Nie dawno zmarł w wieku 88 Roebi Rapp, jeden pionierów praw osób homoseksualny w Szwajcarii, on z mężem Ernstem Ostertagiem, byli pierwszą parą która zawarła związek partnerski w Zurychu.
Przeżyli ze sobą 61 lat. Aktywista zasnął spokojnie w swoim domu w niedzielę wieczorem po fazie ciężkiej chorobie z pomocą osoby która daje "truciznę" oraz przy swoim mężu. Tak zwane nie umarł naturalnie, tylko po przez eutanazję.
Rapp i Ostertag po raz pierwszy spotkali się w legendarnym Der Kreis, gejowskim kręgu, który organizowano tajne festiwale w Zurychu w latach 40. do 60. XX w. W latach 1943-1967 stworzyli czasopismo o tym samym tytule, które było drukowane w trzech językach i cieszyło się dużą międzynarodową uwagą.
Stworzono film "W kręgu" w polsce można obejrzeć na Out Film. otrzymał zarówno nagrodę Teddy Award, jak i cztery szwajcarskie nagrody filmowe. Amerykańskie czasopismo "The Advocate" opisali Röbi Rapp i Ernst Ostertag jako pionierów europejskiej walk praw LGBT i wymienili je wśród 25 "Prime Living Legends" - największy legend środowiska która walczyli o prawa LGBT. (Mannschaft)
Out Film: Zurych, połowa lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn „Der Kreis”. Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, jednak bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że jego związek nie zostanie zaakceptowany przez jego arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy w kręgu społeczności „Der Kreis” dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii.
Magazyn „Der Kreis” wydawany był od początku lat 40. przez stowarzyszenie, które było jedyną gejowską organizacją, jaka przetrwała nazistowską okupację. Największy rozkwit „Der Kreis” przypadał na lata powojenne, kiedy magazyn kolportowany był do wielu krajów w Europie. Jego wydawcy słynęli również z wystawnych balów maskowych, na których co roku bawiło się blisko tysiąc osób.
Film „W kręgu” w reżyserii Stefana Haupta ukazuje historię miłości, która przetrwała dziesięciolecia. Tłem dla niej jest fascynujący świat jednej z pierwszych organizacji LGBT walczącej o prawa gejów. Reżyser wplata fragmenty rozmów z autentycznymi Ernstem i Roebim, którzy opowiadają o swojej miłości, strachu i odwadze.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz