środa, 26 października 2016

Światowy Dzień Wiedzy o Interpłciowości


Dzisiaj przypada Dzień Poznawania Interpłciowości. O interpłciowości (interseksualizmie) mówimy wtedy gdy element płci u danej osoby jest niespójny z innymi elementami płci. Dotyczy on niejednoznaczności zarówno genitaliów, jak i drugorzędowych cech płciowych, a także obejmują układ chromosomów płciowych inny niż XX i XY.

Te różnice nie pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie płci w ujęciu binarnym (mężczyzna, kobieta). Jest to szczególnie trudne u interpłciowych niemowląt, gdzie często na podstawie zewnętrznej oceny lekarza przypisuje się niemowlęciu jedną z płci i namawia rodziców do operacji korygujących płeć. Często okazuje się, że płeć wskazana przez lekarza, nie jest płcią odczuwaną przez tę osobę jako dorosłą.

Ocenia się, że osoby interseksualne stanowią 1% populacji. W wielu krajach nadal nie uznaje się prawa osób interpłciowych do życia w ciałach, w których się narodziły i insytucjonalnie wymusza się na nich operacje genitalne, aby dostosować fizyczność do "akceptowalnej formy bycia kobietą lub mężczyzną". Interwencje te bywają wymuszane i często nie mają nic wspólnego z kwestią życia lub śmierci, a fakt przejścia genitalnej operacji w dzieciństwie bywa przed osobami zatajany. (Trans-Fuzja/Miłość Nie Wyklucza)

Aby pomóc nam zrozumieć, czym jest interpłciowość, IGLYO we współpracy z OII Europe oraz Interact Advocates for Intersex Youth przygotowało krótki, ale wspaniały film, w którym młode osoby interpłciowe opowiadają o swoim doświadczeniu. Są wśród nas, są z nami i jeśli ty również jesteś osobą interpłciową, pamiętaj, że zawsze możesz szukać wsparcia w tych organizacjach.

Życzymy wam wspaniałego Dnia Świadomości Interpłciowości. Jeśli jesteście osobami interpłciowymi i poszukujecie wsparcia w Polsce, pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się do grupy psychologicznej TranaFuzji pod adresem psycholog@transfuzja.org.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz