poniedziałek, 28 września 2020

Korony Równości 2020 rozdane – Wanda Traczyk – Stawska, Atlas Nienawiści, Agnieszka Dziemianowicz Bąk ...


Znamy już laureatki i laureatów drugiej edycji plebiscytu Kampanii Przeciw Homofobii – Korony Równości. Osobami, które zdaniem internautów i internautek biorących udział w głosowaniu, w roku 2020 dały nam nadzieję na wywalczenie w Polsce równych praw dla społeczności LGBTQI są: uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk – Stawska, twórcy i twórczyni Atlasu Nienawiści, posłanka Agnieszka Dziemianowicz – Bąk, adw. Anna Błaszczak – Banasiak oraz redakcja OKO.Press. Nagrody specjalne trafiły w ręce byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara oraz vlogera i twórcy internetowego, Krzysztofa Gonciarza.

Organizowany przez stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii od 2019 roku plebiscyt Korony Równości ma na celu wyróżnienie osób, które w mijającym roku w sposób szczególny zaangażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBTQI – lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interpłciowych. Nominowanych było 15 osób i grup w 5 kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo i Media. O zwycięzcach i zwyciężczyniach plebiscytu zadecydowali internauci i internautki biorący udział w głosowaniu. I tak zgodnie z liczbą oddanych głosów zwyciężyli:


Wanda Traczyk – Stawska – kategoria Zaangażowanie społeczne - Mądry i donośny głos pokolenia ekstremalnie doświadczonego wojną. W wystąpieniach publicznych powstanka wielokrotnie wyraźnie sprzeciwiła się homofobii przypominając, że w Powstaniu Warszawskim walczono o godność i szacunek dla wszystkich.

Całe wystąpienie laureatki Korony Równości 2020 w kategorii Zaangażowanie społeczne, Wandy Traczyk – Stawskiej, które powinno być lekturą obowiązkową dla każdego.

Jestem zażenowana, ponieważ wiem, że są wśród nas ludzie, którzy daleko bardziej niż ja zasługują na nagrodę. A do nich zaliczałbym w pierwszym rzędzie pana Mariana Turskiego, a także moich kolegów i koleżanki z Szarych Szeregów.

My jesteśmy ludźmi, którzy mieli szczęście być dobrze wychowani przez społeczeństwo, które przez tyle lat było niewolne, a kiedy uzyskało wolność, potrafiło takich nauczycieli znaleźć dla tych, którzy się rodzili w wolnym już kraju, że tak nas wychowano.

To zasługa naszych nauczycieli, którzy mówili przed wojną, że są słowa parlamentarne i nieparlamentarne, że jest zachowanie parlamentarne i nieparlamentarne. A przede wszystkim uczyli nas, że wszyscy ludzie są wolni i wszyscy mają ludzką godność, która jest bezcennym skarbem każdego człowieka i nie wolno mu tego odebrać. Nikomu.

A na straży tego stoi prawo. A prawo jest zapisane w Konstytucji, a Konstytucja jest najwyższym prawem, bo prawem, które nazywa się… dla każdego człowieka, obywatela, który jest suwerenem, zbiorem praw obywatelskich. To wszystko, co robiliśmy w czasie powstania warszawskiego, było wynikiem tego, że odebrano nam przez ustrój faszystowski nasze ludzkie prawa.

Żyją nas już tylko resztki, ale wszyscy cierpimy, kiedy widzimy niesprawiedliwość wobec tych, którzy są inni. Najważniejszą sprawą jest to, żeby każdy z nas miał takie same prawa i takie same obowiązki.

I dlatego bardzo wam dziękuję, ale bardzo proszę, żebyście pamiętali, że to nie ja, to my, to pokolenie, oddawało życie za to, żebyśmy byli wolni, równi i żeby każdy człowiek, każdy w całym świecie miał swoją ludzką godność uszanowaną.

Najlepiej o tym powiedział, co się dzieje w tej chwili, Marian Turski: Z tych małych pierwszych znaków, że się wyklucza ze społeczeństwa, potem zrodził się ustrój, który zagroził całemu światu. I o tym pamiętajcie, bo my odchodzimy.


Twórcy i twórczyni Atlasu Nienawiści – kategoria Równe Traktowanie - Atlas Nienawiści to realizowana po godzinach inicjatywa Pauliny Pająk, Jakuba Gawrona, Pawła Prenety i Kamila Maczugi. Osoby, które stworzyły Atlas przypominają jak ważny dla osób LGBT jest ich dobrostan we własnych małych ojczyznach. Atlas jest stale aktualizowany i pokazuje ogromną skalę problemu stref „anty-LGBT”.


Agnieszka Dziemianowicz Bąk – kategoria Życie polityczne - Polityczka i posłanka Lewicy, która nie boi się walczyć o równość i sprawiedliwość w Sejmie i na ulicy. Prowadzi Biuro Interwencji Obywatelskich, które pomaga osobom LGBT. Można ją spotkać i usłyszeć na demonstracjach solidarnościowych. Zaangażowana w pomoc zatrzymanym po protestach w obronie Margot ze Stop Bzdurom.


adw. Anna Błaszczak – Banasia – kategoria Prawo - Szefowa do spraw równego traktowania w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. To ona stoi za przygotowywaniem skarg RPO wobec samorządowych uchwał anty-LGBT, które sprawiły, że sądy uznają “strefy wolne od LGBT” za niezgodne z Konstytucją i prawem.


Redakcja OKO.press – kategoria Media - OKO.Press od momentu założenia portalu w 2016 roku konsekwentnie dokumentuje życie społeczno-polityczne. Wnikliwie i z oddaniem analizuje wydarzenia dotyczące społeczności LGBT w Polsce. W lutym 2020 redakcja wysłała 52 “donosy” do unijnych partnerów polskich gmin i regionów, które przyjęły uchwałę, że są strefą „wolną od ideologii LGBT”.

W tegoroczny plebiscycie Kampania Przeciw Homofobii zdecydowała się przyznać dwie nagrody specjalne, które trafiły w ręce żegnającego się z urzędem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz vlogera i twórcy internetowego, Krzysztofa Gonciarza:


Adam Bodnar – Nagroda specjalna - Człowiek instytucja. Osoba o niebywałej niezłomności ducha, solidarnie stająca po stronie tych, których prawa są łamane. Swoją postawą pokazał, że Rzecznik Praw Obywatelskich może, a nawet musi być blisko ludzi i ciągle wsłuchiwać się w głos społeczeństwa obywatelskiego. Przez cały okres trwania swojej kadencji niestrudzenie prowadził dialog z obywatelami i obywatelkami. Pokazywał, że prawa obywatelskie i prawa człowieka są nienegocjowalne, a ich obrona nie może być uzależniona od politycznych trendów czy nastrojów społecznych. Wytyczał nowe ścieżki i mimo ogromnej presji ze strony rządzących nie zrezygnował ze stawania po stronie osób LGBT, twardo broniąc ich praw. Stał się tym samym bastionem nadziei polskiej społeczności LGBT.


Krzysztof Gonciarz – Nagroda specjalna- Vloger i twórca internetowy, którego nie trzeba zapraszać i zachęcać do stawania w obronie prześladowanej mniejszości. Sam wychodzi z inicjatywą i nie boi się zabierać głosu przed swoją ponad milionową publicznością w sprawach, które mają znaczenie, m.in. nagrywając apel do prezydenta Dudy w reakcji na homofobiczne wystąpienie głowy naszego państwa, czy wypowiadając się na temat wydarzeń po Marszu Równości w Białymstoku. Gonciarz wie, jak wykorzystać swój wpływ do tego, by sprzeciwiać się mowie nienawiści. Nie pozostaje obojętny wobec bieżących wydarzeń w kraju wiedząc, że teraz liczy się każdy, nawet niewielki gest. A przede wszystkim pokazuje, że w każdym formacie działań, także tych komediowych, można znaleźć przestrzeń na to, by powiedzieć nie agresji, ignorancji i homofobii. W tym roku Krzysztof Gonciarz zaprotestował przeciw homofobii wyjeżdżając na ulice Warszawy ciężarówką, będącą satyryczną odpowiedzią na obrzydliwe homofobusy, które regularnie pojawiają się w polskich miastach. Zrobił coś, na co wiele osób od dawna miało dużą ochotę.

Zdjęcia Emilia Oksentowicz/kolekty.kolektyw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz