Dokładnie 25 lat temu, 22 września 1995 roku, Izba Cywilna Sądu Najwyższego uchwaliła, że płeć metrykalną osoby transpłciowej można uzgodnić pozywając własnych rodziców.
Pod koniec lat osiemdziesiątych sądy uznały, że dotychczas stosowany tryb sprostowania aktu urodzenia jest niewłaściwy. W 1995 roku Sąd Najwyższy potwierdził możliwość stosowania ścieżki powództwa o ustalenie, jako tymczasowy środek ochrony praw osób transpłciowych. Procedura z lat 90-tych jest stosowana do dziś pomimo tego, że nie spełnia standardów międzynarodowych w zakresie szybkości, dostępności i przejrzystości.
W praktyce oznacza to, że osoba transpłciowa, aby dokonać korekty płci musi:
- wytoczyć sprawę cywilną własnym rodzicom i udowodnić, że jest osobą transpłciową – w wyniku czego wygrywa, a rodzice przegrywają.
- dołączyć do pozwu dokumentację medyczną od lekarzy i psychologów diagnostów.
- przejść przekraczającego granice prywatności badania z zakresu seksuologii, do których zobowiązuje ją sąd
Udział rodziców osoby pełnoletniej w tego rodzaju postępowaniu jest unikalny w skali światowej. Rodzice najczęściej uznają powództwo dziecka. W razie braku akceptacji jego tożsamości mogą w zbędny sposób przedłużać proces tranzycji m.in. poprzez przesyłanie sądowi licznych pism procesowych.
Usprawniona ustawa o uzgodnieniu płci została opracowana z inicjatywy posłanki Anna Grodzka i uchwalona w 2015 r. przez Sejm. Niestety nie weszła nigdy w życie w efekcie pierwszego weta w karierze prezydenta Andrzej Duda!
Pinksixty News wiadomości LGBT - Petycja ws. stref wolnych od LGBT i homofobicznej nagonki w Polsce została dzisiaj złożona na ręce unijnej Komisarz ds. Równości Heleny Dalli. Wezwanie do podjęcia przez unijne instytucje konkretnych działań ws. Polski podpisane przez ponad 300.000 Europejek i Europejczyków przekazali przedstawiciele All Out i Kampanii Przeciw Homofobii.
TIME ujawnia coroczną listę 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie w 2020 r. Miedzy innymi świata LGBT są Chase Strangio, Tourmaline, Billy Porter, Megan Rapinoe.
Aaron Philip jest nową twarzą Moschino. Czarny, niepełnosprawny i transpłciowy model - który robi furorę w branży od czasu podpisania kontraktu z Elite Model Management w 2018 roku - stanie na czele kampanii marki Jesień/Zima '20.
West Side Story opowiada o zakazanej miłości i rywalizacji pomiędzy dwoma ulicznymi gangami zwanymi Rakiety i Rekiny. Film nie będzie w tym roku z powodu pandemii Covid19 przełożono go na rok 2021.
Homokomando to gejowska drużyna sportowa. Założył ją 27-letni Linus Lewandowski, aktywista LGBT, programista, który pracuje teraz nad startupem "wyszukiwarka biegów sportowych". Ma prawie 2 metry wzrostu i znak szczególny - chodzi bez koszulki. Trenują od lutego 2020. Bieganie, trening siłowy, rowerowy i kajaki, a także paintball.
Telewizja publiczna i prawicowy internet już nimi straszy - "Polska 2019. Po legalizacji związków partnerskich Homokomando przychodzi zgwałcić ostatnie dziecko pary heteroseksualnej"."Hasło "jebane pedały"słyszę codziennie. Myślę, że teraz mamy decydujący moment w walce o prawa osób LGBT" - mówi Linus. "A trenujemy, bo człowiek wysportowany czuje się lepiej i bezpieczniej. No i to poprawia sylwetkę, przez co łatwiej podrywać innych gości". Na treningu siłowym Homokanda z kamerą był Robert Kowalski z Oko Press.
"...Zawsze stanę w obronie każdej grupy, która będzie dyskryminowana. Osoby LGBT mijamy w sklepie, w szkole, na targu, wszędzie. Tak jak inni ludzie posiadają oni prawo do szczęścia, akceptacji i miłości".
"...Ta uchwała może budzić demony, które są w zakamarkach wielu dusz. Te demony, przez które cierpiała Polska i Europa. Cierpiał świat".
Obejrzyjcie całe moje wystąpienie podczas dyskusji o uchyleniu dyskryminującej uchwały anty-LGBT w Kraśniku
Q News Tonight
Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz