Od "There's Something About Miriam" po "I Kissed A Boy" - programy randkowe dla społeczności LGBT całkowicie zmieniły się w ciągu ostatnich 20 lat.
"I Kissed A Boy" na BBC Three to pierwszy w historii brytyjski program randkowy dla gejów.
Prowadzony przez piosenkarkę Dannii Minogue, program rozpoczyna się od pięciu par, które poznają się poprzez pocałunek. W trakcie emisji dochodzi do dramatycznych momentów, w których uczestnicy muszą zdecydować, czy pozostać przy swoim obecnym partnerze czy zachować pocałunek dla kogoś innego. Pojawią się również nowi uczestnicy, którzy dołączają do programu jako "Heartstopper".
Program został pochwalony przez krytyków za swoje włączające i pozytywne podejście do miłości homoseksualnej. "The Guardian" docenił program za pokazanie "różnorodności typów ciała" i nazwał go "wzruszającym", że na ekranie pojawiają się tylko mężczyźni. "Dazed" nazwał program "prawdziwym gejowskim życiem, odsłoniętym na ekranie telewizora".
"I Kissed A Boy" jest wynikiem 20 lat brytyjskich programów randkowych, w których pojawiali się uczestnicy LGBT. Ta historia rozpoczęła się od kontrowersyjnych programów, które były krytykowane za sposób przedstawiania swoich uczestników. W ciągu lat 2010. osoby LGBT zaczęły pojawiać się coraz częściej w programach randkowych, co doprowadziło do pierwszego brytyjskiego programu tylko dla mężczyzn "I Kissed A Boy" (a wkrótce potem pierwszego programu tylko dla kobiet "I Kissed A Girl").
Na początku lat 2000. zalegalizowano adopcję przez pary jednopłciowe i związki partnerskie, a także zniesiono ustawę o artykule 28, która zabraniała władzom lokalnym omawiania spraw LGBT.
Telewizja reality pokazała również, że heteroseksualni widzowie mogą wspierać uczestników LGBT. W programie "Big Brother" w 2001 roku po raz pierwszy zwyciężyła osoba homoseksualna, Brian Dowling, a w 2004 roku po raz pierwszy zwyciężyła osoba transpłciowa, Nadia Almada.
W tym kontekście pojawiły się pierwsze dwa brytyjskie programy randkowe o tematyce LGBT. W lutym 2004 roku na antenie Sky One pojawił się program "There's Something About Miriam", w którym sześciu mężczyzn podrywało kobietę, która okazała się transpłciowa. Mężczyźni złożyli pozew przeciwko firmie produkcyjnej, a sprawa zakończyła się ugodą za nieujawnioną kwotę. Miriam Rivera zmarła w 2019 roku.
W kwietniu tego samego roku na kanale Channel 4 pojawił się program "Playing It Straight". W tym programie kobieta o imieniu Zoe musiała odgadnąć, który z dwunastu adoratorów jest gejem. Według "The Guardian" 2,3 miliona ludzi oglądało, gdy Zoe wybrała geja Bena jako swojego zwycięzcę, co oznaczało, że mógł zabrać całą nagrodę w wysokości 100 000 funtów (w finale obiecał podzielić się wygraną z nią).
Oba programy zostały również skrytykowane za sposób przedstawienia uczestników LGBT. "The Telegraph" nazwał "There's Something Like Miriam" "szczytem najbardziej wstydliwej ery reality show".
W artykule krytykowano sceny, które "upokarzały" Miriam, takie jak ta, w której lekarz sprawdzał jej genitalia. Według Sky ponad milion widzów obejrzało finał programu, w którym uczestnicy śmieją się, gdy Miriam wyjawia, że jest osobą transpłciową.
W 2017 roku twórca programu Remy Blumenfeld powiedział w wywiadzie dla "New Statesman": "Gorąco żałuję, że sposób, w jaki sposób tabloidowa prasa starali się poradzić sobie ze swoimi własnymi nierozwiązanych problemami związanych z płcią i seksualnością, polegało na robieniu z niej żartów".
W rozmowie w programie "UnReal" w 2022 roku na antenie BBC Radio 4 powiedział o programie: "Naszym zamiarem było, żeby widzowie oglądali go i utożsamiali się z historią Miriam. I z pytaniem: 'Czy nadal będą mnie lubić, kiedy odkryją, kim naprawdę jestem?'"
Jednym z krytyków programu "Playing It Straight" jest Niall Richardson, starszy wykładowca na Uniwersytecie Sussex, który napisał artykuł na temat programu w 2009 roku.
"Playing It Straight" przedstawiał gejów jako złoczyńców, którzy oczywiście kłamią i wprowadzają w błąd kobietę - mówi BBC Three Niall.
Jednym z głównych powodów, dla których gej wygrywa, jest fakt, że zakochana Zoe nie wierzyła, że jej wybranek może być gejem.
Niall mówi: "Zwycięzca powiedział, że czuje, że zrobił polityczny gest, ponieważ nie był podejrzewany o bycie gejem ze względu na to, że przestrzegał męskich wzorców. Program nagrodził geja kwotą 100 000 funtów za to, że nie był efeminowany.
"Jakie przesłanie to przekazało na temat postrzegania efeminatorów przez gejów (szczególnie młodych mężczyzn), którzy oglądali ten program?"
W programie "UnReal" Remy Blumenfeld argumentuje, że programy takie jak "Playing It Straight" były typowe dla ery reality show, w której tylko najbardziej ekstremalne pomysły były akceptowane. "Sztuczką do zdobycia nowego programu zielonego światła zawsze było wprowadzenie czegoś nowego i świeżego" - powiedział. "Jeśli nie było w nim nic nowego, nie zostanie on zatwierdzony".
Była siedmioletnia przerwa między pierwszym a drugim sezonem "Playing It Straight". W tym czasie nastąpiła zmiana postaw wobec osób LGBT w Wielkiej Brytanii. W 2013 roku legalizowano małżeństwa jednopłciowe.
W latach 2010. zaczęliśmy obserwować postępy w programach takich jak "Blind Date". Kiedy program został wznowiony w 2017 roku, po raz pierwszy pojawiły się w nim osoby tej samej płci.
"To nie było wielkie wydarzenie (dla widzów)" - powiedział prowadzący "Blind Date" Paul O'Grady w wywiadzie dla Radio 4 "The World Tonight" w 2017 roku. "Nie było żadnego wstrząsu ani 'Och, Boże, mamy lesbijki'".
W innych programach randkowych zaczęły pojawiać się pary z różnych spektrów społeczności LGBT. Channel 4 przodował, gdy w 2013 roku "First Dates" miał swoje pierwsze gejowskie dopasowanie. W pierwszym sezonie programu "Eating With My Ex" na BBC Three w 2017 roku pojawiły się pary LGBT. W programach takich jak "Married At First Sight" na Channel 4 i "Dating No Filter" na Sky One również występowali uczestnicy LGBT.
Pod koniec lat 2010. brytyjscy widzowie po raz pierwszy zobaczyli programy randkowe z całą obsadą LGBT. Pierwszym z nich był "The Bi Life" - format emitowany przez E! w 2018 roku, w którym główną rolę odgrywała Courtney Act, drag queen i celebrytka.
W 2020 roku na kanale Channel 4 pojawił się program "The Cabins", z udziałem pary lesbijek. Również w 2020 roku Netflix wyprodukował "Love on the Spectrum", w którym pojawili się uczestnicy z różnymi spektrami autyzmu, w tym pary jednopłciowe.
"I Kissed A Boy" na BBC Three jest kolejnym krokiem w rozwoju programów randkowych dla społeczności LGBT w Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy brytyjski program randkowy tylko dla gejów, który ma na celu normalizację miłości homoseksualnej w telewizji reality.
źródło BBC News
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz