niedziela, 12 maja 2019

Słowo Boże na niedziele - (Nie)obraza uczuć religijnych i Konserwatyści katolicy chcą obalić papieża


Artykuł 196 Kodeksu Karnego w swej intencji, ma bronić delikatnej sfery wiary, przekonań i praktyk religijnych jednostki, bądź grupy osób. Intencje tego zapisu prawnego są jasne: nie czyń drugiemu przykrości ze względu na wyznawaną religię, sposób sprawowania kultu – pisze ks. Michał Makula

Artykuł 196 Kodeksu Karnego w swej intencji, ma bronić delikatnej sfery wiary, przekonań i praktyk religijnych jednostki, bądź grupy osób. Intencje tego zapisu prawnego są jasne: nie czyń drugiemu przykrości ze względu na wyznawaną religię, sposób sprawowania kultu. Artykuł ten powinien chronić przestrzeni wolności religijnej. Słowa „obrażać”, „znieważać” mają mocno negatywny wydźwięk i z cała pewnością – nie tyko w sferze religii – nikt nie chce być znieważany, ani obrażany. Do tego, artykuł 196 mówi o znieważeniu publicznym, a więc mającym charakter w przestrzeni wspólnej. W teorii artykuł zapisu prawnego brzmi dobrze.

Sam jednak stawiem sobie pytanie: czy jest ktoś w stanie obrazić moje uczucia religijne? Czy w ogóle da się obrazić uczucia? Da się obrazić człowieka! Jednak czy da się obrazić to, co czuję, co jest moje, subiektywne, wręcz intymne?

Pamiętam taką dyskusję, która rozpętała się w internecie, gdy zamieściłem zdjęcie dużego bilbordu, który pojawił się na ul. Piotrkowskiej na wysokości kościoła ewangelickiego św. Mateusza.

Organizacja wspierająca ateistów zamieściła tam napis: „Nie wierzysz w Boga, nie jesteś sam”. W postach pod tym zdjęciem zostałem pouczony, że to obraza uczuć religijnych, prowokacja. Jeden z duchownych naszego Kościoła napomniał mnie, że na moim miejscu, zawiadomiłby organy ścigania. Ta dyskusja mocno mnie zaskoczyła. Ten plakat absolutnie nie obraził moich uczuć religijnych, wręcz przeciwnie był pretekstem do refleksji nad moją wiarą. Wykorzystałem go w jednym z kazań do zastanowienia się nad tym, co znaczy być wierzącym. Czy to, że ktoś neguje wiarę i manifestuje swoją nie-wiarę, jest w stanie mnie obrazić? Różna jest wrażliwość, a najgorsze co może się przydarzyć, to agresja obronna, które nas nakręca i z błahej sprawy jest w stanie uczynić monstrualny problem.

Pytanie, które się pojawia w związku z tym zapisem brzmi: kto powinien rozstrzygać o tym, co jest obrazą i znieważeniem uczuć religijnych w przestrzeni publicznej? Pewnie w skrajnych przypadkach rozstrzygać to powinny wolne sądy, a nie organy państwowe, pukające o 6.00 rano do drzwi. Na pewno czynić tego nie powinni politycy.

Artykuł 196 nie może być biczem na wolność przekonań. Politycy nie są od rozstrzygania tego, co jest moralne, co jest bluźnierstwem, a co profanacją, gdyż dawno stracili wiarygodność w tej kwestii. Gdy tak czynią, to jest to mocno podejrzane i pachnie doraźnym interesem, który ma nie wiele wspólnego, z dobrem wspólnym.

Polityka powinna stać daleko od sfery religii, bo gdy jest inaczej, to desakralizuje to, co dla wielu jest święte. A to już jest profanacją…

Ks. Michał Makula jest proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi źródło ewangelicy.pl.

Tygodnik Powszechny: Konserwatyści w kościele katolickim chcą obalić papieża Franciszka. Mamy do czynienia z kolejnym krokiem w walce z obecnym papieżem.

19 osób z tytułami akademickimi sformułowało list otwarty, w którym oskarża Franciszka o świadome popełnianie przestępstwa herezji i wzywa biskupów do podjęcia odpowiednich działań.

Do tej pory krytycy papieża zarzucali mu nieroztropność lub wygłaszanie błędnych poglądów. Zarzut o trwanie w herezji jest o tyle poważniejszy, że – jak sami autorzy listu otwartego podkreślają – tradycja kanoniczna już od średniowiecza uznawała, iż biskup Rzymu, który jest heretykiem, traci swój urząd.

Katedra Hope



Nabożeństwo z kościoła Św. Trójcy w Warszawie w 2. niedzielę po Wielkanocy 'Misericordias Domini' 5 maja 2019 r. "Jam jest dobry Pasterz. Owce moje głosu mojego słuchają i Ja je znam, a one idą za mną. I Ja daję im żywot wieczny." ( J 10, 11.27-28) Prowadzenie: ks. Piotr Gaś.



Nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskiego w Pszczynie



Kościół św Stanisława Kostki w St. Louis



Błogosławiony człowiek, który mnie słucha, czuwając dzień w dzień u moich drzwi, strzegąc progów moich bram! (Prz 8,34)


Kościół Middle Church



Metropolitan Community Church of Washington DC



Metropolitan Community Church w Toronto



Metropolitan Community Church



Przemówienie Franciszka wygłoszone podczas ekumenicznego i międzyreligijnego spotkania z młodzieżą



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz