W pewnym momencie ktoś zaczął ją szarpać, próbując zerwać. Uczestnicy zgromadzenia szybko wciągnęli ją na górę. Chwilę później ktoś krzyknął, że pobito jednego z fotografów stojących pod mostem. Inni obecni na miejscu ludzie obezwładnili napastnika. Został zatrzymany przez policję. Pod mostem doszło do przepychanek, mężczyzna, mimo że obezwładniony i skuty kajdankami, obrzucał aktywistów wyzwiskami. Wtórował mu inny z uczestników bójki. Jak podają źródła zbliżone do policji, pracownik służby więziennej. Także przechodnie dorzucali swoje: – Co wy tu robicie? Kto wam pozwolił tu stać? Pedały, lesby – krzyczeli.
– Co mogę powiedzieć? To właśnie Polska – komentuje zdarzenie Julia Maciocha, prezeska Parady Równości. – Przyszliśmy tu upamiętnić Milo, która przegrała z systemem. Teraz my przegraliśmy z tym samym systemem. Policja przyjechała dopiero po 35 minutach od wezwania - Newsweek.
Wydarzenie nie przebiegło jednak spokojnie. - Ścieżką rowerową, która znajduje się tuż mostem, przechodziła grupa kilku osób. Zaczęli szarpać flagę. Doszło do przepychanek. Jeden z mężczyzn z tej grupy został zatrzymany przez uczestników, żeby przekazać go później policji - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Aneta Dekowska, świadek całej sytuacji.
Jak mówi nam Aneta Dekowska, agresywna grupa rozdzieliła się i część z tych osób poszła na górę. Tam też doszło do przepychanek. Na miejsce przyjechała policja. Na początku było to dwóch funkcjonariuszy, później radiowozów było już więcej. Przyjechała również karetka pogotowia, bo jeden z agresywnych mężczyzn miał mieć objawy astmy.
Flaga była zwijana dwa razy, policja pozwoliła nam ją wywiesić trzeci raz, powiedzieli, że będą nas chronić. Funkcjonariusze stanęli na wysokości zadania - mówi Aneta Dekowska.
Na razie nie ma informacji o ewentualnych zatrzymaniach. - Policjanci są na miejscu, legitymują uczestników zdarzenia i ustalają jego przebieg - mówił po godz. 20 w rozmowie z Gazeta.pl podkom. Piotr Świstak z Komendy Stołecznej Policji - gazeta.pl
Lambda Warszawa: Uszyliśmy ją kilka dni przed warszawską Paradą Równości 2006. Szycie trwało sześć godzin - ówczesna siedziba Lambdy Warszawa na Hożej zamieniła się w zakład krawiecki.
Od tego czasu szła z nami na wszystkich Paradach. W ubiegłym roku była też na Marszach w Szczecinie i Lublinie. Właśnie w Lublinie została uszkodzona po raz pierwszy. Petardy narodowców wypaliły w niej dwie duże dziury.
Postanowiliśmy wtedy, że nie będziemy jej więcej używać. Trafiła do naszego Archiwum. Tragiczna samobójcza śmierć Milo Mazurkiewicz zmieniła naszą decyzję. Wczoraj na Moście Łazienkowski została zniszczona po raz drugi. Ale nie żałujemy ani jednej zerwanej nitki, ani jednego skrawka materiału, który spłynął Wisłą.
Milo - będziemy zawsze o Tobie pamiętać. I obiecujemy, że podczas tegorocznej Parady Równości będziemy mieli wielką tęczową flagę. Nikt nam nie zabierze naszej radości - nawet wtedy, gdy jest trudniej niż myśleliśmy!
Flaga została uszkodzona przez napastników
People gathered in Warsaw to pay tribute to a trans girl who jumped off the bridge after suffering transphobia physically attacked by a group of men. This is not a #hatecrime according to Polish criminal law. This needs to change, NOW. Pic by @MarekSzolc pic.twitter.com/GZYUmOEfQg— Piotr Godzisz (@PGodzisz) 24 maja 2019
Niestety, osoby LGBT+ nie mogą przez 15 minut upamiętnić zmarłej członkini swojej społeczności - pokojowe wydarzenie zostało zaatakowane. Flaga🏳️🌈 zniszczona, fotograf uderzony w glowę, musiała interweniować Policja. Wielcy faceci rzucili się na 15-letnie dziewczyny. Brak słów... pic.twitter.com/wAhy4ZrSIb— Marek Szolc (@MarekSzolc) 24 maja 2019
Tweet