Xavier Espot Zamora, premier Andory, ujawnił się publicznie. "Jestem gejem i nigdy się nie ukrywałem." Te słowa padły podczas wywiadu udzielonego w andorskim radio publicznym, w którym premier Andory zapewnił, że nigdy wcześniej nie mówił o swojej orientacji seksualnej, ponieważ nikt go o to nie pytał, ale że "nie powinno to nikomu przeszkadzać".
"Cieszę się, że mogę pomagać młodym ludziom w trudnej sytuacji" - dodał. Espot Zamora wyjaśnił także, że nigdy nie doświadczył dyskryminacji z powodu swojej orientacji seksualnej. Jednak podkreślił, że nie może zaprzeczyć, że inni ludzie doświadczają takiej sytuacji z tego samego powodu. "Nadal nie osiągnęliśmy pełnej równości płci" - ubolewał, dlatego broni potrzeby promowania polityk publicznych zwalczających homofobię - The Objective.
Warto dodać, że Espot Zamora został wybrany na stanowisko premiera Andory w 2019 roku. Andora, jedno z najmniejszych krajów na świecie, liczy około 80 000 mieszkańców, ale rocznie odwiedza ją około 10 milionów turystów.
Obecnie trzy inne kraje mają premierów, którzy publicznie przyznali się do swojej homoseksualności: Xavier Bettel z Luksemburgu, Ana Brnabić z Serbii i Leo Varadkar z Irlandii. Dodatkowo Edgars Rinkēvičs prezydent Łotwy również jest osobą LGBTQ.
. @XavierEspot confessa públicament la seva orientació sexual - RTVA https://t.co/BoddQ14lhT pic.twitter.com/bHMJo7IJHh
— RTVA (@rtvandorra) September 11, 2023
Prawa osób LGBTQ+ w Andorze znacząco się rozwijały w XXI wieku. Od 2014 roku uznawane są związki partnerskie, które przyznają wszystkie prawa jakie mają małżeństwa, włącznie z adopcją, a dyskryminacja ze względu na orientację seksualną jest zakazana konstytucyjnie. 21 lipca 2022 roku Rada Generalna przyjęła ustawę, która legalizuje małżeństwa jednopłciowe w 2023 roku i przekształca wszystkie związki partnerskie w małżeństwa cywilne.
Prawo zakazujące kontaktów homoseksualnych zostało zniesione w Andorze w 1791 roku. W związku z tym Andora, obok Francji, jest jednym z dwóch krajów, w których homoseksualizm jest legalny od tak dawna, tj. od 1791 roku.
Relacje o publicznej dyskryminacji wobec osób LGBTQ+ są rzadkie. W 2000 roku młody gej, 17-letni Nuno Ribeiro, został zamordowany w kraju z powodu swojej orientacji seksualnej, co wywołało publiczną oburzenie. Ponadto zdarzają się przypadki rodziców wyrzucających swoje dzieci z domów ze względu na ich orientację seksualną. Jednak ogólnie rzecz biorąc, społeczeństwo Andory jest bardzo tolerancyjne wobec homoseksualizmu i związków jednopłciowych, a akceptacja jest wysoka.
W lutym 2019 roku Rada Generalna przyjęła ustawę dotyczącą równego traktowania i niestosowania dyskryminacji. Ustawa ta zapewnia ochronę dla osób LGBTQ+ w wielu dziedzinach, w tym w zatrudnieniu, edukacji, opiece zdrowotnej, pomocy społecznej, mieszkaniach, miejscach publicznych, itp.
Pierwsza demonstracja LGBTQ+ w Andorze miała miejsce 6 września 2002 roku. 23 czerwca 2003 roku Som Com Som zorganizowało pierwszą paradę równości w kraju, która odbyła się na Plaça del Poble w Andorze la Vella.
17 maja 2019 roku, podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Ministerstwo Równości wydało krótki film zatytułowany "#lovingdiversity" i zwróciło uwagę online na kwestie LGBTQ+.
Według sondażu przeprowadzonego w 2013 roku przez Institut d'Estudis Andorrans, 70% Andorczyków popierało małżeństwa jednopłciowe, 19% było przeciwnych, a 11% było niezdecydowanych lub odmówiło odpowiedzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz