Kardynał Reinhard Marx, arcybiskup Monachium, wyraził otwarcie swoją gotowość do błogosławienia par jednopłciowych. W wywiadzie udzielonym dla "Münchner Merkur" powiedział, że z pewnością może sobie wyobrazić udzielenie takiego błogosławieństwa, dodając: "Dlaczego nie?" - queer.de.
Jego postawa odzwierciedla podejście do tej kwestii, a decyzję o udzieleniu błogosławieństwa zostawia konkretnej sytuacji i prośbom ludzi. To stanowisko kardynała Marxa jest ważnym głosem w kontekście debaty na temat roli Kościoła katolickiego wobec par jednopłciowych.
Wcześniej Kardynał Marx przeprosił za to, jak jego Kościół traktuje osoby LGBTQ+. Przyznał, że zmienił swoje nastawienie do osób LGBTQ+ i związków jednopłciowych podczas "tęczowego" nabożeństwa w katedrze w Monachium.
Kardynał Marx wyraził skruchę i zaapelował, aby „zobaczyć, jakie szkody spowodowaliśmy". Marks jest arcybiskupem stolicy Bawarii od 2008 roku. Przeszedł poważną ewolucję - od poglądów czasem wręcz skrajnie homofobicznych do akceptacji i wsparcia dla osób LGBT+. Może być wzorem dla hierarchów na całym świecie, o Polsce nie wspominając - Fundacja Wiara i Tęcza.
Kolejny wyraz wsparcia dla osób LGBT+ ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech: w środę wieczorem kilku księży katolickich odprawiło ceremonię błogosławieństwa par jednopłciowych przed katedrą w Kolonii, protestując przeciwko arcybiskupowi, kardynałowi Rainerowi Marii Woelkemu.
Ich protest został spowodowany przez krytykę arcybiskupa z Kolonii wobec księdza z Mettmann, niedaleko Duesseldorf, który w marcu odprawił „ceremonię błogosławieństwa dla zakochanych” – w tym dla par jednopłciowych. Arcybiskup upomniał księdza i podkreślił, że Watykan nie zezwala na błogosławieństwa par jednopłciowych. „To głównie dzięki aktywizmowi na szczeblu lokalnym Kościół staje się coraz bardziej otwarty”, powiedział Sven Lehmann, cytowany przez agencję dpa.
Liczni postępowi katolicy w Niemczech od dawna spierają się w tym temacie z Watykanem, o czym wielokrotnie już pisaliśmy. Najważniejsze głosy dochodzą z niemieckiej Drogi Synodalnej, ale osoby LGBT+ wspierają też tłumnie świeccy i coraz liczniejsi duchowni, również wyższych szczebli.
Vademecum wyborcze dla chrześcijan i niechrześcijan jest proste i nie wymaga kodyfikacji: wybierać przyzwoitość, współczucie i poczucie dobra wspólnego #wybory2023
— bp Jerzy Samiec (@BpJerzySamiec) September 23, 2023
Konferencja Episkopatu Polski opublikowała "Vademecum wyborcze katolika". Zostało w nim wskazane, czym powinni się kierować katolicy w wyborach. Jest siedem "nienegocjowalnych wartości", w tym prawo do życia od poczęcia do śmierci, a także ochrona praw rodziny opartej na "monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci". - Ono wygląda tak, jakby było przygotowane pod niektóre partie - twierdzi publicysta Tomasz Terlikowski - TVN Fakty.
Pierwsza Polka wybrana na biskupkę luterańską. Ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman została zwierzchnikiem brytyjskich luteran https://t.co/dxr7SNEXBN @luteranie
— Ewangelicy.pl (@ewangelicyPL) September 23, 2023
Juan Carlos Cruz, ofiara nadużyć seksualny duchowny z Chile, gej-katolik oraz członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, wygłosił przemówienie podczas konferencji Outreach w nowojorskim Kościele św. Pawła Apostoła. Poniżej można posłuchać jego przemówienia dotyczącego Papieża Franciszka i jego bliskiego związku z katolikami LGBTQ.
"Papież Franciszek przyjął mnie otwartymi ramionami – nie z racji tolerancji, lecz akceptacji. Spojrzał na mnie nie jako na symbol kontrowersji, ale jako na człowieka zasługującego na miłość i szacunek" – powiedział Cruz.
Zachęcamy do wysłuchania 105. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego. Polski episkopat skierował ważny apel do dziennikarzy; 30 września w Watykanie odbędzie się konsystorz kardynałów; rozmowa na temat filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland; Sąd Apelacyjny w Gdańsku podniósł kwotę odszkodowania dla ministranta molestowanego przez księdza; Kościół wciąż niewiele uczy się w kwestii ochrony praw małoletnich i bezbronnych dorosłych; papież Franciszek przyjął nowego ambasadora Rosji przy Watykanie; rozmowa na temat sprawiedliwości, kary dożywocia i możliwości zmiany; refleksja nad książką o chrześcijanach LGBT - to tematy dzisiejszego odcinka.
Metropolitan Community Church of Toronto
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu
Dominikanie Wrocławscy
Dominikanie w Łodzi
Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie
Kazanie wygłoszone w niedzielę 24 września 2023 roku przez p. Martę Borkowską w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi.
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie
Katedra Hope
Metropolitan Community Church Tampa
Metropolitan Community Church San Diego
Middle Church
Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz