wtorek, 6 czerwca 2023

Amerykanie LGBTQ+ znajdują się w „stanie zagrożenia”, deklaruje Human Rights Campaign


Organizacja Human Rights Campaign po raz pierwszy w swojej ponad 40-letniej historii ogłosiła stan zagrożenia dla osób LGBTQ+ w Stanach Zjednoczonych, na skutek, jak określa to organizacja, "niespotykanego i niebezpiecznego wzrostu ataków na prawa osób LGBTQ+ w amerykańskich izbach stanowych w tym roku".

Opublikowany we wtorek raport HRC pt. "Atak na Amerykanów LGBTQ+" zauważa, że w 2023 roku zostało podpisanych ponad 75 anty-LGBTQ+ ustaw, co więcej niż podwaja liczbę uchwalonych ustaw w 2022 roku, który do tej pory uznawany był za najgorszy rok pod względem takich działań.

HRC wydało również ogólnokrajowe ostrzeżenie oraz dostępny do pobrania przewodnik dla społeczności LGBTQ+. Zawiera on "zasoby dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, podsumowanie stanowych przepisów, informacje dotyczące praw, a także materiały służące wsparciu dla podróżujących LGBTQ+ oraz osób już mieszkających w wrogich stanach", jak podaje komunikat prasowy HRC.

"Właśnie teraz, Amerykanie LGBTQ+ żyją w stanie wyjątkowym" - powiedziała prezes HRC, Kelley Robinson, w oświadczeniu prasowym. "Mnożące się zagrożenia, którym stawiają czoła miliony osób z naszej społeczności, nie są tylko postrzegane - są realne, namacalne i niebezpieczne. W wielu przypadkach prowadzą one do przemocy skierowanej przeciwko osobom LGBTQ+, zmuszając rodziny do porzucenia swojego dotychczasowego życia i ucieczki z domów w poszukiwaniu bezpieczniejszych stanów, a także wywołując falę wzmożonej homofobii i transfobii, która zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich".

"Istnieje realne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa milionów osób LGBTQ+ i ich rodzin, które codziennie żyją w niepewności i strachu. Naszym najważniejszym priorytetem zawsze będzie zapewnienie, że osoby LGBTQ+ są bezpieczne i mają narzędzia, których potrzebują do obrony i ochrony przed aktami wrogości, dyskryminacji i - w najbardziej skrajnych przypadkach - przemocą" - dodała Robinson.

HRC apeluje również do sojuszników osób LGBTQ+ o wsparcie dla queer osób w swoim życiu i społeczności.

Nadine Smith, dyrektor generalna organizacji Equality Florida, wydała oświadczenie we współpracy z HRC. Equality Florida była pierwszą organizacją, która wydała ostrzeżenie dla osób LGBTQ+ planujących podróż na Florydę.

 "To przygnębiające widzieć, jak rodziny muszą opuszczać swoje miejsce zamieszkania w poszukiwaniu dostępu do opieki zdrowotnej i włączających programów nauczania, wolnych od zakazów i cenzury książek" - powiedziała Smith.

Smith dodała: "Atak na wolność nie jest ograniczony do jednego stanu, ale przenika przez całą Amerykę. Utrata praw obywatelskich przez ekstremistów dla własnych ambicji politycznych stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa osób LGBTQ+. Jest niezwykle ważne, abyśmy wszyscy rozumieli powagę tego momentu i zobowiązali się do walki na pierwszej linii, nieustępliwie walcząc o wolność"

HRC odnotowało stały wzrost liczby anty-LGBTQ+ ustaw wprowadzanych do legislatur stanowych w ciągu ostatnich kilku lat - od 115 projektów ustaw wprowadzonych w 2015 roku do ponad 525 w 2023 roku. W tym roku projekty ustaw były wprowadzane w 41 stanach. Ponad 220 z nich bezpośrednio dotyczyło osób transpłciowych. W wyniku tegorocznych działań i tych z ostatnich kilku lat, 21 stanów teraz ogranicza uczestnictwo uczniów transpłciowych w szkolnych sportach. Dotyczy to 30% młodzieży transpłciowej w wieku szkolnym, według danych HRC. Niektóre z ustaw dotyczą także uczniów w wieku szkolnym niższym niż szkoła średnia, a niektóre ograniczają także studentów na uczelniach.

Dwadzieścia stanów wprowadziło zakaz opieki potwierdzającej tożsamość płciową dla małoletnich osób transpłciowych, co oznacza, że 30,9% młodzieży transpłciowej w wieku 13-17 lat mieszka w stanach, w których nie mają już dostępu do tej ratującej życie, najlepszej opieki medycznej.

Dziewięć stanów ma przepisy zabraniające osobom transpłciowym korzystania z toalet, przebieralni lub innych miejsc, które odpowiadają ich tożsamości płciowej w budynkach publicznych szkół i w niektórych przypadkach innych miejsc. Te ograniczenia dotyczą 14,8% osób transpłciowych w wieku 13 lat i starszych, czyli ponad 243 000 spośród 1,6 miliona osób transpłciowych w USA. Dotyczy to 32 700 młodzieży transpłciowej w całym kraju, czyli 10,9% wszystkich młodzieży transpłciowej w wieku 13-17 lat.

Rodziny mieszkające w stanach, w których obowiązują te anty-LGBTQ+ ustawy, również wypowiedziały się na temat szkód, jakie przynosi im ta legislacja. "Opuszczenie naszej rodziny i przyjaciół, pochodzących z Teksasu od ponad stu lat, będzie najtrudniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobimy" - powiedziała Wendy, matka czwórki dzieci w Teksasie, która w tym lecie przeprowadza się do Minnesoty, w oświadczeniu HRC. "Nasza zżyta rodzina, zwłaszcza moja mama, jest załamana. Zmiana z częstych spotkań na spotkania co dwa miesiące będzie stanowiła duże wyzwanie emocjonalne".

"To trudne do opisania, jakie to uczucie być zmuszonym do opuszczenia swojego miejsca życia" - powiedziała Megan, rodzic z Montany, mający dziecko transpłciowe i poszukujący pracy w innych stanach. "Czuję się trochę jak uchodźca, ponieważ oczywiście zrobimy wszystko, co konieczne, aby chronić nasze dziecko".

Megan wyjaśniła, że miała dobrą pracę w Montanie i dobrą sieć wsparcia, co sprawia, że jeszcze trudniej jest opuścić stan po podpisaniu przez gubernatora ustawy ograniczającej opiekę potwierdzającą tożsamość płciową.

Rachel Gonzales z Teksasu, członkini Rady HRC ds. Równości Transpłciowej, powiedziała, że jej rodzina od lat walczy o bezpieczeństwo jej transpłciowej córki.

"Pomimo wyraźnie zwiększonych zagrożeń, z którymi mamy dziś do czynienia ze strony wypełnionych nienawiścią ustawodawców, nadal jesteśmy otoczeni przez Teksasu mieszkańcami, którzy nas znają, kochają i wspierają. Przerażające jest to, że tak wiele rodzin jest wykorzystywanych jako pionki w tej zmanipulowanej debacie przez ekstremistów politycznych. Chcemy, aby każde transpłciowe dziecko i dorosła osoba wiedziała, że nie jest sama, że zostajemy tutaj i będziemy walczyć razem z wami" - powiedziała Gonzales.

Wtorkowy przewodnik HRC dla osób LGBTQ+ zawiera wiele przydatnych zasobów i informacji, takich jak porady dotyczące podróżowania w stanach z anty-LGBTQ+ ustawami, wskazówki dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, informacje o prawach oraz wsparcie dla osób, które potrzebują opuścić nieprzyjazne stany - The Advocate.

James Martin, S.J., redaktor Outreach, napisał, że ogłoszenie stanu wyjątkowego "po prostu potwierdza to, co osoby LGBTQ i ich rodziny i przyjaciele wiedzą od pewnego czasu: że nasz kraj stał się w ostatnich latach coraz bardziej nietolerancyjny wobec osób LGBTQ. W zasadzie, nienawiść stała się normą".

Raport HRC. szczegółowo opisuje wzrost liczby anty-LGBTQ ustaw wprowadzanych w ciągu ostatnich ośmiu lat, których efektem są ograniczenia opieki związanej z potwierdzaniem tożsamości płciowej w 20 stanach.

W dokładnym raporcie HRC dotyczącym wprowadzanych w całym kraju anty-LGBTQ ustaw podsumowano starania legislacyjne mające na celu zakazanie występów drag queen, ograniczenie udziału osób transpłciowych w sporcie, zakaz operacji i terapii hormonalnych dla osób transpłciowych oraz zmuszanie szkół do ujawniania tożsamości LGBTQ dzieci rodzicom.

Raport wskazuje również na wzrost liczby anty-LGBTQ ustaw wprowadzanych w ciągu ostatnich ośmiu lat, co skutkowało wprowadzeniem ograniczeń w zakresie opieki związanej z potwierdzaniem tożsamości płciowej w 20 stanach. "Trzy na dziesięć... młodzieży transpłciowej w wieku od 13 do 17 lat żyje w stanach, które wprowadziły zakazy dotyczące opieki związaną z potwierdzaniem tożsamości płciowej" - mówi raport HRC.

Na Florydzie, gdzie gubernator DeSantis uczynił z polityki anty-LGBTQ ważny element swojego programu politycznego, niektóre osoby transpłciowe uciekają ze stanu po wprowadzeniu ograniczeń dotyczących opieki zdrowotnej dla osób transpłciowych. W marcu ubiegłego roku Floryda prawem zabroniła dyskusji na temat tożsamości płciowej i orientacji seksualnej w publicznych szkołach, co krytycy nazwali "ustawą Nie Mów Gej".

Przyjęcie tej ustawy wywołało protesty i potępienia ze strony grup walczących o prawa LGBTQ oraz licznych przedsiębiorstw, w tym Starbucks, Target, Nordstrom i The Walt Disney Company.

W kwietniu Disney pozwał gubernatora DeSantisa po tym, jak ustawodawcy Florydy wprowadzili serię "wrogich środków" w odpowiedzi na sprzeciw firmy wobec ustawy anty-LGBTQ. HRC i Equality Florida, stanowa grupa walcząca o prawa LGBTQ, wydały w zeszłym miesiącu ostrzeżenie podróżnicze dla osób LGBTQ, zalecając ostrożność podczas podróży do tego stanu.

Carl Siciliano, katolicki założyciel i były dyrektor Ali Forney Center w Nowym Jorku, który pomaga młodym osobom LGBTQ bezdomnym, powiedział Outreach rozmowie, którą miał z innymi liderami LGBTQ. "Rozmowa szybko skupiła się na nienawiści i groźbach przemocy skierowanych przeciwko osobom queerowym, a zwłaszcza osobom transpłciowym" - napisał. "Byliśmy jednomyślni w naszej ocenie, że jeszcze nigdy nie było tak źle za naszego życia".

"Anty-LGBTQ nastroje rosły niekontrolowanie przez kilka ostatnich lat" - napisał Ross Murray, wiceprezes GLAAD Media Institute. "Doszliśmy wreszcie do momentu, kiedy nie możemy już tego ignorować ani udawać, że to nie istnieje".

Te poglądy zostały podzielone przez Jean-Marie Navettę, dyrektorkę ds. uczenia się i integracji w PFLAG National. "Dla nas, społeczności LGBTQ+ i sojuszników, którzy zwracają uwagę, już wiedzieliśmy, że znajdujemy się w stanie wyjątkowym" - napisała do Outreach. "Pytanie, przed którym stajemy, brzmi: co ludzie zrobią, aby temu zapobiec?"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz