poniedziałek, 18 marca 2019
Pierwszy raz w Polsce: sportowcy razem przeciw homofobii
Zdjęcie Kampania Przeciw Homofobii - Radosław Majdan i Małgorzata Rozenek-Majdan, Karolina Hamer, Kamil Siemaszko i Grzegorz Griszka Sobieszek
Co łączy gwiazdę piłki nożnej, mistrzynię świata w żeglarstwie i mistrza świata w brazylijskim Jiu-jitsu? To samo, co mistrza Polski w Muay Thai, pływaczkę paraolimpijską, wicemistrza Europy w Jiu-jitsu i trenera MMA. Cała siódemka, jako pierwsi sportowcy i sportsmenki w Polsce wzięli udział w kampanii #SportPrzeciwHomofobii wyrażając swój sprzeciw wobec homofobii w środowisku sportowym.
Akcja Kampanii Przeciw Homofobii #SportPrzeciwHomofobii wystartowała 17 marca. Tego dnia w swoich mediach społecznościowych (instagram i facebook) siódemka sportowców i sportsmenek umieściła zdjęcia w koszulkach z napisem Sport Przeciw Homofobii. W akcję zaangażowali się: piłkarz Radek Majdan i jego partnerka Małgorzata Rozenek, podwójna mistrzyni świata w żeglarstwie Jolanta Ogar-Hill, mistrz Polski w Muay Thai Kamil Siemaszko, pływaczka paraolimpijska Karolina Hamer, trener Muay Thai i MMA, współzałożyciel klubów sportowych Academia Gorila, Grzegorz Sobieszek, wicemistrz Europy Jiu-jitsu Ne Waza Tomasz Paszek i mistrz świata z 2016 oraz aktualny mistrza Polski w brazylijskim Jiu-jitsu Maciej Kozak. Poza publikacją zdjęć sportowcy i sportsmenki w swoich wpisach na mediach społecznościowych wyjaśniają, dlaczego wspierają walkę z homofobią.
Akcja Kampanii Przeciw Homofobii #SportPrzeciwHomofobii powstała w reakcji na homofobiczny transparent wywieszony na stadionie Legii Warszawa. Pomimo tego, że olbrzymich rozmiarów baner nienawiści powiewał na trybunach Legii przez całe 90 minut, nikt nie zareagował.
Akcją #SportPrzeciwHomofobii chcemy pokazać, że świat sportu może wyglądać inaczej – że są w Polsce sportowcy i sporstmenki, którzy sprzeciwiają się homofobii i mówią o tym głośno – mówi Franciszka Sady z KPH i dodaje – Te zdjęcia to dopiero początek. Liczymy na to, że po publikacji zdjęć pierwszej grupy sportowców i sportsmenek do akcji dołączą inne osobistości ze świata sportu.
Warto podkreślić, że skala przemocy wobec osób LGBT w Polsce jest olbrzymia. Jak wynika z badań blisko 70% osób LGBTA doświadczyło przemocy motywowanej uprzedzeniami w ciągu ostatnich dwóch lat. Kampania Przeciw Homofobii i inne organizacje działające na rzecz praw człowieka od lat postuluje wprowadzenie zmian w Kodeksie karnym, które pozwolą skutecznie przeciwdziałać przemocy motywowanej homo- i transfobią. Postulaty aktywistów i aktywistek jak dotąd nie spotkały się z reakcją władzy.
Walkę z homofobią wsparli: piłkarz Radosław Majdan wraz z Małgorzata Rozenek-Majdan, pływaczka Karolina Hamer - sportowiec, trener Muay Thai i MMA Grzegorz "Griszka" Sobieszek, wicemistrz Europy Jiu-jitsu Ne Waza Tomasz Paszek, mistrz Polski w Muay Thai Kamil Siemaszko i podwójna mistrzyni świata w żeglarstwie Jola Ogar.
17 marca rozpoczęła się akcja Kampanii Przeciw Homofobii, w której sportowcy sprzeciwiają się homofobicznym zachowaniom w świecie sportu. Jak na razie, oprócz Majdana, zaangażowali się w nią: podwójna mistrzyni świata w żeglarstwie Jolanta Ogar-Hill, mistrz Polski w muay thai Kamil Siemaszko, pływaczka paraolimpijska Karolina Hamer, trener muay thai i MMA Grzegorz Sobieszek, wicemistrz Europy jiu-jitsu ne-waza Tomasz Paszek oraz mistrz świata z 2016 i aktualny mistrza Polski w brazylijskim Jiu-jitsu Maciej Kozak. Organizatorzy liczą, że wkrótce grono osób wspierających akcję się powiększy.
- Sportowcy powinni dawać przykład akceptacji, honorowej walki i szacunku dla ludzi – przekonuje Majdan, któremu na fotografii towarzyszy żona. Prezenterka telewizyjna również wyjaśniła, dlaczego solidaryzuje się ze środowiskami LGBT. - Jako klasyczna WAG 😜 wspieram męża, który popiera akcję Kampanii Przeciw Homofobii #sportprzeciwhomofobii, bo miłość jest jedna, bo wszyscy jesteśmy ludźmi, bo sport powinien łączyć, nie dzielić - oznajmiła Małgorzata Rozenek-Majdan.
Homoseksualizm w sporcie wciąż jest tematem tabu i wielu zawodników boi się przyznać do odmiennej orientacji seksualnej. Majdan wyobraża sobie, w jak ciężkiej sytuacji są piłkarze-geje i inni homoseksualni sportowcy. - Jak ciężkie musi być życie ludzi, którzy czują się zaszczuci, są przerażeni, boją się wyjawić, kim tak naprawdę są. Są poddawani emocjonalnej próbie, zwłaszcza że muszą się ukrywać, mimo że nie robią przecież niczego złego – powiedział emerytowany sportowiec w rozmowie z tygodnikiem "Wprost", w którym pojawił się obszerny materiał na temat homofobii w sporcie.
- Ważna akcja, trzeba mówić głośno #sportprzeciwkohomofobii. Jesteśmy wśród sportowców, reprezentujemy ten sam kraj, mamy takiego samego orzełka na piersi, a medal nie jest mniej złoty, bo wywalczyła go osoba homo, bądźmy dumni!!! - przekonuje na Instagramie Jolanta Ogar-Hill, która jest ujawnioną lesbijką. W ubiegłym roku żeglarka wzięła ślub ze swoją partnerką, pochodzącą z Majorki, Chuchie. - Zasadę fair play mam we krwi i reprezentuję Polskę dla wszystkich – pisze z kolei na Facebooku paraolimpijka Karolina Hamer, która w 2018 roku ujawniła się, jako kobieta biseksualna.
Grzegorz Sobieszek udział w społecznej akcji wyjaśnia na swoim blogu. Jak sam przyznaje, środowisko, które zna doskonale, czyli świat sportów walki, nie jest przyjaźnie nastawione do homoseksualistów, dlatego tacy zawodnicy wolą się nie ujawniać.
- Nie znam żadnego geja w środowisku sportów walki. Serio. No dobra, znam jednego gościa, który pozował w gejowskim magazynie (…), ale czy jest gejem, czy zwyczajnie zrobił to dla hajsu, to nie wiem (…). Lesbijki niby znam, ale tylko te z wielkiego świata za wielką wodą, czyli z UFC. A przecież statystyki są nieubłagane. Oni są na bank gdzieś wokół nas, w tych naszych śmierdzących potem sportowych szatniach, tylko milczą. Milczą z obawy przed linczem, odrzuceniem czy wiecznymi docinkami – brzmi fragment jego wpisu. Trener muay thai i MMA podkreśla, że ceni takie wartości jak dobro, prawda i odwaga, i ważne jest dla niego to, że nie wstydzić się swoich poglądów. - A prawda jest prosta: absolutnie nie mam nic do osób o innej orientacji seksualnej. Wynika to z mojej ogólnej życiowej filozofii. Jak już wielokrotnie akcentowałem w moich wpisach, tylko my sami możemy zadecydować o tym, co jest dla nas dobre – zaznacza na blogu Sobieszek.
We wspomnianym wcześniej materiale tygodnika "Wprost" wypowiadają się też m.in. Adam Małysz i Otylia Jędrzejczak. Zdaniem byłego skoczka narciarskiego homofobiczne wypowiedzi sportowców nie powinny mieć miejsca, a kibicowskie akcje wymierzone przeciwko środowiskom LGBT są skandaliczne. - Ludzie wywieszający obraźliwe transparenty nie wiedzą przecież, czy przy okazji nie obrażają i nie grożą swoim ulubieńcom, zawodnikom, którzy w barwach ich drużyny biegają po boisku – przyznaje były skoczek narciarski, a obecnie dyrektor – koordynator ds. skoków i kombinacji norweskiej w PZN.
Z kolei Jędrzejczak przypomina, że w każdej dyscyplinie są homoseksualiści, a areny sportowe powinny być wolne od homofobii. - Sport ma łączyć, a nie dzielić. Ma być miejscem, w którym każdy może odnaleźć, gdzie ludzi weryfikuje wynik, a nie to, jakie mają poglądy, czy kogo kochają – podkreśla we "Wprost" była pływaczka, mistrzyni olimpijska z Aten.
– Znam osoby, które nie mogą powiedzieć o swoim homoseksualizmie, bo boją się, że stracą miejsca w swoich reprezentacjach narodowych. W siatkówce działa agent który zapowiadał, że przygotuje listę lesbijek i osób biseksualnych. Ja pytam w jakim celu?! Przecież to jest patologia – mówi siatkarka Katarzyna Skorupa - Wprost
Dla „Wprost” na temat homofobicznych haseł, które na arenach sportowych ostatnio można było zobaczyć, odpowiada: – Wśród sportowców są osoby o różnych poglądach, wyznaniach czy orientacji. Pomijając skandaliczność samych haseł, ludzie wywieszający obraźliwe transparenty nie wiedzą przecież, czy przy okazji nie obrażają i nie grożą swoim ulubieńcom, zawodnikom, którzy w barwach ich drużyny biegają po boisku – mówi. To samo jego zdaniem dotyczy kibiców. – Czy z racji pewnych różnic, jakaś osoba nie ma prawa wspierać zawodników, nie ma dla niej miejsca na stadionie? Dla mnie to nie do pomyślenia – zauważa.
Agent znanego polskiego piłkarza: „Jasne, że popieramy gejów i lesbijki w sporcie, ale nie chcemy się wypowiadać. Ostatnio nie chodzi o orientację, a o politykę”.
– Nie ma miejsca na homofobię w sporcie. Ja to wiem, ale nie mogę tego oficjalnie powiedzieć. Wiedzą państwo, jestem obarczony pewnymi kontraktami i boję się, że je stracę po takich wypowiedziach – to już znany lekkoatleta.
Komentarza odmówił nawet wielokrotny medalista olimpijski, który wcześniej wspierał przecież związki partnerskie. „Proszę zrozumieć, mamy zobowiązania biznesowe”- odpowiedziała jego asystentka.
źródło Onet.pl - Kampania Przeciw Homofobii - Wprost
Tweet
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz