sobota, 18 maja 2019

Jak wspierać interpłciowe dzieci?


Kampania Przeciw Homofobii na temat dzieci interpłciowe dzieci, jak wspierać.

Dziewczynka, czy chłopiec? Większość przyszłych rodziców odpowiada na to pytanie bez zastanowienia, a dla niektórych odpowiedź może być bardziej złożona. Specjalnie dla rodziców, których dzieci urodziły się z ciałem niewpisującym w społeczną klasyfikację ciała żeńskiego bądź męskiego przetłumaczyliśmy broszurę „Wspieranie interpłciowego dziecka” .

Interpłciowość (ang. intersex) to termin parasolowy stosowany do opisania szerokiej gamy naturalnie zróżnicowanych cech płciowych. Ciała interpłciowych dzieci i ich cechy płciowe są w pełni zdrowymi, zróżnicowanymi, ludzkimi cechami płciowymi.

W przypadku niektórych osób interpłciowych, ich zróżnicowane cechy płciowe widoczne są od razu po urodzeniu, u innych stają się one widoczne w dzieciństwie, a jeszcze u innych ich ciała ujawniają interpłciowość w okresie dojrzewania lub nawet dorosłości. U niektórych różnice będą tak nieznaczne, że mogą umknąć w ogóle ich uwadze. Interpłciowość może być wieloraka i dotyczy m.in. wewnętrznych i/lub zewnętrznych narządów płciowych, chromosomów i/lub struktur hormonalnych. Zaliczamy do nich m.in. wrodzony przerost nadnerczy, niewrażliwość na androgeny, zespół Swyera (dysgenezja gonad), MRKH, zespół Turnera czy zespół Klinefeltera.

Broszura „Wspieranie interpłciowego dziecka” została opracowana przez IGLYO, OII Europe i EPA.
Polska wersja: Kampania Przeciw Homofobii
Tłumaczenie: Marta van der Hoeven

Poznajmy się

Osoby interpłciowe, pomimo tego, że jest ich całkiem sporo, wydają się być niewidoczne. Brak widoczności to jeden z powodów, dlaczego KPH organizuje cykl spotkań “Poznajmy się” adresowanych do osób interpłciowych oraz rodziców dzieci interpłciowych. W niewielkim gronie, całkowitej dyskrecji i bezpiecznej przestrzeni można poznać osoby o podobnym doświadczeniu. Spotkania są prowadzone przez Magdę Rakita – interpłciową aktywistkę oraz Katarzynę Remin z KPH. Jeśli interesuje Cię udział w spotkaniu zapraszamy do kontaktu mailowego – inter@kph.org.pl. Więcej informacji nt. spotkań znajdziesz TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz