piątek, 7 lipca 2023

Wieści równość małżeństw - Grecja, Indie, Kościół Anglii, Plemię Indian Navajo, Wyspy Kajmanów ...


Grecki premier Kyriakos Mitsotakis planuje zalegalizować małżeństwa osób tej samej płci, co jest ogromnym krokiem naprzód w zakresie praw osób LGBTQ w tym regionie, w którym niektóre konserwatywne rządy atakowali osoby LGBT. Grecja obecnie uznaje związki partnerskie osób tej samej płci.

„W pewnym momencie dojdzie do legalizacji małżeństw osób tej samej płci i jest to część naszej strategii” — powiedział we wtorek centroprawicowy polityk Mitsotakis w wywiadzie dla telewizji Bloomberg w Atenach. „Społeczeństwo greckie jest znacznie bardziej gotowe i dojrzałe”.


Kiedy Sąd Najwyższy Indii rozpoczął rozpatrywanie sprawy o zalegalizowanie małżeństw osób tej samej płci na początku tego roku, swatka Kamakshi Madan nagle otrzymała wzrost zapytań od rodziców poszukujących małżonków dla swoich dzieci LGBTQ+.

„Matki dzwoniły do ​​mnie, szukając mężów dla swoich synów” – powiedziała Madan, specjalista w dziedzinie swatania społeczności LGBTQ+, przez telefon z Pune, miasta w zachodnich Indiach.

Orzeczenie zezwalające parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw byłoby ogromnym impulsem dla branży ślubnej LGBTQ+ w kraju liczącym ponad 1,4 miliarda ludzi, gdzie rodziny często wydają równowartość dziesiątek tysięcy dolarów na wystawne ceremonie, które mogą trwać kilka dni.

Jeśli Indie zalegalizują małżeństwa jednopłciowe w nadchodzących miesiącach, staną się trzecim krajem w Azji, który to zrobił, po Tajwanie i Nepalu.

Rząd powiedział, że sprzeciwia się uznawaniu małżeństw osób tej samej płci i wezwał Sąd Najwyższy do odrzucenia skarg na obecne ramy prawne wniesionych przez pary LGBTQ+. Orzeczenie spodziewane jest w tym roku, choć sąd nie ogłosił daty.

Ale nastawienie się zmienia: 53% Hindusów twierdzi, że małżeństwa osób tej samej płci powinny być legalne, wynika z czerwcowego sondażu Pew Research Center. Poprzednie sondaże Ipsos wykazały, że 29% popiera małżeństwa osób tej samej płci w 2015 roku i 44% w 2021 roku - Openly News



Projekt ustawy uznającej małżeństwa jednopłciowe w regionie Indian Navajo w Stanach Zjednoczonych został zaproponowany przez polityków wspierających osoby LGBTQ+.

Seth Damon, przewodniczący miasta rządzonego przez rdzennych Amerykanów, podpisał i wspiera projekt ustawy, który, jeśli zostanie przyjęty, uczyniłby ten region najnowszym obszarem uznającym małżeństwa jednopłciowe.

Projekt został przedstawiony podczas ceremonii otwarcia Navajo Nation Pride 23 czerwca. Damon powiedział, że homofobiczne retoryki "nie zapewniają jednolitego przyjęcia ani wsparcia dla dobrobytu wszystkich Diné".

Dodał: "Celem tej ustawy, którą wspieram, jest zapewnienie, że wszyscy Diné są mile widziani w obrębie czterech świętych gór i uznawane są wszystkie małżeństwa w Navajo Nation".

Projekt ustawy miałby zmienić przepisy w Kodeksie Navajo Nation, aby wprowadzić małżeństwa jednopłciowe w obowiązujące prawo.

Początkowo prawo zakazujące małżeństw jednopłciowych w Navajo Nation - Dinė Marriage Act - zostało uchwalone na skutek kampanii w całych Stanach Zjednoczonych prowadzonej przez prezydenta George'a W. Busha, który dążył do zdefiniowania małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą.

Jednak po wyroku Sądu Najwyższego w 2015 roku, który zalegalizował małżeństwa jednopłciowe na terenie całego kraju, Rada Navajo jeszcze nie uchyliła Dinė Marriage Act - PinkNews.


Władze Kościoła Anglii będą rozważać możliwość udzielania błogosławieństw dla par jednopłciowych podczas pięciodniowego spotkania Zgromadzenia Ogólnego w katedrze w Yorku, które rozpocznie się w piątek.

Podczas tego zgromadzenia biskupów, duchownych i świeckich, zwanych Synodem Generalnym, będzie również omawiane w sobotę, jak chronić wikariuszy, którzy mogliby odmówią błogosławieństwa dla związków par jednopłciowych.

Kościół Anglii, który nie zezwala na zawieranie małżeństw jednopłciowych w swoich 16 000 kościołach, w styczniu przedstawił propozycje umożliwienia parom jednopłciowy modlitwę po cywilnym ślubie oraz przeprosił osoby LGBTQI+ za odrzucenie i wrogość, z jaką się spotkali. W lutym synod głosował na korzyść tych planów.

To nie spowodowało, konserwatywnym grupom anglikańskim przywódców kościelnych z różnych stron świata oświadczyła, że nie mają już zaufania do arcybiskupa Canterbury, Justina Welby'ego, oskarżając go o zdradę.

Jednocześnie w kraju rośnie presja, aby pójść dalej, a niektórzy biskupi publicznie wyrażają poparcie dla zawierania małżeństw jednopłciowych w kościołach.

Podziały w Kościele Anglii dotyczące homoseksualizmu i związków jednopłciowych są głęboko zakorzenione od dziesięcioleci. Kościół Anglii jest macierzystym kościołem dla 85 milionów anglikanów w 165 krajach. Homoseksualizm jest tematem tabu w Afryce i nielegalny w ponad 30 krajach na tym kontynencie.

Arcybiskup Welby, który jest duchowym liderem Wspólnoty Anglikańskiej, wezwał biskupów w zeszłym roku do "rozpowszechniania miłości dla wszystkich". Jednocześnie poparł ważność uchwały przyjętej w 1998 roku, która odrzucała "homoseksualną praktykę jako niezgodną ze Słowem Bożym".

Biskup Sarah Mullally powiedziała dziennikarzom w zeszłym miesiącu: "To nie był łatwy okres dla wielu osób z różnych tradycji i wiemy, że od lutego było to może trudniejsze niż wcześniej".

Podkreśliła, że propozycje nie zmienią doktryny mówiącej, że małżeństwo jest związkiem między mężczyzną a kobietą, i że ci, którzy "ze względu na sumienie" odmówią błogosławieństwa parom jednopłciowym, będą objęci ochroną.

Aktywiści LGBT+ od dawna walczą o takie same prawa jak chrześcijanie heteroseksualni. Małżeństwo jednopłciowe jest legalne w Wielkiej Brytanii od wielu lat.

"Szczególnie ważna jest wiara dla wielu osób LGBT+, dlatego propozycja Synodu dotycząca udzielania błogosławieństw zamiast małżeństw jest prawdziwym ciosem w twarz dla  społeczności LGBTQ" - powiedziała Sasha Misra, dyrektor ds. komunikacji w grupie Stonewall.

Biskup Mullally powiedziała, że Kościół Anglii absorbuje różne opinie w tej trudnej sprawie i będzie potrzebować czasu na opracowanie pełnych propozycji, które zostaną przedstawione na listopadowym spotkaniu synodu - Reuters.

Zwycięstwo na Kajmanach Karaiby 4 lipca 2023 r.: Sąd Apelacyjny opowiada się za utrzymaniem związków partnerskich osób tej samej płci na wyspie.

Devin Dwyer rozmawia z parami LGBTQ w Nowym Jorku, które prowadzą walkę o równość, po tym, jak spotkały się z dyskryminacją w zakresie świadczeń na rzecz budowania rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz