Podczas tego zgromadzenia biskupów, duchownych i świeckich, zwanych Synodem Generalnym, będzie również omawiane w sobotę, jak chronić wikariuszy, którzy mogliby odmówią błogosławieństwa dla związków par jednopłciowych.
Kościół Anglii, który nie zezwala na zawieranie małżeństw jednopłciowych w swoich 16 000 kościołach, w styczniu przedstawił propozycje umożliwienia parom jednopłciowy modlitwę po cywilnym ślubie oraz przeprosił osoby LGBTQI+ za odrzucenie i wrogość, z jaką się spotkali. W lutym synod głosował na korzyść tych planów.
To nie spowodowało, konserwatywnym grupom anglikańskim przywódców kościelnych z różnych stron świata oświadczyła, że nie mają już zaufania do arcybiskupa Canterbury, Justina Welby'ego, oskarżając go o zdradę.
Jednocześnie w kraju rośnie presja, aby pójść dalej, a niektórzy biskupi publicznie wyrażają poparcie dla zawierania małżeństw jednopłciowych w kościołach.
Podziały w Kościele Anglii dotyczące homoseksualizmu i związków jednopłciowych są głęboko zakorzenione od dziesięcioleci. Kościół Anglii jest macierzystym kościołem dla 85 milionów anglikanów w 165 krajach. Homoseksualizm jest tematem tabu w Afryce i nielegalny w ponad 30 krajach na tym kontynencie.
Arcybiskup Welby, który jest duchowym liderem Wspólnoty Anglikańskiej, wezwał biskupów w zeszłym roku do "rozpowszechniania miłości dla wszystkich". Jednocześnie poparł ważność uchwały przyjętej w 1998 roku, która odrzucała "homoseksualną praktykę jako niezgodną ze Słowem Bożym".
Biskup Sarah Mullally powiedziała dziennikarzom w zeszłym miesiącu: "To nie był łatwy okres dla wielu osób z różnych tradycji i wiemy, że od lutego było to może trudniejsze niż wcześniej".
Podkreśliła, że propozycje nie zmienią doktryny mówiącej, że małżeństwo jest związkiem między mężczyzną a kobietą, i że ci, którzy "ze względu na sumienie" odmówią błogosławieństwa parom jednopłciowym, będą objęci ochroną.
Aktywiści LGBT+ od dawna walczą o takie same prawa jak chrześcijanie heteroseksualni. Małżeństwo jednopłciowe jest legalne w Wielkiej Brytanii od wielu lat.
"Szczególnie ważna jest wiara dla wielu osób LGBT+, dlatego propozycja Synodu dotycząca udzielania błogosławieństw zamiast małżeństw jest prawdziwym ciosem w twarz dla społeczności LGBTQ" - powiedziała Sasha Misra, dyrektor ds. komunikacji w grupie Stonewall.
Biskup Mullally powiedziała, że Kościół Anglii absorbuje różne opinie w tej trudnej sprawie i będzie potrzebować czasu na opracowanie pełnych propozycji, które zostaną przedstawione na listopadowym spotkaniu synodu - Reuters.
Victory in #CaymanIslands in the Caribbean
— Peter Tatchell (@PeterTatchell) July 5, 2023
4 July 2023: Court Of Appeal rules in favour of upholding same-sex civil partnerships
Congratulations to LGBT+ campaigners @ColoursCayman pic.twitter.com/HRupYBB6sJ
Zwycięstwo na Kajmanach Karaiby 4 lipca 2023 r.: Sąd Apelacyjny opowiada się za utrzymaniem związków partnerskich osób tej samej płci na wyspie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz