sobota, 11 czerwca 2011

Słowo Boże na dziś

Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.
- Mk 12, 31


 Gazeta Wyborcza Związki jednopłciowe nie stanowią zagrożenia dla tradycyjnej rodziny, lecz wspierają i wzbogacają wartości rodzinne - piszą do Benedykta XVI katoliccy uczestnicy rzymskiego Europride. I apelują do papieża, by przyłączył się do walki z dyskryminacją homoseksualistów.

Ogłoszony wczoraj list chrześcijańskich stowarzyszeń gejów i lesbijek (zredagowano go przed miesiącem) zostanie dziś przesłany w Rzymie do Benedykta XVI. 'Wiara i homoseksualizm' jest bowiem jednym z głównych tematów trwającego teraz rzymskiego festiwalu gejowskiego Europride, któremu towarzyszą spotkania oraz konferencje współorganizowane przez teologów, a nawet duszpasterzy.

'Apelujemy o potępienie aktów przemocy wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych (LGBT) oraz o współpracę w sprawie zniesienia karalności aktów homoseksualnych na całym świecie. Milczenie ze strony Waszej Świątobliwości jest interpretowane przez ludzi dokonujących morderstw, tortur i przemocy jako przyzwolenie na ich działania' - czytamy w liście do Benedykta XVI. Autorzy wzywają papieża, by Kościół wyjaśniał 'chrześcijanom używającym Biblii do usprawiedliwiania odrażających działań przeciw gejom', że nie wszystkie biblijne wersety można odczytywać dosłownie.

Watykan sprzeciwiał się rezolucji ONZ o zniesieniu karalności czynów homoseksualnych z 2008 r. Ówczesny przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych (a obecnie nuncjusz w Polsce) abp Celestino Migliore tłumaczył, że choć Kościół jest zdecydowanie przeciwny karom dla gejów, to boi się, że uchwała mogłaby się stać pierwszym kamykiem poruszającym lawinę legislacyjną prowadzącą do narzucania członkom ONZ np. uznawania związków gejowskich w prawie cywilnym.

'David Kato, działacz na rzecz praw osób LGBT, został zamordowany w Ugandzie w styczniu 2011 r. Przemoc, tortury i morderstwa osób LGBT są nierzadkie w różnych rejonach świata, a ich sprawcy są często przekonani, że spełniają wolę Kościoła. To przekonanie jest oparte na fakcie, że Wasza Świątobliwość odmówił poparcia rezolucji ONZ' - piszą jednak autorzy listu. Morderstwo w Ugandzie spotkało się z milczeniem tamtejszych biskupów, choć katolicy to ok. 40 proc. mieszkańców tego kraju.

Ponadto list przypomina, że 'wciąż wywierana jest presja ze strony części duchownych na gejów, by poddawali się tak zwanej terapii reparatywnej' mającej na celu zmianę ich orientacji, choć to czyste hochsztaplerstwo.

- Chciałbym wyrazić smutek z powodu zniewagi dla Roku Jubileuszowego i obrazy wartości chrześcijańskich - mówił Jan Paweł II z okna Pałacu Apostolskiego w 2000 r., kiedy w Rzymie odbywał się światowy gejowski marsz równości. Choć katoliccy homoseksualiści obawiali się, że również Benedykt XVI zarzuci im 'obrażanie' chrześcijaństwa, to Watykan przyjął taktykę milczenia wobec Europride i gejowskich apeli do papieża.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz