środa, 22 maja 2019

Napisała „Przepraszam”. Potem skoczyła do Wisły. 23-letnia Milo była osobą transpłciową


„Na samą myśl o tym, że mam iść do lekarza, który będzie sprawdzał, czy jestem wystarczająco trans, chcę się zabić” – pisała już kilka miesięcy przed śmiercią. Ale 6 maja napisała tylko jedno słowo: „Przepraszam”. A potem skoczyła z Mostu Łazienkowskiego do Wisły. 23-letnia Milo była osobą transpłciową.

– Z każdym kolejnym lekarzem, terapeutą kwestionującym jej tożsamość i odmawiającym leczenia Milo coraz bardziej pogrążała się w depresji. Najczęściej pogarszało jej się bezpośrednio po wizycie u lekarza lub psychologa – mówi Tash Tosia Lisiecki, która poznała Milo Mazurkiewicz na spotkaniach grupy wsparcia dla młodzieży trans przy poznańskiej Grupie Stonewall. – Doskonale rozumiem, czemu miała poczucie że nie ma innego wyjścia niż śmierć – dodaje.

Szukała dobrych specjalistów, ale nie było łatwo: przyjmowali daleko, często na drugim końcu Polski i byli drodzy. „Lekarze, diagności, terapeuci. Boję się ich. Chciałabym, żeby choć jeden z nich nie uważał mnie za chorą psychicznie, tylko dlatego, że jestem transpłciowa. Przykro mi, że nie pasuję do kryteriów opisanych w podręcznikach” – żaliła się.

6 maja Milo Mazurkiewicz skoczyła do Wisły z mostu Łazienkowskiego w Warszawie. Jej ciało odnaleziono dopiero po dziesięciu dniach.

– Kiedy usłyszałem o jej samobójstwie, poczułem pustkę. I wielką niemoc, że to kolejna osoba, która jest mi bardzo bliska, a umarła. Mieliśmy się spotkać, pogadać, jakoś nie wypaliło – mówi Mateusz Kotas, który też poznał Milo na spotkaniach grupy wsparcia w Poznaniu. – Ludzie nas osądzają, nie znając sytuacji, nie rozumiejąc jej. Boją się czegoś, czego nie znają. Z tego najczęściej wynika agresja. Komentarze pod postem o śmierci Milo były pełne homofobii, transfobii, nienawiści. A przecież my jesteśmy ludźmi, a nie dziwadłami – mówi Mateusz Kotas. Uważa, że trzeba o tym jak najwięcej rozmawiać, tłumaczyć ludziom, jak to jest być osobą transpłciową i odpowiadać na pytania. On też, podobnie jak inni poznańscy znajomi Milo, cały czas myśli o jej śmierci, czeka na informację, kiedy odbędzie się pogrzeb.

– W Warszawie planujemy w najbliższych dniach rozwiesić na moście Łazienkowskim wielką tęczową flagę oraz napis „Milo Mazurkiewicz” – mówi Bartosz Staszewski z grupy „Dumni i wściekli” zrzeszającej aktywistów LGBT. – To będzie nasz gest solidarności nie tylko z nią, ale ze wszystkimi osobami transpłciowymi - (...) - Newsweek.

Małgorzata Pawlak i Anton Ambroziak byli gośćmi Renaty Kim w programie "Newsweek Opinie". W rozmowie poruszono temat problemów osób transpłciowych oraz samobójstwa Milo Mazurkiewicz. - To, co się rzuca w oczy, to brak dostępu do bieżącego wsparcia psychologicznego – powiedziała Pawlak. - W Polsce, jeżeli chodzi o nieodpłatną pomoc - czy psychoterapeutyczną, czy wsparcie psychologiczne, to zazwyczaj kwestia terminów jest bardzo problematyczna – dodała.


Potrzebujesz pomocy? Wiele grup wspiera osób LGBT telefony zaufania Lambda Warszawa. Adresy mailowe i numery telefonów na stornie KPH, LambdaWarszawaTransFuzja. Wiele inny grup lokalny także wspierają i pomagają jak Grupa Stonewall, Tęczowe Opole, Kultura Równości, Tolerado ...

- nr 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Czynny 7 dni w tygodniu od 12.00-2.00.

- 800 120 002 Kryzysowy Telefon Zaufania, Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Czynny 7 dni w tygodniu od 14.00 do 22.00.

- 800 120 002 Pogotowie Niebieska Linia. Czynny całą dobę. Konsultacje po angielsku: poniedziałki 18.00-22.00 Konsultacje po rosyjsku: wtorki 18.00-22.00

- Skype dla osób Głuchych i Głuchoniemych, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" pogotowie.niebieska.linia Poniedziałki: 13.00-15.00

- 800 70 22 22 Centrum Wsparcia dla Osób w stanie Kryzysu Psychicznego Fundacja Itaka Czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu.

- 22 635 93 92 Telefon Zaufania Grupa Ponton. Czynny w piątki 16.00-20.00.

- 800 100 100 Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Czynny od poniedziałku do piątku 12.00-15.00.

- Mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy Warszawa: poradnictwo@lambdawarszawa.org

- Lista psychologów i psycholożek rekomendowanych przez Kampanię Przeciw Homofobii: https://kph.org.pl/pomoc/pomoc-psychologiczna/

- Mailowe wsparcie dla chrześcijan LGBTQ „Wiara i tęcza”: wsparcie@wiaraitecza.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz