niedziela, 6 września 2020

Słowo Boże na niedziele - Śluby jednopłciowe w Kościele. Ojciec James Martin o terapii konwersyjnej


Śluby jednopłciowe rozpoczęły się w Irlandii Północnej w lutym, ale do tej pory pary mogły odbywać tylko śluby cywilne - z dalszym oczekiwaniem na zmiany przepisów, które zezwalają na śluby religijne i przekształcanie istniejących związków partnerskich w małżeństwa, tak jak ma to miejsce w Anglii, Szkocji i Walii.

Od 1 września pary tej samej płci mogą ubiegać się o śluby religijne w Irlandii Północnej, a ceremonie mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Organizacje religijne mogą również zdecydować się na organizowanie ślubów par jednopłciowych od wtorku. Z ustawowym 28-dniowym okresem oczekiwania najwcześniejszą datą takiego ślubu religijnego będzie 29 września.

Wielebny Chris Hudson, pastor Kościoła Wszystkich Dusz w Belfaście, członek Non-Subscribing Church of Ireland, z zadowoleniem przyjął zmianę prawa. "To wspaniała wiadomość dla par, które chcą świętować swoje małżeństwo w kościele, w objęciach rodziny, przyjaciół i miłości Boga. Rozmawiałem już z kilkoma parami, które czekały na ten dzień, aby w końcu mogły odbyć ślub kościelny, za którym tęskniły".

"Dzisiejszy dzień jest kamieniem milowym na drodze do równości w Irlandii Północnej. Po latach kampanii wierzące osoby tej samej płci mogą w końcu zarejestrować się, aby wziąć ślub w kościele lub innym miejscu religijnym. Zgodnie z naszą kampanią cieszymy się, że prawo będzie chronić wolność religijną, a kościoły nie będą ani zmuszane, ani wstrzymywane od oferowania ceremonii ślubnych parom jednopłciowym. Jest to ważna kwestia dla wielu par w Irlandii Północnej, którym wcześniej prawo uniemożliwiało zawarcie małżeństwa we własnym kościele" - mówi Patrick Corrigan z Love Equality - Queer.pl


Rozmowa Artura Nowaka i Stanisława Obirka z Jamesem Martinem SJ, redaktorem naczelnym jezuickiego magazynu „America”, konsultantem Watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji, ukazała się na stronie „Wysokich Obcasów”.

Na pytanie o to, jak katolicy powinni reagować na homofobiczne wypowiedzi biskupów, jezuita odpowiada: „We wszystkich ważnych sprawach mamy słuchać rad naszych biskupów. To jest zasadnicza część bycia katolikiem. Jednocześnie ważne jest, aby przyjrzeć się, czego mogą nas nauczyć nauka i inne dyscypliny. Na przykład prawie wszyscy szanowani psychiatrzy i psychologowie twierdzą, że bycie homoseksualistą nie oznacza, że jesteś pedofilem. To straszny stereotyp. (…) A nazywanie jakiejkolwiek osoby lub grupy ludzi «zarazą», z jakiegokolwiek powodu, oznacza sprowadzenie ich do stanu choroby, infekcji, a tym samym dehumanizację”.

Duchowny od kilku lat zaangażowany w duszpasterstwo osób LGBT przyznaje, że nie widzi żadnej zmiany w nauczaniu Kościoła na temat małżeństw osób tej samej płci, ale widzi „zmianę tonu i podejścia”. „Papież Franciszek ma przyjaciół gejów, nawet żonatych przyjaciół gejów: jest pierwszym papieżem, który wypowiedział słowo «gej»; i ciepło mówił o naszej potrzebie przyjęcia ich” – zauważa i dodaje: „Chociaż nie mogę ujawnić, o czym rozmawialiśmy w prywatnej rozmowie w zeszłym roku, mogę powiedzieć, że długo rozmawialiśmy o duszpasterstwie LGBT i opuściłem nasze spotkanie, czując się zainspirowany, pocieszony i zachęcony”.

Nawiązując do wyrażonego w niedawnym stanowisku KEP o LGBT pomysłu polskich biskupów, by homoseksualistów kierować na terapie konwersyjne, o. Martin przypomina, że terapia taka „została odrzucona przez prawie wszystkich renomowanych psychiatrów i psychologów. Może wyrządzić człowiekowi ogromne szkody psychiczne, emocjonalne, a nawet fizyczne”. „Należy ją całkowicie odrzucić. Znam ludzi, którzy przeszli tak zwaną «terapię» i opowiedzieli mi o jej absolutnym koszmarze” – podkreśla.

„Kościół powinien pomagać prześladowanym mniejszościom, a nie zwiększać prześladowania. W takich sytuacjach musimy zawsze patrzeć na Jezusa, człowieka, który zwracał się do tych, którzy byli na marginesie lub byli prześladowani” – zaznacza (...)

Katedra Hope


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu


Kościół Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie


Luteranie w Łodzi - 13. Niedziela po Trójcy Świętej


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie


Kolejny odcinek cyklu "Ewangelickie ABC". Na pytanie czym jest katechizm dla ewangelików i co można w nim znaleźć odpowiada ks. Marek Michalik z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Czarne.


Codziennik biblijny


Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie


Reformowany Kościół Katolicki - Liturgia Eucharystii 13. Niedziela po Pięćdziesiątnicy


First Church in Marlborough Congregational - Kazimierz Bem


Parafia św Stanisława Kostki w Saint Louis


Middle Church


Metropolitan Community Church w Toronto


Douglas United Church of Christ


Metropolitan Community Church - Los Angeles


Metropolitan Community Church of Washington DC


Christ Church Cathedral Vancouver