sobota, 1 lipca 2023

Liberalizacja poglądów wobec osób LGBT+ na Ukrainie pod wpływem nienawiści do Rosji

Rosyjska inwazja na Ukrainę dokonała czegoś nieoczekiwanego. Zjednoczyła naród w odrzuceniu propagandy Kremla i umożliwiła ponowne rozważenie postaw społecznych, w tym wobec praw LGBT+.

Opinie na temat osób LGBTQ zmieniło się w ostatnich latach, co daje politykom i aktywistom pewne wsparcie dla liberalizacji działań legislacyjnych. Przeprowadzone w 2016 roku ogólnokrajowe badanie akceptacji społeczności LGBT+ zostało powtórzone w 2022 roku i wykazało, że w ciągu sześciu lat odsetek negatywnych odczuciach wobec osób LGBT+ spadł z 60,4% do 38,2%, a poparcie dla przyznania tym samym prawom prawie podwoiło się.

Gdy badanie zostało przeprowadzone ponownie w 2023 roku, tendencja ta utrzymała się. Negatywne nastawienie spadło ponownie, tym razem do 33,9%. Jednak podczas gdy 15,5% osób miało pozytywne uczucia wobec osób LGBT, 45,3% stwierdziło, że są obojętne. Wyniki wskazują na rosnącą tolerancję wobec wyborów dokonywanych w życiu prywatnym, ale także ujawniają trwający konserwatyzm społeczny, często skoncentrowany wśród wyznawców Cerkwi Prawosławnej.

Ukraina jest stosunkowo liberalna w kwestii praw osób homoseksualnych według niektórych miar, chociaż wciąż różni się znacznie od wielu zachodnich państw członkowskich Unii Europejskiej (UE). Niemniej jednak, homoseksualizm jest legalny, zmiana płci bez operacji jest dozwolona, a wiek zgody seksualnej jest taki sam dla wszystkich. Jednak nie ma możliwości zawarcia cywilnego związku partnerskiego osób tej samej płci, a działacze podejmują wysiłki, aby to zmienić. Czy to się stanie w czasie wojny, jest jednak otwartym pytaniem.

Według Inny Sovsun, ukraińskiej parlamentarzystki często występującej w mediach na rzecz praw LGBT+, media są teraz bardziej otwarte na dyskusję. Powiedziała w wywiadzie, że problem z przyciągnięciem uwagi mediów "polegał nie na przekonaniu dziennikarzy, ale na przekonaniu mediów, aby zmieniły swoją politykę dotyczącą rozmów na ten temat", i według jej najnowszych doświadczeń ukraińskie media zmieniły swoje polityki, aby uwzględniać dyskurs na ten temat.

Wyjaśnienie może leżeć w wojnie i jej wpływie na myślenie ludzi. W 2014 roku, gdy Rosja zaatakowała i anektowała Krym, wielu twierdziło, że w ukraińskiej armii nie ma homoseksualnych żołnierzy, co skłoniło żołnierzy LGBT+ do wszywania jednorożców na mundury, aby zwiększyć swoją widoczność. Ta praktyka trwa nadal. W 2018 roku Viktor Pylypenko, były ochotnik żołnierz ukraiński, został pierwszą osobą otwarcie homoseksualną, która służyła w armii kraju i był zaskoczony pozytywną reakcją opinii publicznej i swoich dawnych towarzyszy. Kontynuował działalność i założył Związek Armii LGBT, Weteranów i Ochotników, organizację walczącą o prawa otwarcie i nieujawnionej społeczności LGBT w wojsku. Przedstawiciel prasowy grupy powiedział, że teraz jest najlepszy czas, aby podjąć działania legislacyjne, ponieważ kraj jest bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek wcześniej, i "nie ma znaczenia, kim jesteś, jeśli jesteś Ukraińcem".

Nadzieje na zmiany legislacyjne pojawiły się w sierpniu 2022 roku, gdy prezydent Wołodymyr Zełenski odpowiedział na petycję domagającą się równych praw dla społeczności LGBT+, mówiąc, że poprosił premiera o zbadanie "opcji" dotyczących zarejestrowanych związków partnerskich dla osób jednopłciowy. Jednak te "opcje" nie zostały jeszcze przedstawione publicznie ani organowi ustawodawczemu kraju. To skłoniło parlamentarzystkę Sovsun do podjęcia własnych działań i wprowadzenia projektu ustawy legalizującej związki partnerskie osób tej samej płci (zmiana praw małżeńskich wymagałaby poprawki do konstytucji, co jest zabronione w obecnym stanie wojennym).

Na pytanie, dlaczego teraz, powiedziała: "Kiedy kraj jest w stanie wojny, a nasze życie dosłownie, bardzo dosłownie, zależy od naszego wojska, odmawianie jakiejkolwiek formy praw osobie noszącej mundur wojskowy i walczącej tam, aby chronić nasze życie, staje się trudne." Partnerzy żołnierzy LGBT+ na Ukrainie nie mają takich podstawowych przywilejów jak poinformowanie o śmierci ukochanej osoby, ubieganie się o świadczenia śmierci od państwa, dziedziczenie własności lub sprawowanie opieki nad dziećmi.

Ten projekt ustawy zdobywa poparcie nie tylko ze względu na zwiększoną empatię dla żołnierzy, ale także jako akt oporu wobec homofobicznej propagandy Rosji. Chęć odróżnienia ukraińskich wartości od propagowanych przez Putina spowodowała nieoczekiwane poparcie dla projektu ustawy ze strony konserwatystów, takich jak parlamentarzysta Andrij Kozhemiakin, który mimo osobistych przekonań na temat osób LGBT+, poparł ustawę i zachęcił swoich kolegów do zrobienia tego samego, twierdząc: "Ta ustawa jest jak uśmiech w stronę Europy i pokazanie środkowego palec Rosji. Dlatego ją popieram".

Jednak Ministerstwo Obrony do tej pory opiera się temu pomysłowi. Wyraziło swoje stanowisko argumentując, że nie jest pewne, ile osób to dotyczy i jakie jest poparcie dla zmiany wśród personelu wojskowego. To spowodowało spadek poparcia wśród parlamentarzystów, którzy w innym przypadku mogliby poprzeć ten pomysł. Zespół Sovsun obecnie prowadzi rozmowy z ministerstwem w celu zmiany jego stanowiska.

Związek Armii LGBT również prowadzi dialog z ministerstwem. Wzrost wsparcia krajowego i międzynarodowego dla projektu ustawy oraz presja spowodowały decyzję ministerstwa o przeprowadzeniu ankiet we wszystkich jednostkach wojskowych, chociaż przedstawiciel Związku twierdzi, że przeprowadza się je różnymi metodami w różnych jednostkach, a niektóre pytania używają niejasnej terminologii, często wykluczającej osoby transpłciowe. 

Spór wokół ankiety ukazuje problem. Istnieją silne naciski na liberalizację społeczną spowodowane wojną i równym udziałem osób LGBT+, co jest zgodne z dążeniem Ukrainy do członkostwa w UE. Wartości Unii są jasne w wymaganiu, aby wszyscy obywatele cieszyli się równą godnością i prawami. Jednak kraj stoi w obliczu wojny o przetrwanie narodowego. Istnieje poczucie, że Ukraińcy zajmujący stanowiska władzy, takie jak prezydent, który dotąd milczał w sprawie projektu ustawy, wahają się podjąć się problemu podczas trwania walk.

Ostatecznie, oczywiście, zostaną zmuszeni do podjęcia decyzji, jakiego rodzaju społeczeństwo chcą odbudować dla swoich obywateli po tak wielu cierpieniach i poświęceniu - tol.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz