środa, 19 października 2016

Dzień z Robert Rient


Fot Joanna Wozniak
Robert Rient, jest dziennikarzem i pisarzem. Dorastał w Szklarskiej Porębie Średniej, w której pracował, jako dziennikarz w Tygodniku Szklarskoporębskim. Liceum Ekonomiczne ukończył w Jeleniej Górze, następnie studiował resocjalizację i pedagogikę zdrowia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obronił tytuł magistra.

W Poznaniu pracował jako prezenter radiowy w Radiu Afera i jako redaktor naczelny portalu informacyjnego Pion.pl. Studiował psychoedukację w Instytucie Treningu i Edukacji Psychologicznej w Krakowie i proces grupowy w Szkole Treningu Grupowego, po czym uzyskał rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychologicznego: I stopień (trener warsztatu umiejętności społecznych) i II stopień (trener treningu interpersonalnego). Kiedy przeprowadził się do Warszawy Rient rozpoczął pracę jako wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej i dziennikarz niezależny.
O swoim odejściu od religii, z powodu utraty wiary napisał w reportażu „Żadnej krwi” i autoreportażu „Świadek”, której przyznano Trójkowy znak jakości. W książce „Świadek” ujawnił się jako gej.

Pisarz został nominowany do nagrody dziennikarskiej MediaTory 2015 „za przełamanie tabu i opisanie bezwzględnych zasad rządzących hermetycznym środowiskiem zboru, przez co skazał się na ostracyzm z ich strony. Za poruszający opis drogi od zniewolenia do wolności”.

Kilka miesięcy później w reportażu „Czaiłem się między ścianą a sufitem” opisał on problem pedofilii w organizacji świadków Jehowy. W 2013 został stypendystą „Programu Wyszehradzkich Rezydencji Literackich” (w ramach „Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego”), a w 2016 został laureatem stypendium literackiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


źródło wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz