Marsz Równości w Lublinie: Sytuacja bez precedensu - jako społeczność LGBT w światowy dzień walki z homofobia złożyliśmy dzisiaj hołd homoseksualnym ofiarom nazistowskiego reżimu w obozie koncentracyjnym KL Majdanek w Lublinie. Zadziała się historia.
Jesteśmy Tu po to by zaświadczyć, że pamięć o Nich nigdy zaginie. Pamięć ta potrzebna jest także w naszym kraju, szczególnie dziś, gdy tak wielu ludzi stygmatyzuje Nas, osoby LGBT+, używa wobec nas obraźliwego, nienawistnego i okrutnego języka - mówił w trakcie uroczystości Kazimierz Strzelec ze Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie, które zorganizowało uroczystości. Po raz pierwszy w Lublinie uhonorowaliśmy homoseksualne ofiary nazistowskiego terroru, powiedział Bartosz Staszewski.
Nasz wieniec nawiązywał do różowego trójkąta, który nosili więźniowie (także w obozie na Majdanku) skazani z paragrafu 175 czyli więźniowie homoseksualni. Różowy trójkąt stał się międzynarodowym symbolem zbrodni popełnionych z nienawiści.
Ci „zboczeńcy i dewianci” dla Niemców byli podludźmi i nie zasługiwali na to aby żyć. Cześć ich pamięci.
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii w Toruniu organizowany przez SPR
Różni + Równi = Europejscy— Komisja Europejska (@EUinPL) 17 maja 2019
W Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Transfobii i Homofobii tym mocniej powinno wybrzmieć: jesteśmy wszyscy równi w Europie.
Mamy takie samo prawo do kochania, bycia kochanymi i niedyskryminowanymi ze względu na nasze wybory#IDAHOT2019 #LGBTI pic.twitter.com/YJnOwrncaM
17 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Jak co roku życzymy nam wszystkim, aby ta data stała się radosnym świętem różnorodności!
Mamy nadzieję, że doczekamy czasu, kiedy najważniejsze instytucje państwowe - Sejm i Senat, Premier, Prezydent - oraz partie polityczne będą głośno potępiały mowę nienawiści i homo/bi/transfobiczne akty przemocy. Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie zmienić Polskę, by stała się krajem bezpiecznym dla wszystkich, bez względu na orientację psychoseksualną, krajem przyjaznym i otwartym - Miłość Nie Wyklucza.
Na 17 maja przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. Z tej okazji stowarzyszenie Tęczowe Opole zorganizowało na pl. Wolności Dzień Milczenia, który został zakłócony przez działaczy pro-life.
– Dzisiaj mamy 17 maja, Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. Z tej okazji zorganizowaliśmy Dzień Milczenia, który po pierwsze ma wskazać na milczenie, którego my doświadczamy na co dzień. W pracy, szkole, przestrzeni publicznej musimy milczeć, żeby nie narażać się na dyskryminację – mówi Sandra Mazur, organizatorka wydarzenia. – Po drugie, chcemy zwrócić uwagę na to, że nie należy milczeć w sytuacji, gdy widzimy, że ktoś jest dyskryminowany, doświadcza przemocy – dodaje.
Z kolei na ścianach namiotu były umieszczone stwierdzenia takie jak: „Homoseksualiści wielokrotnie częściej molestują dzieci” czy „Lobby LGBT chce uczyć 4-latki masturbacji, 6-latki wyrażania zgody na seks, 9-latki pierwszych doświadczeń seksualnych i orgazmu”. – Jesteśmy zaskoczeni. Oni zaczynają nas powoli prześladować, za każdym razem, gdy uczestniczymy w wydarzeniach publicznych, jesteśmy narażeni na widok takich haseł, które są dla nas bardzo krzywdzące, nie zgadzamy się z nimi – mówi Maciej Kruszka, organizator Dnia Milczenia. – W badaniach opinii publicznych co roku widać, że postawy się zmieniają, a prawo za tym nie nadąża, w żaden sposób nie reprezentuje osób LGBT – dodaje Kruszka - Gazeta Wyborcza.
Ale zdarzył się pod koniec incydent. Chwilę przed końcem zgromadzenia do osób stojących na pl. Wolności podszedł mężczyzna, który wyszarpał jednej z uczestniczek tęczową flagę, a następnie zaczął ją niszczyć. Został natychmiast zatrzymany przez patrol policji będący w pobliżu.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, który przypada na 17 maja, stowarzyszenie Tęczowe Opole zorganizowało milczącą demonstrację, podczas której sprzeciwiano się przejawom dyskryminacji wobec osób LGBT (lesbijek, gejów, osób bi i transpłciowych). Organizatorzy podkreślali, że wśród krajów europejskich, Polska jawi się jako jedno z najbardziej homofobicznych państw.
— 18 punktów na 100 możliwych i przedostatnie miejsce w UE. Nasz kraj ponownie znalazł się na końcu listy w dorocznym rankingu sytuacji ludzi LGBT w Europie przygotowywanego przez ILGA Europe. — mówi Sandra Mazur, jedna z organizatorek. — W jednej z kategorii Polsce przyznano zero punktów, kolejny rok z rzędu. Chodzi o przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBT, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia.
Brak wystarczających regulacji prawnych chroniących przed agresją i mową nienawiści jest, według Tęczowego Opola, jednym z najpilniejszych obszarów wymagających zmian. — Dzisiaj mogliśmy się przekonać, jak polskie prawo działa w rzeczywistości. Po tym, jak staliśmy się obiektem agresywnego ataku, policja poinformowała nas, że nie może zakwalifikować tego incydentu, jako przestępstwa motywowanego nienawiścią ze względu na orientację seksualną. Taka kategoria w kodeksie karnym nie występuje. Pozostało nam jedynie zgłoszenie wykroczenia. Chodzi o zniszczenie mienia o wartości 30 zł, czyli flagi wraz z drzewcem. — mówi Maciej Kruszka z zarządu stowarzyszenia Tęczowe Opole. — Dopóki nie będziemy chronieni przez odpowiednie przepisy, jakimi cieszą się inne grupy mniejszościowe, przestępstwa motywowane homofobią nie będą nawet odnotowywane w policyjnych statystykach. A dopóki nie będzie takich statystyk, zawsze ktoś będzie nam wmawiał, że do takich przestępstw nie dochodzi. — dodaje Kruszka.
Flaga w barwach społeczności LGBT zawisła dziś na budynku misji dyplomatycznej Wielkiej Brytanii na Białorusi. W odpowiedzi MSW zapowiedziało, że będzie stać na straży „tradycyjnych wartości” w kraju.
Tęczowa flaga pojawiła się nad gmachem brytyjskiej ambasady również 17 maja ubiegłego roku, co wzbudziło gniewną reakcję… szefa białoruskiej milicji.
– Ja nazywam to propagandą tego trybu życia, który jest przez nas nie do przyjęcia – oznajmił minister Ihar Szuniewicz na antenie białoruskiej telewizji państwowej - belsat.eu.
Także ambasada Amerykańska w Mińsku z okazji Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii przesłanie nagrali.
Zespół Otwarta Przestrzeń - centrum terapii nakręcił filmik z okazji Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii
Rada Europy, z okazji Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii - UE promuje i chroni prawa lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych.
Norwegii strona turystyczna z okazji Międzynarodowy Dzień przeciwko homofobii, transfobii i bifobi
Europosłanka Danuta Hübner
Członkowie i sojusznicy LGBTQI maszerowali w mieście Suva z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii. To pierwszy raz, kiedy IDAHOT jest obchodzony na wyspie Fidżi.
Koalicja Radykalnej Lewicy, Syriza w Parlamencie Europejskim
IDAHOT w Antwerpia Belgia
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz