sobota, 18 czerwca 2011

Demokraci a związki partnerskie

Przewodnicząca Partii Demokratycznej Brygida Kuźniak wraz z przedstawicielami regionu łódzkiego PD – Jakubem Dublą, Małgorzatą Gryniewicz i Adamem Jareckim przedstawiła w Łodzi stanowisko Demokratów w sprawie projektu ustawy o związku partnerskim.

Ustawa o związku partnerskim spowoduje, że duże grupy Polaków będą odrobinę pewniejsze, że państwo i jej parlament dbają o ich bezpieczeństwo, samopoczucie i wspiera rozwój osobisty. To najważniejszy kapitał współczesnej Polski. Dlatego też Partia Demokratyczna popiera projekt ustawy o związku partnerskim i apeluje o jej przyjęcie jeszcze w obecnej kadencji. Przykład błyskawicznie przyjętej ustawy zmieniającej wpływy do OFE udowadnia, że koalicja rządząca nie miałaby problemów z uchwaleniem tej ustawy jeszcze przed końcem VI kadencji Sejmu.

Największym nieporozumieniem medialnym jest fakt, iż ustawa ta jest powszechnie uważana za projekt dotyczący tylko gejów i lesbijek. Tymczasem projekt ten, oparty o dobrze funkcjonującą we Francji ideę PACS, nie ogranicza swojego wpływu tylko do osób o orientacji nieheteroseksualnej. W 2006 r. we Francji zawarto 77 tys. związków partnerskich, w tym aż 90% dotyczyło par heteroseksualnych a tylko 10% par homoseksualnych. W tym samym roku małżeństwa stanowiły 82,3% wszystkich form legalizujących związki, pozostałe 17,7% przypadło na umowy PACS.

W pierwszym tygodniu czerwca 2011 r. Zarząd Krajowy Partii Demokratycznej – demokraci.pl wystosował apel do Marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny w sprawie skierowania do pierwszego czytania ustawy o związku partnerskim jeszcze w obecnej kadencji (pełna treść na www.demokraci.pl)

Partia Demokratyczna stoi na stanowisku, że miejscem dyskusji o sprawie ważnej dla kilku milionów obywateli jest forum Sejmu, nie ulice. Jej narzędziem winno być słowo i wyrażane nim poglądy - nie kamienie, petardy i kilofy.
Bez względu na skutek prac parlamentu obecnej kadencji nie powinniśmy uciekać przed tym trudnym tematem. To nie licuje z godnością państwa demokratycznego, będącego członkiem Unii Europejskiej i sygnatariuszem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz