wtorek, 26 września 2023

Ujawniony Stefanos Kasselakis został nowym przewodzącym partii radykalnej lewicowej w Grecji


Stefanos Kasselakis, 35-letni absolwent ekonomii prestiżowego Uniwersytetu Pensylwanii, o nietypowym dla greckiej lewicowej partii Syriza.

Jego wybór na nowego lidera, który wielu już nazywa "greckim Renzim", wywołał radykalną zmianę, oddalając się od historycznej retoryki miedzy innymi postmarksistowskiego dziedzictwa, które dotąd charakteryzowało Syrizę. Po wielu niepowodzeniach wyborczych liderem partii od 2015 roku, silnie sprzeciwiającej się środkom oszczędnościowym, był Alexis Tsipras, który zrezygnował z kierowania partią w czerwcu.

Początkowo wydawało się, że Efi Achtsioglou, była minister pracy i kontynuująca politykę Tsiprasa, będzie główną kandydatką do przejęcia schedy po nim, stając się pierwszą kobietą na czele Syrizy. Jednak to właśnie w tym kontekście pojawił się Stefanos Kasselakis, całkowicie zmieniając krajobraz i oczekiwania wewnątrz partii.

Młody, dandys i popularny w mediach społecznościowych, Kasselakis to wielowymiarowa postać, która unika łatwych etykiet.

To imigrant powracający do ojczyzny – być może dlatego wielu nazywa go "obcym" – z wykształceniem zdobytym w Stanach Zjednoczonych i doświadczeniem zawodowym, które obejmuje pracę w Goldman Sachs, znanym banku inwestycyjnym zaangażowanym w kryzys finansowy, który wstrząsnął Grecją w 2008 roku.

Jednak jego zaskakujące zwycięstwo w Syrizie jest godne uwagi także ze względu na postępy Grecji w zakresie praw osób LGBTQIA+. W ostatnich latach kraj ten doświadczył znaczących zmian prawnych w tej dziedzinie, stając się jednym z najbardziej liberalnych krajów na południu Europy. Orientacja seksualna Kasselakisa – ujawniony gej i żonaty z amerykańskim pielęgniarzem – może wpłynąć na jego przywództwo i stanowić kolejny krok naprzód dla greckiej społeczności LGBTQIA+, która już teraz korzysta z dynamicznie rozwijającego się prawodawstwa.

Antydyskryminacyjne przepisy, obejmujące takie dziedziny jak zatrudnienie i tożsamość płciową, obowiązują od 2005 roku, a kraj ten posiada jedno z najbardziej rygorystycznych prawodawstw w Europie w zakresie przestępstw nienawiści. Miasta takie jak Ateny i Saloniki, a także symboliczne miejsca takie jak wyspa Mykonos, stanowią centra kultury LGBTQIA+, a coroczne parady w głównych miastach przyciągają coraz większą liczbę uczestników.

Już od 2022 roku zabronione jest wszelkie operacji na interseksualnych dzieci, a planowana jest ustawa zakazująca terapii konwersji na nieletnich. Osoby homoseksualne i biseksualne mogą swobodnie oddawać krew, w przeciwieństwie do wielu innych krajów.

Raport ILGA-Europe umieszcza Grecję na trzynastym miejscu spośród 49 europejskich krajów pod względem praw osób LGBT. W tym kontekście przywództwo Kasselakis, która przynosi ze sobą nie tylko odmienny pogląd polityczny i gospodarczy, ale także widoczność społeczności LGBTQIA+, może dodać kolejny poziom złożoności do greckiej i europejskiej sceny politycznej, potencjalnie wpływając pozytywnie na podejście krajowe i międzynarodowe do kwestii praw LGBTQIA+.

Jednak wybór Stefana Kasselakisa na lidera Syrizy nieuchronnie podzielił opinie wewnątrz partii. Z jednej strony są ci, którzy postrzegają go jako obcego elementu, outsidera niezgodnego z radykalnymi lewicowymi korzeniami partii. Z drugiej strony, frakcja, do której należy także sam Tsipras, uważa jego wzlot za okazję do odnowienia i być może klucz do przyszłego triumfu wyborczego nad konserwatywnym przeciwnikiem i premierem, Kyriakosem Mitsotakisem.

"Znam kapitalizm od środka i widziałem niesprawiedliwość pieniądza", tłumaczy Kasselakis na scenach kampanii wyborczej.

Mimo istniejącego oporu wewnętrznego, nowy przedstawiciel greckiej lewicy cieszy się znacznym poparciem, w tym rekomendacjami znanych postaci, takich jak były minister Nikos Pappas.

Chociaż jego program polityczny jest wciąż niewielki, kluczowe elementy jego wizji dla partii stają się coraz bardziej widoczne. Aspiruje do przekształcenia Syrizy w "partię otwartą", zdolną do przyjęcia znacznie bardziej zróżnicowanej grupy wyborców, nieograniczonej surowymi dogmatami lewicy radykalnej.

Wśród filarów jego propozycji politycznych znajdują się ulgi podatkowe, wyraźniejsze oddzielenie państwa od kościoła, przyznanie obywatelstwa dzieciom imigrantów urodzonych i wychowanych na terenie Grecji, zniesienie obowiązkowej służby wojskowej oraz legalizacja małżeństw osób tej samej płci.

Nominacja szefa Stefana Kasselakisa na czele Syrizy stanowi istotne wydarzenie, zasługujące na dokładną analizę zarówno ze względu na jego bezpośredni wpływ na grecką scenę polityczną, jak i potencjalne konsekwencje dla ruchów lewicowych na poziomie europejskim.

Jego zdolność do ucieleśnienia "greckiego marzenia", jak wydaje się to wielu członkom partii, stawia pytanie, czy taka wizja będzie równie przekonująca dla ogółu elektoratu kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz