czynów, których dokonałeś, na które jesteś dumny?
Czy próbowałeś słuchać perspektywy tych, których tożsamość różni się od Twojej, zwłaszcza w kwestiach rasy, płci czy orientacji seksualnej?
7. W wyobraźni pozwól tej osobie, o której wcześniej myślałeś, aby przemówiła do Ciebie - może z potwierdzeniem, może z wyzwaniem, może w milczącej odpowiedzi. Jak się czujesz wobec tego, co do Ciebie mówi? Zatrzymaj się i zastanów, w jakim miejscu jesteś zaproszony do wzrostu w wyniku tej chwili. Jeśli jesteś osobą wierzącą, poświęć chwilę na modlitwę.
8. Pismo Święte przypomina nam, że każda osoba jest stworzona na obraz Boga, spleciona w łonie matki przez kochającego Stwórcę, który widzi i zna każdą jej część i nazywa ją dobrym. Zastanów się przez chwilę i zdecyduj, w jaki sposób będziesz odzwierciedlać tę miłość wobec społeczności LGBTQIA+ - siebie lub innych - w swoim dalszym życiu po tej modlitwie.
Weź głęboki oddech i chwilę ciszy. Gdy będziesz gotowy, wróć do swojego dnia. Jeśli jesteś osobą wierzącą, poniższe słowa mogą być również pomocne na zakończenie modlitwy.
Składam tę modlitwę w imię Drugiej Osoby Trójcy, Jezusa Chrystusa, który znalazł wybraną rodzinę na marginesie społeczeństwa wśród tych, których liderzy religijni uważali za niegodnych, a których zachowanie nigdy nie wydawało się pasować do ówczesnych norm płciowych. Amen.
źródło Ignatian Solidarity Network
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz