Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Sylwetki wybitnych Polaków-ewangelików. Ludzi, bez których nie byłoby wolnej Polski. Kościół Ewangelicki, choć zawsze był mniejszością dał Polsce wielu wybitnych mężów przeczących stereotypowi ewangelika-Niemca. Wojskowi, politycy, artyści, przedsiębiorcy, naukowcy, księża. Wszyscy patrioci, bez reszty oddani swej Ojczyźnie.
Na początek przedwojenny zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. dr Juliusz Bursche. 11 listopada 2018r. zostanie pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego za wkład w budowanie polskiej suwerenności.
Ks. dr Juliusz Bursche urodził się 19 września 1862 r. w Kaliszu. Po studiach w Dorpacie został ordynowany 30 listopada 1884 r. przez biskupa Pawła von Evertha w Warszawie. Od roku 1895 do 1904 roku był radcą Konsystorza. Pod koniec grudnia 1904 r. został mianowany przez cara rosyjskiego Mikołaja II generalnym superintendentem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W dniu 22 stycznia 1905 r. w kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbyła się jego uroczysta instalacja na ten urząd. W latach 1915-1918 superintendent generalny Juliusz Bursche był na zesłaniu w Rosji. Przez Sztokholm powrócił do niepodległej Ojczyzny w lutym 1918 r., obejmując ponownie obowiązki zwierzchnika Kościoła. Zgodnie z nowym Zasadniczym Prawem Wewnętrznym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i ustawą państwową w dniu 3 lipca 1937 r. ks. dr Juliusz Bursche został wybrany pierwszym Biskupem Kościoła.
Biskup Juliusz Bursche był zdecydowanym orędownikiem polskiej niezawisłości. Ponieważ jako potomek niemieckich imigrantów angażował się na rzecz Polski, to w myśl ideologii narodowo-socjalistycznej uznano go za „zdrajcę narodu niemieckiego.” W 1939 roku został aresztowany i przewieziony do więzienia Gestapo przy Albrechtstrasse, a potem przetransportowany do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. W lutym 1942 r. przewieziono go w ciężkim stanie do szpitala w Berlinie, gdzie wkrótce zmarł 20 lutego 1942 r. Rodzinie odmówiono wydania doczesnych szczątków Biskupa, jak i ujawnienia miejsca pochówku. Pamięć o nim miała być zupełnie wymazana.
Poszukiwania miejsca pochówku zmarłego w hitlerowskim więzieniu polskiego biskupa ewangelickiego trwały ponad siedemdziesiąt lat. W 2017 r. Klaus Leutner i Paweł Woźniak odnaleźli dokumenty, które pozwoliły ustalić miejsce złożenia urny na Miejskim Cmentarzu przy Humboldtstrasse w Berlinie Reinickendorf. (Ewangelicy w Ostródzie)
Stefan Starzyński (1893-1939) Ostatni przedwojenny prezydent Stolicy. Za jego kadencji wybudowano w Warszawie 100 tyś. mieszkań, 30 szkół i modernizacja kilkudziesięciu starych, wykończenie i oddanie do użytku – Muzeum Narodowego, Domu Turysty, hali targowej na Żoliborzu, szpitala Przemienienia Pańskiego, renowacja Pałacu Blanka, Arsenału, Pałacu Brühla, odkrycie fragmentu średniowiecznych murów Warszawy, przygotowanie wstępnego projektu budowy mostu Piłsudskiego i sieci metra, modernizacja arterii wylotowych Warszawy, modernizacja siedmiu szpitali, budowa wiaduktu żoliborskiego nad Dworcem Gdańskim i przedłużenia ulicy Bonifraterskiej.
We wrześniu 1939 odmówił ewakuacji. Do aresztowania 27 października 1939 kierował cywilna obroną Warszawy. Zginał najprawdopodobniej w grudniu 1939r.
Wiceadmirał Józef Unrug (1884-1973). Pomimo niemieckiego pochodzenia wstąpił do polskiej armii gdy tylko ta odzyskała niepodległość. Tworzył od podstaw Marynarkę Wojenną. Na swoje własne nazwisko, prywatnie, kupił pierwszy okręt wojenny służący szkoleniu marynarzy. Dowódca obrony wybrzeża we wrześniu 1939. Wojnę spędził w niewoli, wielokrotnie odmawiając przyjęcia wysokich stanowisk w niemieckiej marynarce. Wzór dyscypliny, lojalności i honoru. Zmarł w zapomnieniu we francuskim domu opieki.
Katedra Hope
Nadzieja - 17. niedziela po Trójcy Świętej
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 16 września 2018. Pamiątka spalenia kościoła w 1939 r. Prowadzenie ks. Piotr Gaś.
Kościół Middle Church
Kościół św Stanisława Kostki w St. Louis
Metropolitan Community Church of Washington DC
Metropolitan Community Church w Toronto
Sunshine Cathedral
Audiencja Generalna Ojca Świętego Franciszka
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz