sobota, 2 września 2023

Heartstopper Sezon 2: Przełom w reprezentacji LGBTQ+ na małym ekranie

Pamiętacie reprezentację LGBTQ+ na ekranie przed serialem Heartstopper? Ponuro było! Większość produkcji nadal uparcie przedstawiała traumatyczne aspekty życia osób queer, takie jak prześladowania, homofobia i - śmierć lub morderstwo. Pierwszy sezon kochanego serialu na Netflix zdobył serca milionów widzów na całym świecie, bo był, cóż, po prostu uroczy. Właściwie, trzeba przyznać, że sezon drugi jest nieco cięższy od swojego poprzednika. Jednak jego eksploracja wrażliwych tematów, od samookaleczeń po coming out, nadal zachowuje quintessentialną cechę Heartstopper (optymizm, urok i animacja) i dzięki temu serial nadal łamie bariery widoczności LGBTQ+ na małym ekranie. Przeczytajcie poniżej najbardziej przełomowe wątki z drugiego sezonu Heartstopper i, co oczywiste, ostrzegam: SPOILERY!

Nick i jego coming outu

Jednym z centralnych wątków sezonu drugiego jest pragnienie Nicka (Kit Connor) wyjście z szafy jako biseksualny i ujawnienia swojego związku z Charlie (Joe Locke) przed przyjaciółmi i kolegami z klasy. Ale, jak to w przypadku osób queer, coming out to nie jest takie proste, i oczywiście różni się w zależności od ras, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, wychowania itp. To, co jest niezwykle odświeżające w podejściu Heartstopper do jednego z najważniejszych momentów w życiu osoby queer, to fakt, że Nick nie jest zmuszany do coming outu. Ciągle jest mu powtarzane przez jego mamę (Olivia Colman) i Charliego, że powinien to zrobić we własnym tempie; jak mówi ten drugi: "Nick, wszystko w porządku, nie ma nic na siłę." Gdy Nick w końcu ujawnia swoją orientację przed klasą, jasne jest, że zrobił to, ponieważ wreszcie jest w zgodzie z tym, kim jest, a niekoniecznie musiałoby tak być, gdyby został zdemaskowany lub zmuszony do coming outu przedwcześnie.

Wsparcie trenerki Singha

W trzecim odcinku trenrka Singh (Chetna Pandya) wpada na Nicka i Charliego w pomieszczeniu gospodarczym, gdy się całują. To, co następuje, to serdeczna rozmowa między Nickiem a Singh, w której ta udziela pełnego poparcia dla niego i mówi mu, że jeśli "ktokolwiek z chłopaków" z drużyny rugby "coś źle powie", to da jej znać. Później Singh zdradza Nickowi, że "było dosyć źle" jeśli chodzi o akceptację LGBTQ+ w czasie, gdy grała w rugby żeńskiej uczelni, gdzie poznała swoją żonę. Jako starsza osoba LGBTQ+, która doświadczyła dyskryminacji i homofobii, jasne jest, że wsparcie Singha wiele dla Nicka znaczy.

"Wiem, że nie jem tak jak normalni ludzie"

Podczas szkolnej wycieczki do Paryża Charlie nagle mdleje w Luwrze. Później Nick próbuje zrozumieć, dlaczego się to stało, mówi Charliemu, że zauważył jego "ogólny" brak apetytu i że "je mniej" niż zwykle. Więc wiem, że nie jem tak jak normalni ludzie", wyznaje Charlie. "Czasami jestem w porządku, ale innym dnia czuję, że muszę to kontrolować." Według raportu The Trevor Project, młodzież LGBTQ+ "doświadcza znacznie większych wskaźników zaburzeń odżywiania" w porównaniu do swoich rówieśników cispłciowymi i heteroseksualnych. Dlatego niezaprzeczalnie będą widzowie LGBTQ+, którzy zidentyfikują się z podróżą Charliego. To, że taki wrażliwy temat jest poruszany w takim serialu jak Heartstopper, dedykowanym młodzieży LGBTQ+, jest przełomowe.

"Nie chcę już się tak czuć"

Kontynuując poprzedni punkt, finał drugiego sezonu ukazuje, jak Charlie otwiera się na temat homofobi i jak ich homofobiczne i ignorantne zachowanie wpłynęło na jego zdrowie psychiczne. "Ludzie po prostu mówili mi, że jestem obrzydliwy, aż w końcu zacząłem w to wierzyć," mówi Nickowi, zanim wyjawi, że doprowadziło go to do samookaleczeń: "Nie chcę już czuć się tak."  Ponownie, biorąc pod uwagę, jak dużą widownię ma Heartstopper, szczególnie wśród młodych ludzi, trudności Charliego z samookaleczaniem i zaburzeniami odżywiania pomogą tysiącom ludzi zmierzyć się z własnymi problemami. Mam nadzieję, że również zainspirują ich do sięgnięcia po pomoc.

W otwierających się minutach siódmego odcinka matka Tao (William Gao), Yan Xu (Momo Yeung), zastaje swojego syna tańczącego w stanie euforii. Gdy Tao wyjawia, że jego wesoły nastrój wynika z tego, że on i Elle (Yasmin Finney) stali się oficjalną parą, jej reakcja to czysta radość. "Elle to najbardziej wyjątkowa dziewczyna, idealna dziewczyna dla mojego idealnego chłopca", mówi z entuzjazmem, stwierdzając, że musi zadzwonić do wszystkich krewnych. W obliczu obrzydliwej antytransowej retoryki nadal szerzącej się w mediach w Wielkiej Brytanii (i nie tylko), widok matki, która celebruje związek swojego syna z osobą transpłciową - bez męczących rozmów na temat tego, co to może oznaczać dla Tao i akceptacja matki jest wspaniałe.

Podróż Isaaca

Heartstopper jest już przełomowy pod względem liczby reprezentowanych tożsamości LGBTQ+ w ramach parasola: L, z Tarą (Corinna Brown) i Darcy (Kizzy Edgell); G, z Charlie (Locke) i Benem (Sebastian Hope); B, z Nickiem (Connor); i T, z Elle (Finney) i Naomi (Bel Priestly). W sezonie drugim jedną z najbardziej marginalizowanych tożsamości LGBTQ+ reprezentuje Isaac (Tobie Donovan), który pozornie stara się pogodzić ze swoją tożsamością aseksualną. (Tylko dwóch z 637 postaci LGBTQ+ na ekranie między 2021 a 2022 rokiem było aseksualnymi.) "Nie wiem, jak mam się czuć, kiedy jestem zakochany w kimś. Przeczytałem wszystkie książki, w których ludzie się zakochują, i nadal nie mam zielonego pojęcia," mówi swojemu obiektowi miłości, Jamesowi (Bradley Riches). "Myślę, że coś ze mną jest nie tak." Później Isaac spotyka artystę aromantycznego i aseksualnego, który wyjaśnia, jak to jest żyć w świecie, "gdzie romans i seks są cenione ponad wszystko, kiedy nie odczuwasz tych form atrakcji". Jasne jest, że Isaac utożsamia się z jego słowami, i choć nie określa siebie jako aseksualnego w serialu, ekipa za Heartstopper przełamuje bariery, dając postaci przestrzeń do eksploracji bycia aromantycznym/aseksualnym. Mam nadzieję - trzymam kciuki! - że ta przełomowa historia będzie kontynuowana w trzecim sezonie.

Siostrzeństwo transpłciowe 

W 2023 roku nadal rzadko zdarza się, żeby program telewizyjny - czy jakakolwiek forma mediów - miała główną postać transpłciową, a tym bardziej taką, której narracja nie skupia się wyłącznie na jej tożsamości płciowej. Dlatego Elle (Finney) została uważana za jedną z najbardziej przełomowych postaci LGBTQ+ w historii. Sezon drugi pokazuje, jak Elle spotyka Naomi, inną transpłciową nastolatkę, która, podobnie jak ona, ubiega się o przyjęcie do szkoły artystycznej Lambert. Natychmiastowi nawiązują więź, a Naomi wyjawia, że "nienawidzi" swojej obecnej szkoły, bo jest tam znana jako "trans dziewczyna" i chce być po prostu Naomi. Elle natychmiast to rozumie i staje się bliska z Naomi i jej przyjacielem Felixem (Ash Self) w ciągu sezonu. W obliczu wrogości wobec społeczności transpłciowej w mediach głównego nurtu w Wielkiej Brytanii (i nie tylko), monumentalnym jest zobaczyć dwie transpłciowe nastolatki, które kwitną i znajdują pocieszenie w sobie nawzajem. Więcej takiego siostrzeństwa transpłciowego.

Drugi sezon Heartstopper jest dostępny na Netflixie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz