W łódzkim wydaniu „Gazety Wyborczej” ukazała się rozmowa z duchownym. „Nie powiedziałem niczego, co by było jakąś zmianą nauczania. Zgodnie z ewangelią miłość Boga jest bezwarunkowa w punkcie wyjścia, a ta bezwarunkowość oznacza całkowite przyjęcie drugiego człowieka – tłumaczy o. Biskup. – Ewangelia i katechizm zachęcają do tego, żeby stawać w obronie kogokolwiek, kto jest dyskryminowany, doświadcza odrzucenia czy marginalizowania”.
Dominikanin przyznaje, że osoby LGBT+ doświadczają w Polsce dyskryminacji i odrzucenia, „czego konsekwencją bywa depresja, myśli samobójcze czy autoagresja, gdyż odmawia im się praw do przeżycia swojego życia w taki sposób, jak je odczytują, w zgodzie ze swoim sumieniem. Nie można nikogo zmuszać do heroizmu, który może być wyłącznie wolnym wyborem sumienia”.
„Myślę, że przed Kościołem w Polsce stoi rzetelna rozmowa nie na poziomie ideologicznym, ale na poziomie naukowym, o podejściu do osób LGBT+. Należy szukać mostów między nauczaniem Kościoła a aktualną wiedzą naukową, psychologiczną” – zaznacza zakonnik (...) - Gazeta Wyborcza/wiez.pl.
U większości osób przemiana wewnętrzna nie odciska się bezpośrednio na ich zewnętrzności. U osób transpłciowych tę wewnętrzną przemianę można dobrze zobaczyć też na zewnątrz. To jak w metaforze wychodzenia z kokonu jako motyl — mówi nam Victoria Kolakowski, sędzia w sądzie pierwszej instancji Stanów Zjednoczonych. W 2010 r. została ona pierwszą osobą transpłciową, która objęła taką funkcję.
Niestety nigdy nie byłam w Polsce, choć zawsze chciałam tam pojechać, bo trzy czwarte moich przodków pochodzi z miejsc, które obecnie znajdują się w granicach Polski. Dzisiaj mam w waszym kraju krewnych, a kilku z nich mieszka niestety na terenach deklarujących się jako "strefy wolne od LGBT", których istnienie oczywiście mnie smuci.
Jesteś religijną osobą, chrześcijanką. W moim kraju bycie osobą LGBT+ i chrześcijaninem nie jest szczególnie oczywiste, bo w naszym kraju hierarchowie Kościoła katolickiego, który jest zdecydowanie dominujący, wprost uderzają w osoby LGBT+ (...) - NOIZZ.
Jak to nie mówi? - ktoś mógłby zapytać, wskazując na stały zestaw tekstów biblijnych: 1 Mż 19, 3 Mż 18 i 20, Rz 1,26-27, 1 Kor 6,9-10 i 1 Tm 1,9-10. Dlatego warto przyjrzeć się tym tekstom, spojrzeć jaki mógł być kontekst ich funkcjonowania oraz dlaczego zawężanie treści, które niosą, tylko do osób nieheteronormatywnych jest bardzo niewłaściwe.
Dyskusyjne spotkania biblijne są otwarte dla wszystkich osób - i tych z naszej parafii, i spoza niej. Jedynym wymogiem jest zachowanie szacunku dla osób uczestniczących, szczególnie, gdy mowa jest tekstach budzących tak gorące emocje.
Nie jest konieczne zapoznawanie się z tekstami przed spotkaniem czy dobra znajomość Biblii.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 19 czerwca o 18.30 w sali parafialnej znajdującej się za kościołem Opatrzności Bożej przy ulicy Kazimierza Wielkiego 29.
Wielebna Mallory Everhart prowadzi coś, co nazywa „kościołem uchodźców”, tworząc bezpieczną przestrzeń dla społeczności LGBTQ+: „Traktujemy naprawdę poważnie fakt, że Jezus jest po stronie najbardziej zmarginalizowanych”.
W podcaście „Pomiędzy” gościem Sebastiana Dudy będzie Paweł Dobrowolski – dramaturg, człowiek teatru, dyrektor festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie, właśnie ogłoszony nowym dyrektorem Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Tematem rozmowy są trudne spotkania ludzi teatru z chrześcijaństwem, a także doświadczenia homoseksualisty we wspólnocie Kościoła.
Praca w roli dramaturga nad spektaklem „Śmierć Jana Pawła II” w Teatrze Polskim w Poznaniu miała dla mnie nie tylko charakter zawodowy, ale także duchowy, który pozwolił mi na nowo spojrzeć na tę śmierć i swoje jej przeżywanie – mówi Paweł Dobrowolski Sebastianowi Dudzie.
Katedra Hope
Metropolitan Community Church of Toronto
Metropolitan Community Church Tampa
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu
Dominikanie Wrocławscy
Dominikanie w Łodzi
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie
Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie
Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
Codziennik biblijny
Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz