wtorek, 14 maja 2019

Polska wśród homofobicznych liderów UE – ranking ILGA Europe


Polska po raz trzeci zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów UE w rankingu ILGA Europe analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI. Za Polską wśród unijnych krajów już tylko Łotwa. Liderem rankingu ponownie została Malta. Polskie prawodawstwo nie nadąża za Polkami i Polakami. Pomimo tego, że społeczna akceptacja osób LGBTI w Polsce stale rośnie, na poziomie rozwiązań prawnych stoimy w miejscu – tak wynik Polski w rankingu ILGA Europe komentuje Mirosława Makuchowska, kierowniczka Pionu Politycznego Kampanii Przeciw Homofobii.

Trzeci rok z rzędu Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w najważniejszym europejskim rankingu badającym poziom równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych). Na 100 możliwych punktów zdobyliśmy zaledwie 18.

Zobacz wyniki rankingu na mapie TUTAJ

Publikowane co roku przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii zestawienie to w rzeczywistości sprawdzian dla władzy. Z rankingu dowiadujemy się m.in. w których krajach obowiązuje równość małżeńska, czy organizowanie marszów równości spotyka się z represjami i gdzie osoby LGBTI mogą liczyć na ochronę prawną przed przemocą.

Fatalny wynik Polski w rankingu ILGA Europe nie jest zaskoczeniem. Przez ostatnie 12 miesięcy obecny rząd nie zrobił nic w kierunku równouprawnienia osób LGBTI. Nie oznacza to, że polska władza jest bierna. PiS wykazuje aktywność, ale w prześladowaniach osób LGBTI, do czego systematycznie wykorzystuje policję i prokuraturę – komentuje pozycję Polski w rankingu ILGA Europe Mirosława Makuchowska z KPH.

Liderzy równości kontra liderzy homofobii

Równościowym liderem rankingu ILGA Europe po raz trzeci została katolicka Malta, która z wynikiem 90 punktów na 100 zdobyła pierwsze miejsce. Na tęczowym podium znalazła się również Belgia z 79 punktami i Luksemburg z 70 punktami. Kolejne trzy miejsca należą do Skandynawów – Finlandii (69 pkt), Danii i Norwegii (oba kraje po 68 pkt). Polskę od zwycięskiej Malty dzielą aż 72 punkty. O wiele bliżej nam do Azerbejdżanu, Turcji i Armenii – krajów, które zajęły ostatnie miejsca zdobywając kolejno 3, 5 i 7 punktów. Lepszym wynikiem od Polski może pochwalić się sąsiadująca z nami Ukraina (22 pkt), Słowacja (30 pkt) czy Węgry (41 pkt), w których – czego może nie wiedzą politycy PiSu uwielbiający stawiać Polakom Węgry za wzór – obowiązują związki partnerskie.

Skąd tak katastrofalny wynik Polski?

Ranking ILGA Europe mierzy poziom równouprawnienia w sześciu obszarach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, 4. przestępstwa z nienawiści, 5. uzgadnianie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu. Ranking nie jest badaniem opinii publicznej – jego wynik bazuje na analizie prawodawstwa obowiązującego w poszczególnych krajach. Po zsumowaniu punktów, które zdobyliśmy w każdej z sześciu kategorii, okazuje się, że Polska ma ich zaledwie 18. Najmniej, bo zero punktów uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumianych jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia.

Skala przemocy wobec osób LGBTI w Polsce jest porażająca. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH wspólnie z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW aż 70 proc. osób LGBTI żyjących w Polsce doznało przemocy. Co na to obecny rząd? Dolewa oliwy do ognia opierając trwającą obecnie kampanię wyborczą do Europarlamentu na homofobicznych hasłach – komentuje wynik Polski Makuchowska.

Polskie prawo dyskryminuje osoby LGBTI również w obszarze rodzina. Polska należy do grupy 6 krajów UE, w których geje i lesbijki nie mogą się pobrać czy to zawierając związek partnerski czy biorąc ślub. Poza Polską pary osób tej samej płci nie mają możliwości sformalizowania związku jedynie w Rumunii, Bułgarii, Słowacji oraz na Litwie i Łotwie. Osoby LGBTI żyjące w Polsce nie mogą liczyć również na ochronę przed dyskryminacją w opiece zdrowotnej i edukacji. Kolejnym ograniczeniem jest obowiązek rozwodu dla osób transpłciowych uzgadniających swoją płeć oraz brak zakazu dokonywania interwencji chirurgicznych bez świadomej zgody osób interpłciowych. A to tylko niektóre przykłady z długiej listy braków w polskim prawodawstwie, których efektem jest katastrofalny wynik Polski w tęczowym rankingu ILGA Europe.

Eurowybory szansą na zmianę

Za sprawą trwającej obecnie kampanii do Europarlamentu o osobach LGBTI i ich prawach jest w Polsce głośno. Wyborcy są świadomi wagi decyzji, które podejmą 26 maja przy urnach wyborczych. Wiedzą, że głos oddany na pro równościowego kandydata lub kandydatkę ma szansę zmienić los 2 milionów osób LGBTI żyjących w Polsce.

W celu ułatwienia głosującym decyzji Kampania Przeciw Homofobii przygotowała Europejską Deklarację Równości stanowiącą zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących równości osób LGBTI. Jej celem jest zweryfikowanie, którzy z kandydujących do Europarlamentu polityków i polityczek popierają równość osób LGBTI i zobowiązują się działać na ich rzecz. Jak dotąd deklarację podpisała Nowoczesna, Wiosna i Zieloni. Platforma Obywatelska jak zwykle milczy i unika tematu. Podobnie PSL – podsumowuje Mirosława Makuchwska i dodaje – Partie mają czas na podpisanie Deklaracji do 24 maja. Wtedy dowiemy się kto tak naprawdę jest za równością.
Prawdopodobnie dotarła do Was już niemiła, choć niestety zupełnie spodziewana informacja. Po raz kolejny Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe, opisującym standardy równości osób LGBT+ i przestrzegania należnych ich praw.


Prawdopodobnie dotarła do Was już niemiła, choć niestety zupełnie spodziewana informacja. Po raz kolejny Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe, opisującym standardy równości osób LGBT+ i przestrzegania należnych ich praw.

Najwyższy wynik, jaki kraj może uzyskać w rankingu to 100%, co oznacza pełną równość i przestrzeganie praw człowieka. Najniższy wynik to 0% (rażące naruszenia praw człowieka i dyskryminacja). Wynik Polski to 17,76%. Dla porównania, kraje takie, jak Szwecja, Francja, Wielka Brytania, Portugalia, Norwegia, Dania i Finlandia zanotowały wyniki powyżej 60%, Luksemburg i Belgia - powyżej 70% a Malta 90.35%.

Ranking powstaje w oparciu o wskaźniki z sześciu obszarów: 1. Równość i przeciwdziałanie dyskryminacji, 2. Rodzina, 3. Mowa nienawiści i przestępstwa z nienawiści, 4. Uzgadnianie płci i integralność cielesna, 5. Przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego, 6. Udzielanie azylu. Warto podkreślić, że w obszarze rodzina, uwzględniającym np. równość małżeńską, sformalizowane związki, prawo do wspólnej adopcji lub przysposobienia dziecka partnera Polska osiągnęła wynik 0%.

Raz jeszcze potwierdza się, że państwo polskie świadomie i celowo lekceważy dobrobyt i prawa części swoich obywateli i obywatelek. Raz jeszcze potwierdza się, że odstajemy od europejskich norm, do których rzekomo aspirują rządzący. Raz jeszcze widzimy, że państwo nie zapewnia osobom LGBT+ elementarnego bezpieczeństwa.

Tym razem nie napiszemy pozytywnej puenty, nie będziemy zagrzewać do działania, nie wrzucimy ładnego obrazka na mem. Fakty są brutalne - więc i przekaz powinien być surowy. Tak, jak surowa powinna być nasza reakcja wobec tych, którzy odpowiadają za ten fatalny stan rzeczy - Ekipa Miłość Nie Wyklucza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz