niedziela, 26 czerwca 2011

Gay Pride Parady w Berlinie, Oslo, Dublin i Paryż.

TVN24: Dziesiątki tysięcy ludzi przeszły w sobotę ulicami Berlina w paradzie gejów i lesbijek. Na czele kroczył burmistrz Berlina Klaus Wowereit, który sam jest homoseksualistą. Mottem tegorocznej, 33. berlińskiej parady homoseksualistów jest sprzeciw wobec homofobii w sporcie.
Korowód 54 platform oraz przebierańców w wyszukanych kostiumach wyruszył w sobotę po południu z zachodniej części stolicy Niemiec w kierunku Bramy Brandenburskiej, gdzie do wieczora potrwają imprezy i koncerty.

Na czele korowodu w otoczeniu 'Drag Queens', tancerzy samby oraz mężczyzn w skórzanych i lateksowych kostiumach szedł burmistrz Berlina Klaus Wowereit, który sam jest homoseksualistą.

 Ponieważ tegoroczna parada homoseksualistów odbywa się w przeddzień otwarcia w Berlinie mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet, jej mottem jest sprzeciw wobec homofobii w sporcie.

Jak podkreślają organizacje gejów i lesbijek, wśród niemieckich polityków i artystów homoseksualność od dawna jest akceptowana, lecz w sporcie - zwłaszcza w piłce nożnej - nadal do rzadkości należą przypadki ujawniania orientacji homoseksualnej. - Strach przed obelgami i wrogością jest zbyt duży - oceniło Berlińskie Stowarzyszenie Christopher Street Day.

Święto gejów i lesbijek nazywane jest Christopher Street Day (Dniem Ulicy Krzysztofa). Przypomina o wydarzeniach z 27 czerwca 1969 roku w Nowym Jorku, kiedy to doszło do zamieszek na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych.

Reuters/EPA
Parada Gay Pride w Paryżu tysiące przemaszerowało ulicami Paryża, miedzy innymi pod hasłami żądaniem małżeństw homsoeksualny w Francji. Uczestniczyło wiele polityków lewicowy francuski.
Kandydat na prezydent gej David Norris też szedł w paradzie
Szacuje się, że 25.000 osób wzięło udział w Gay Pride Paradzie Irlandii w stolicy Dublinie. Parada to największa w kraju po paradzie św Patryka oraz główną atrakcją dziesięć dni festiwalu równości ponad 50 atrakcji są w Dublinie tym momencie.
 Gay Pride parada w Norwegii stolicy Oslo. Geje i lesbijki mają prawo być widoczni, a my musimy walczyć. Istnieje jeszcze wiele młodych ludzi, którzy trudno im wyjść z ukrycia, i nadal widzimy przypadki dyskryminacji osób homsoeksualny powiedizał gej minister Audun Lysbakken. Szli politycy, policjanci, pielęgniarki wiele inny grup społeczny w Norwegi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz