środa, 13 marca 2019
Poradni Psychologicznej Synergia jej pracownik padł ofiarą homofobicznego ataku
Poradni Psychologicznej Synergia jej pracownik padł ofiarą homofobicznego ataku, piszą na swojej stronie:
Dnia 11.03.2019 osoba pracująca w naszej Poradni stała się ofiarą homofobicznego ataku w warszawskim metrze na stacji Dworzec Wileński. Nasz specjalista został zwyzywany i poniżony z powodu swojej przynależności do mniejszości seksualnej. Jako cała Poradnia i zespół specjalistów oraz specjalistek wyrażamy swój głęboki sprzeciw wobec przemocy i dyskryminacji. Szczególnie wobec przestępstw z nienawiści motywowanej homofobią, bifobią i transfobią. Nie zgadzamy się na takie traktowanie osób, jak i też próby zatuszowania skali problemu.
Kierownictwo ochrony Metra Warszawskiego i Policja zostały poinformowane o zajściu, jednakże przestępstwa homofobiczne w polskim Kodeksie Karnym nie są ścigane z urzędu, więc interwencja się nie odbyła.
Od samego początku istnienia Poradni jesteśmy otwarte i otwarci na różnorodność, którą afirmujemy i podkreślamy na każdym kroku. Dbamy o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, wyznaczamy standardy opieki dla osób transpłciowych i niebinarnych poprzez inkluzywny język i neutralne płciowo formularze. Niedawno poszerzyliśmy nasz Zespół o osobę posługującą się językami ukraińskim i rosyjskim, aby móc pomagać również mniejszości ukraińskiej.
Zawsze stoimy po stronie osób uciskanych i wykluczanych: kobiet, osób LGBT+, mniejszości religijnych i narodowych. Dlatego też nigdy nie zgodzimy się na przemoc, jak i dyskryminowanie jakichkolwiek osób. Nasze oświadczenie jest jednocześnie apelem do innych organizacji, fundacji, inicjatyw i instytucji zajmujących się zdrowiem psychicznym i seksualnym. Pragniemy prosić o solidarność w tej trudnej sytuacji, w której osoby LGBT+ są traktowane w niegodny sposób.
- Stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego ws. zdrowia psychicznego osób homoseksualnych: ,,Zdecydowanie sprzeciwiamy się powielaniu przez polityków i publicystów opinii na temat osób homoseksualnych, nie znajdujących poparcia we współczesnych badaniach, a także wyrażamy głęboki niepokój o społeczne konsekwencje tego rodzaju działań. Zwracamy uwagę, że reprodukowanie uprzedzeń wobec tych osób może skutkować pogorszeniem jakości psychicznego i fizycznego funkcjonowania znaczącej części społeczeństwa (przykładem mogą być próby samobójcze osób prześladowanych na tle homofobicznym). Reprodukowanie uprzedzeń przyczynia się także do pogłębiania szkodliwych podziałów społecznych oraz do wzrostu postaw nienawiści wobec osób będących członkami naszego społeczeństwa, co grozi głęboką dezintegracją tego społeczeństwa.''
- Stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego ws. sytuacji osób transpłciowych: ,,Osoby transpłciowe należą do grupy osób szczególnie narażonych na dyskryminację. Znajduje to wyraz, zarówno w bezpośrednich aktach agresji i odrzucenia, ale także w bardziej ukrytych formach takich jak podważający lub unieważniający ich tożsamość język lub brak wiedzy dotyczącej ich unikalnego doświadczenia i potrzeb wśród różnych grup profesjonalistów, a w szczególności tych zajmujących się pomaganiem i leczeniem oraz kształtujących język debaty publicznej.
Polskie Towarzystwo Seksuologiczne wzywa więc wszystkich zainteresowanych, a w szczególności lekarzy, psychologów, seksuologów, pracowników służb publicznych oraz innych osób mających wpływ na publiczną debatę do kształtowania odpowiednich postaw wobec osób transpłciowych, opartych o rzetelną wiedzę i respektowanie praw człowieka.''
- Dane dotyczące sytuacji osób LGBT+ w Polsce:
- Raport Kampanii Przeciw Homofobii z 2016 roku donosi, że geje, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe doznają przemocy (zarówno fizycznej, jak i psychicznej) częściej, niż osoby heteroseksualne. Według wyników badania były to aż 3 osoby na 10.
- Badanie Unijnej Agencji Praw Podstawowych: 57% osób LGBT+ w Polsce doznało dyskryminacji z powodu swojej tożsamości, a 70% nastoletnich osób nieheteroseksualnych w polskich szkołach ma myśli samobójcze.
Tweet
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz