czwartek, 23 maja 2019

Reportaż Arte - Europa wychodzi za mąż - Irlandia, Włochy, Finlandia, Bułgaria czy Cypr


Co na to Kościół? Co na to sąsiedzi? Irlandia, jeden z najbardziej katolickich krajów w Europie, autoryzowała małżeństwa homoseksualne w 2015 roku. Wayne i Heitor, stylista i informatyk, od dawna planują swoje wesele.

W poszukiwaniu kolejnej szczęśliwej pary młodej udajemy się dziś do Irlandii. Wyjeżdżamy jednak z Dublina i udajemy się do Edenderry gdzie ekspert IT Wayne i stylista Heitor już niedługo powiedzą sobie sakramentalne „tak”. Ślub osób tej samej płci w wyjątkowo katolickim kraju. Jak to dziś wygląda? Co na to sąsiedzi i Kościół? Heitor pochodzi z Brazylii, Wayne jest Irlandczykiem. Od siedmiu lat są parą. Heitor poznał Wayne'a miesiąc po przyjeździe do Irlandii podczas wieczornego wyjścia.



Simona i Gaetano z Bagherii w Palermo opowiadają o swoim sycylijskim ślubie. Ceremonia jednak nie odbędzie się w kościele. Niezwykły wybór? W rzeczywistości w ciągu ostatnich 20 lat we Włoszech liczba małżeństw religijnych spadła o 60%. Nie tylko: między kryzysem a bezrobociem wśród młodzieży małżeństwo z pewnością nie jest priorytetem dzisiejszych Sycylijczyków...

Śluby są podobne w całej Europie. Jednak wesela to inna bajka. Dziś jesteśmy na północy Sycylii. Jak wygląda dziś sycylijskie wesele? Ile w nim tradycji, a ile nowoczesności? Simona i Gaetano biorą ślub za kilka dni. Gaetano oświadczył się rok temu podczas wspólnej podróży po Azji. Nie zdecydowali się na ślub kościelny – Simona jest buddystką a Gaetano ateistą. Czy Włosi faktycznie coraz rzadziej biorą ślub kościelny?



W Bułgarii, najbiedniejszym kraju Unii Europejskiej, Toni i Victor zgromadzili oszczędności, aby zorganizować wielkie tradycyjne wesele z najlepszym bułgarskim folklorem, w samym sercu gór.

Góry i żywa zieleń. Idealna sceneria na ślub marzeń. Podróżując po Europie, poznać można różne oblicza ślubnych tradycji. Dziś odwiedzimy Bułgarię. Aby spotkać młodą parę, musimy przedrzeć się pieszo przez Park Narodowy Rusenski Łom. Viktor i Antonia już za 3 dni planują się pobrać. Jednak na razie nie zaprzątają sobie tym głowy. Ona jest biolożką, a on informatykiem. Oboje pasjonuje nauka. Antonia właśnie kończy swój doktorat i łapie nietoperze potrzebne do jej pracy.



Na Cyprze, w północnej części wyspy zamieszkałej i kontrolowanej przez Turków, przygotowywane są obchody muzułmańskiego małżeństwa Emine i Cemala, na ponad 3000 gości! To będzie bardziej festiwal niż ślub.

Cypr to wyspa Afrodyty, bogini miłości. Gdzież indziej można nauczyć się tyle o miłości? Tropem starych zwyczajów i nowoczesnych ślubów z greckiego południa zmierzamy na turecką północ wyspy. Cypr jest podzielony od 1974 roku. Jak można żyć i kochać w podzielonym kraju? Jak wygląda ślub w tureckiej części Cypru?

Na muzułmańskiej północy mieszka 300 000 Turków cypryjskich, w tym nasza para młoda. Emine i Cemal pobiorą się za dwa dni. Goście wiedzą o ślubie, ale jeszcze nie wszyscy otrzymali osobiste zaproszenia. Wszystko na ostatnią chwilę. Nic dziwnego - Cemal jest administratorem systemów, Emine pielęgniarką. Lista gości weselnych obejmuje aż trzy tysiące osób!



Finowi są jednymi z najszczęśliwszych narodów na świećcie - mówią o tym wszystkie statystyki. A kto mógłby być szczęśliwszy niż para młoda w przeddzień ślubu? W dzisiejszym odcinku dowiemy się, jak zorganizować ślub w pobliżu koła podbiegunowego.

Małżeństwa zawiera się w całej Europie, ale na różne sposoby. Jesteśmy dziś w fińskiej części Laponii. Przy zaledwie 2 osobach na km kwadratowy, to jeden z najbardziej bezludnych regionów Europy. Jak ślubuje się pod kołem podbiegunowym i dlaczego ONZ mianowała Finów najszczęśliwszym narodem świata?

Spotykamy młodą parę, Tomiego i Marjo, podczas jednego z ich hobby: łowienia na muszkę. Gdy tylko to możliwe, wyjeżdżają razem na łono przyrody. Czy klucz do fińskiej szczęśliwości leży też w tutejszym odosobnieniu?



Dostępne od 18/05/2019 do 06/08/2019

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz